E-Ticaret Siteleri için Sosyal Medya Yönetimi

Son yıllarda Türkiye’de akıllı cihaz kullanan sayısı ve buna bağlı olarak internet kullanımı hızla arttı. Neredeyse bir seneyi aşkın zamandır etkili olan korona virüs döneminde nüfusun büyük çoğunluğu internetten alışverişe yöneldi. Bunun sonucunda E-Ticaret sektörü hiç olmadığı kadar canlandı. Birçok firma bu dönemde satışlarında ciddi kar elde etti. E-Ticaret sektöründe yaşanan canlanma pazardaki rekabetin de kızışmasına yol açtı. Rakipleri arasında ön plana çıkmak isteyen firma sahipleri pazarlama çalışmalarına ağırlık verdi. Bu çalışmalar içerisinde sosyal medya yönetimi büyük bir yer tutmakta. Çünkü doğru yönetilen sosyal medya hesapları siteye müşteri çekmek için iyi bir yol.

Sosyal Medya Yönetimine Nereden Başlanmalı?

Günümüzde başarılı olarak adlandırılan birçok firma sitelerine ziyaretçi çekmek için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanır. Sosyal medya hesaplarının kullanıcıların gözünün önünde olmak, her ulaşılabilir olduğunuzu düşündürmek ve samimi gözükmek gibi birçok artısı vardır.

Sosyal medya denildiğinde akıllara Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram gelmektedir. Ancak bunların yanı sıra Linkedln ve Pinterest’i de unutmamak gerekir. Bu alanlarda kurumsal bir firma izlenimi çizmeli, potansiyel müşterilerin sizi güvenilir bulmasını sağlamalısınız.

Sosyal medya yönetimi yapabilmeniz için öncelikle kullanmak istediğiniz mecralarda hesap açmalısınız. Bir sonraki aşamada takipçi sayınızın artmasını sağlamalısınız. Çekiliş ya da yarışma yaparak sayfalarınızın dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılara çekiliş ya da yarışma şartı olarak sayfanızı takip etmesini, gönderinizi beğenmesini ve yorumlara diğer kullanıcıları etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Böylece sayfanız ön plana çıkarak çok sayıda takipçi gelecektir.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret sitenizde başarılı bir sosyal medya yönetimi sağlamak istiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı sadece bir vitrin gibi görmeyin. Kullanıcıların psikolojilerini dikkate alın. Kullanıcıların sizi kendilerine yakın hissetmelerini sağlayın. Çok paylaşım yapmak yerine az sayıda ancak etkili paylaşımlar yapmaya çalışın.

Yapılan araştırmalar ürünün yakınında sosyal medya butonunun olmasının ürünü satın almada olumsuz etki ettiğini gösteriyor. Kullanıcılar ürün fotoğrafı ya da özelliklerinin altında böyle bir buton gördüklerinde satın almaktan vazgeçebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için paylaşım butonunu satın alma alanından mümkün olduğunca uzak bir yere koymalısınız. Yaptığınız araştırmalar sonucunda sitenizde yapılması gereken düzeltmeleri E-Ticaret yazılımı satın aldığınız firmadan talep edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı çok sayıda kişi takip ettiğinde diğerlerine duyurun. İnsanlar sürü psikolojisine yatkın olduklarından çoğunluğa ayak uydurmayı severler. Hesaplarınız bilinir hale geldikten sonra “10.000 takipçimize teşekkürler” ve benzeri içerikler paylaşabilirsiniz. İçeriğinize görsel ya da video ekleyebilirsiniz. Bu paylaşımınız kullanıcıların dikkatini çekecek ve sayfalarınıza yeni takipçiler getirecektir.

Sosyal Medya Yönetiminin E-Ticaret Sitesine Etkisi Nedir?

Hesaplarınızın takipçi sayısı arttıkça sizi destekleyenler olduğu kadar karşı çıkanların da olduğunu görebilirsiniz. Özellikle yeni bir gönderi paylaştığınızda altındaki yorumlardan bunu anlayabilirsiniz. Bu durum gözünüzü korkutmasın. Çünkü yapılan tüm yorumlar sayfa trafiğinizi artıracaktır. Ancak siz yine de büyümeye devam etmek için ürün ve hizmetlerle ilgili olumsuz yorumlar almamaya çalışmalısınız. Bunun için satışın her aşamasını titizlikle yürütmelisiniz. Sayfanıza gelen kullanıcıları E-Ticaret sitenize yönlendirerek satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Hesaplarınızda sizinle iletişime geçmeye çalışan eski ya da yeni müşterilerinize kısa sürede cevap vermelisiniz. Yoğun iş arasında bunu yapmakta zorlanıyorsanız bir sosyal medya yöneticisinden yardım alabilirsiniz. Web sitelerinizde kullandığınız görselleri bir tıkla sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak pratik gelebilir. Ancak bu durum takipçi kitlenizde düşüşe neden olabilir. Bu nedenle sosyal medyada paylaşacağınız görsellere ve altına yazacağınız içeriklere özen göstermelisiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sayfalarınızın etkileşim almasını istiyorsanız takipçilerinizi harekete geçirecek paylaşımlar yapmalısınız. Kullanıcılara sorular yönelterek yorumlara cevap yazmalarını isteyebilirsiniz. Yorumlar sayfanızın keşfet gibi bölümlerde çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal medya paylaşımlarınızın ürün bazlı değil marka bazlı olmasına dikkat edin. Son zamanlarda pek çok firmanın uyguladığı bu stratejinin başarısı çok daha fazladır. Kullanıcılar için ürün çeşitliliğinizden çok nasıl bir firma olduğunuz daha önemlidir. Sosyal sorumluluk projeleri yürüten, bilinçli, topluma yararlı ve sosyal bilinci yüksek bir firma olmayı hedeflemelisiniz. Paylaşımlarınızla duyurduğunuz projeler kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşacaktır.

Sosyal medya hesapları kullanmanın en güzel yanlarından biri de müşteri yönelimlerini ölçümleyebilmenizdir. Kullanıcılardan elde ettiğiniz sonuçları daha sonraki pazarlama çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.