E-Ticaret Siteleri İçin Instagram Influencerları Nasıl Bulunur?

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız, popüler bir Instagram Influencerı ile çalışmak etkili bir strateji olabilir. Bazı işletmeler markaları adına mükemmel olanı bulmak için influencer pazarlama hizmetleri sunan firmalarla çalışmayı tercih ederken bazıları Instagram Influencer pazarlamasını kendileri yönlendiriyor.

Günümüzde reklamcılık ve pazarlama eskiye kıyasla çok daha komplike kavramlar haline geldi. Özellikle bir e-ticaret sitesi üzerinde çalışıyorsanız broşür basmaktan ya da billboarda reklam vermekten, televizyon kanallarında izleyicilere reklam filmleri sunmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Eski yöntemleri kullansanız dahi yenilerini kaçırıyor olmak, önemli bir kitleyi görmezden gelmek demektir. Bu nedenle influencer pazarlama gibi hedef kitleyi genişletmek adına kullanılabilecek olan modern tarzları değerlendirmeniz gerekiyor.

Instagram Influencerı Nedir?

Bilmeyenler için, bir Instagram Influencerı aslında bir sosyal medya ünlüsüdür. Şöhretlerini performanslarıyla kazanan aktörlerin veya müzisyenlerin aksine pek çok influencer, kitlesel takipleri için ilginç fotoğraflara, estetiğe ve kendi kişiliklerine güvenir. Instagram Influencerları şu şekilde kategorize edilebilir:

  • YouTube içerik oluşturucuları ve vlogger’lar
  • Modeller
  • Reality TV yarışmacıları
  • Girişimciler
  • Fitness uzmanları
  • Makyaj sanatçıları

Influencerlar adına belirli kategoriler oluşturulabilse dahi bu konuda keskin çizgiler çekmek zordur. Instagram’da önemli bir kitleye sahip olan ve çok farklı alanlarda içerik sunan popüler hesaplar da mevcuttur. Temel olarak Instagram Influencerları, popüler sosyal platformda geniş bir erişime sahip kişilerdir. Influencerların Twitter, TikTok veya YouTube gibi diğer platformlarda da büyük takipçi kitleleri olabilir.

Influencerlar E-Ticaret Sitelerinin Ürünlerini Nasıl Satıyor?

Takipçileri için içerik oluşturmanın yanı sıra, sosyal medya influencerı olmanın büyük bir kısmı da ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapmaktır. E-ticaret siteleri promosyon içeriği üretmeleri için influencerlara ödeme yapar. Influencerların çoğu bu şekilde geçimini sağlar. Bir marka elçisine ve influencera bakarken farklılıkları tespit etmek zor olabilir mi? Aslında birçok ortak noktaları var. Ancak, influencerlar çok daha rahat güven oluşturur ve topluluklarına ürünü nasıl kullanacaklarını gösterir.

Bir marka elçisi ürün hakkında konuşmak için popülerliğini kullanır. Ürünlerinizi satmak için influencerları kullandığınızda, bu genellikle binlerce hatta milyonlarca müşteri için marka görünürlüğünü artırabilir. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda influencerlar pazarlama harcamalarınızdan bir yatırım getirisi sağlayabilir. Ancak ihtiyaçlarınıza uygun bir influencer bulmak için dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı var.

E-Ticaret Siteniz İçin Doğru Influencerı Bulma

Markanızı tanıtmak için hedef kitlenizle etkili bir şekilde bağlantı kurabilecek ideal bir influencer ararken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Örneğin, yoga ve yaşam tarzı alanında bir influencer varsa, muhtemelen death metal tişörtlerinizi satmak için onlarla ortak olmak akıllıca olmaz.

Doğru influencerları bulmak söz konusu olduğunda konumlandırma çok önemlidir. Göz önünde bulundurmanız gereken bileşenler şu şekilde sıralanabilir: Demografiyi doğru inceleyin, takipçi sayısına dikkat edin ve influencerların geçmişini göz önünde bulundurun. Ayrıca influencerların farklı sosyal medya organlarındaki eylemlere bakın, son olarak iletişime geçin ve iyi bir ilişki kurun.

Demografi ve Takipçi Sayısı

Demografi, potansiyel influencerlara karar verme sürecinizde tartışmasız en önemli rolü oynar. Ürününüzü tanıtacak doğru kişiyi belirlerken, hedef kitlesini güçlü bir şekilde anlamanız gerekir. Diyelim ki bir kadın mayo serisi satıyorsunuz. Bu durumda, her influencer size en iyi demografiyi vermeyecektir. Ürününüzü tanıtmak için popüler bir yaşam tarzı kadın influencerı (belki bir fitness modeli veya makyaj sanatçısı) arayın.

Influencer tercihinde bir diğer önemli faktör de takipçi sayısıdır ve doğru takipçi sayısı genellikle pazarlama hedeflerinize bağlıdır. Bir influencerın sahip olduğu takipçi sayısı her zaman iyi bir markalaşma göstergesi değildir. Pazarlama için düşük bir bütçeye sahip küçük bir şirketseniz, daha ünlü influencerlar gönderi başına oldukça fazla paraya mâl olabilir.

Geçmiş ve İmaj

Bir influencer geçmişte tartışmalı davranışlar ortaya koyduysa, markanızın itibarını korumak için onlarla herhangi bir ilişkiden uzak durmak en iyisidir. Aksi takdirde bu durum internet topluluklarının tepkisine ve hatta müşteri kaybına yol açabilir.

Profesyonelliklerini ve itibarlarını incelemekle aynı biçimde, şirketlerin bir influencerın mevcut imajını net bir şekilde anlaması da çok önemlidir. Bir kişinin sosyal medyada popüler olması, mutlaka markanızın değerleriyle uyumlu olduğu anlamına gelmez.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.