E Ticaret Siteniz Yerel SEO’dan Nasıl Yararlanabilir?

Yerel bir arama motoru optimizasyonu stratejisi, çevrimiçi mağazalar için gerçekten faydalı olabilir. Sonuçta, bir e ticaret web sitesine sahip olmanın tüm amacı, dünyanın her yerinden insanlara ulaşabilmek değildir.

Birçok dijital işletme SEO açısından dünya genelini hedefliyor olsa da projeye göre lokalden globale doğru ilerlemek daha faydalı olabilir. Yerel SEO taktikleri maksimum etki için çevrimiçi mağaza sahipleri tarafından kullanılabilir ve kullanılmalıdır.

Yerel SEO nedir?

Yerel SEO, hedeflenen ve birçok zaman başarıya götüren bir dijital pazarlama stratejisidir. Markaların daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve mümkün mertebe görünür olmasına yardımcı olur. Müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olmak için hayati önem taşır. En iyi canlı sohbet yazılımına yatırım yapmış olabilirsiniz, ancak web sitenizi kimse ziyaret etmiyorsa bunun pek faydası olmaz. İyi bir yerel SEO stratejisi, organik web arama motoru sayfası sonuçlarında web sitesi sayfalarının görünürlüğünü etkileyebilir.

Neden Yerel SEO?

Web sitenizin yerel arama sayfalarında iyi sıralanması çok önemlidir. Modern tüketiciler, bir mobil cihaz veya bilgisayar kullanarak ürün veya hizmet ararken, genellikle “yakınımdaki” gibi bir konum veya konumla ilgili kelimeler girerler. Google’daki tüm aramaların %46’sı yerel bilgileri temsil eder. Bu gerçekleştiğinde, arama belirli bir alana yerelleştirilir.

Web arama motorları, arama yapan kişinin tam konumunu ve ilgi alanlarını, onlara kişiselleştirilmiş sonuçlar göstermek için kullanır. Bu, çevrimiçi işletmenizin yakındaki müşterileri çekmek için yerel SEO alanında proaktif olması gerektiği anlamına gelir. Bu strateji, web sitenizin rekabetçi anahtar kelimeler için daha iyi sıralanmasına ve sonuç sayfalarında daha yüksek görünmesine yardımcı olabilir.

Yerel SEO İçin Önemli İpuçları

Çevrimiçi mağazanız için yerel SEO’dan yararlanmaya yönelik basit ipuçlarımızı keşfetmek için okumaya devam edin. Bunlar, SEO başarısı için hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Google My Business’ı Kurun ve Optimize Edin

Yerel SEO’dan yararlanmanın ilk adımı, Google My Business (GMB) listenizi talep etmektir. GMB, Google’ın işletme listelerini güçlendirme platformudur. İşletmelere yerel aramalarda görünme, farklı sonuçlarda (Google Haritalar ve bilgi paneli gibi) çıkma ve bilgilerinin nasıl görüntüleneceğini seçme fırsatı verir.

GMB, yerel işletmelere birçok önemli avantaj sağlayarak potansiyel müşterilerin bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Tamamen ücretsizdir ve GMB’nin “create” sayfasını ziyaret ederek kurulabilir. En iyi etki için, web sitenizin her sayfasının bilgilerinizi yerel GMB listenizle tam olarak aynı şekilde gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Yerinde Optimizasyon

Ayrıca, yerel aramalar için web sitenizi optimize etmeye çalışmanız gerekecektir. Google Analytics, web sitenizin ziyaretçilerini anlamanıza yardımcı olabilir. Temel anahtar kelime araştırması gereklidir ve ardından yerel arama için optimize edilmiş anahtar kelimeler şu alanlarda görünmelidir:

  • URL’ler
  • Sayfa başlıkları
  • Başlık etiketleri
  • İçerik
  • Meta açıklamaları

Mümkün Olduğunca Çok Sayıda Yorum Alın

Çevrimiçi inceleme yazıları ve yorumlar, yüksek bir tıklama oranına sahip olmanın ve arama motoru sonuç sayfalarında görünmenin önemli bir parçasıdır. İyi incelemeler, potansiyel müşterileri sizinle iş yapmaya gerçekten teşvik edecektir. Web sitenize ve şirket e-posta imzalarınıza bağlantılar ekleyerek ve Google incelemesinin nasıl bırakılacağını açıklayan görseller göndererek mevcut müşterilerinizi inceleme yorumu yapmaya teşvik edebilirsiniz.

İnsanları yorum bırakmaya teşvik etmenin yanı sıra, çevrimiçi olarak iyi bir üne sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu, olumsuz yorumlarla olumlu bir şekilde ilgilenmeniz ve sorunları hızlı bir şekilde çözmek için müşterilerle iletişim kurmanız gerekeceği anlamına gelir.

Yerel Bağlantılar Oluşturun

Yerel bağlantılar, yerel SEO için en önemli kavramlardan birisidir. Bu kavram, temelde diğer yerel web sitelerinden gelen geri bağlantılardır. Normalde de SEO açısından son derece faydalı olan backlinkler yereldeki kullanıcıyı belirli bir havuzda tutabilmek adına oldukça büyük avantajları beraberinde getirir.

İşletmenizin adı, adresi ve telefon numarası ayrıntılarının GMB listenizde bulunanlarla aynı olduğundan emin olmak için kontrolleri yapmayı unutmayın. SEO bazen uzun bir oyun olabilir, ancak tüm doğru değişiklikleri ve stratejileri uygularsanız, yakın zamanda karşılığını vermeye başlayacaktır. Yerel SEO, konu yeni müşteriler çekmek ve e-Ticaret işletmenizin görünürlüğünü artırmak söz konusu olduğunda kesinlikle ihmal etmeyi göze alamayacağınız bir alandır.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.