Mevsimsel SERP Değişiklikleri E-Ticaret Sitenizde SEO’yu Nasıl Etkiler?

Arama Motoru Sonuç Sayfaları (SERP’ler), tüm SEO’ların stratejilerini derecelendirdiği rapor sonuçlarıdır, ancak bu rapor sonuçları değişme eğilimi gösterdiğinde ne yaparsınız?

E-ticaret sitenizin trafik mevsimselliği, pazarlama kampanyalarını ne zaman zorlayacağınızı veya ne zaman sitenizde bakım yapabileceğinizi gösterir. Sitenizde trafik mevsimselliği varsa, trafiğin çoğunu hangi anahtar kelimelerin yönlendirdiğini kontrol edin ve bu anahtar kelimelerin mevsimlik kavramlar olup olmadığını belirleyin ve hedef işletme anahtar kelimelerinizi mevsimsellik açısından kontrol edin.

Google’ın SERP değerleri her geçen gün değişiyor. SERP’lerin evriminin nedeni, Google’ın reklam verenlerin reklam platformlarında harcadıkları miktarı artırmak istemesidir. Yatırım getirisini kanıtlamak için Google’ın ayrıca güçlü bir kullanıcı katılımına sahip olması gerekir. Güçlü kullanıcı katılımına sahip olmanın en iyi yolu, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaktır.

SERP Nedir?

SERP, bir arama motoru sonuç sayfası veya bir arama motorunun kullanıcılara çevrimiçi bir şey aradıklarında gösterdiği sayfadır. Google, Yahoo, Bing ve diğerleri gibi bir arama motoru burada rol oynayabilir.

SERP’ler inanılmaz derecede önemlidir çünkü sonuçta SEO savaşlarının kazanıldığı veya kaybedildiği yerdir. Arama motoru sonuç sayfaları, SEO stratejinizin ne kadar iyi çalıştığının sabit bir göstergesidir.

Sürekli Değişen SERP’ler

Bugün, aynı anahtar kelimeyi arasanız bile iki SERP aynı değildir. Bu sayfalar her kullanıcı için daima kişiselleştirilirler. Bu, farklı cihazlarda veya yeni konumlardan arama yaparken neden bazen farklı arama sonuçları gördüğünüzü açıklar. Ancak SERP’lerin sürekli olarak farklı olmasının birkaç başka nedeni vardır. SERP’leri değiştirmek adına en etkili iki kategori şunlardır:

  • Google’ın Evrimi: Google, hem içerik (algoritmalar aracılığıyla daha iyi sonuçlar gösterilir) hem de form (SERP düzenine dayalı geliştirilmiş kullanıcı deneyimi aracılığıyla daha iyi sonuçlar gösterilir) ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için sürekli olarak gelişmektedir.
  • Kullanıcının Amacı: En iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için Google’ın evriminden yola çıkarak, Google’ın öncelikle bir kullanıcının amacını ayırt etmeyi iyileştirmesi gerekir. Konum, kullanıcı yolculuğu gibi kullanıcı amacını etkileyen çeşitli faktörler vardır ve Google’ın bir kullanıcının amacına yanıt vermeye çalıştığı yollardan biri, bir kullanıcının deneyimini iyileştirmek için SERP’e özellikler eklemektir.

Mevsimsellik Nedir?

Mevsimselliğin geniş bir tanımı, verilerin her yıl yinelenen düzenli ve öngörülebilir değişiklikler yaşadığı zamandır. Bir yıllık bir süre boyunca yinelenen veya tekrarlanan herhangi bir öngörülebilir dalgalanma veya örüntüye mevsimsellik denir.

Mevsimsellik, başka bir deyişle verilerinizde her yıl aynı zamanda gerçekleşen yinelenen bir kalıp görmenizdir. Şimdi bu mantığı alın ve SEO verilerinize uygulayın. Peki, bu kalıbı nasıl fark edebilirsiniz? Birkaç yol vardır, ancak en yaygın ikisi trafiğinizi incelemek veya hedef işletme anahtar kelimelerinize bakmaktır.

Trafik Mevsimselliği

Bu, mevsimliklerinden yararlanan bir sitenin harika bir örneğidir. Örneğin her yıl, Sevgililer Günü haftasındaki trafik yıldan yıla artıyor. Eğer böyle bir durum söz konusuysa bir e-ticaret sitesi sunulan fırsat mevsimselliğini anlamalı ve sitelerinin bu ilgi artışını yakalamak için iyi bir şekilde optimize edilmesini sağlamalıdır. Bunun sonuçları yıldan yıla trafik verileri incelendiğinde net biçimde ortaya çıkacaktır.

Anahtar Kelime Mevsimselliği

Anahtar kelime mevsimselliğini anlamak için Google Trendler gibi araçları kullanmak, büyük SEO fırsatlarını ortaya çıkarmanın anahtarıdır. Bu noktada öne çıkan üç analiz fırsatı vardır:

  • Örneğin “Olimpiyatlar” anahtar kelimesi için, Kış veya Yaz Olimpiyatları olup olmadığına bakılmaksızın büyük mevsimsellik artışları olabilir.
  • “Kış Olimpiyatları” ve “Yaz Olimpiyatları” da mevsimsel ilgi görüyor. Ancak bu, daha geniş olan “Olimpiyatlar” anahtar kelimesinden çok daha az ve yalnızca kendi mevsimlerinde ilgi çekiyor.
  • Her üç anahtar kelime de mevsimsellik yaşar, ancak ilgi büyük ölçüde değişir. Daha geniş olan anahtar kelime “Olimpiyatlar” diğer iki anahtar kelimeye hakimdir.

Bu bilgilerden, mevsimsel değişime rağmen çoğu kullanıcının “olimpiyatlar” için arama yapacağı ve arama yaptıkları yılın zamanına göre en alakalı sonuçları sunmak için Google’a güveneceği sonucuna varabiliriz.

Google, Temmuz veya Ağustos aylarında “Olimpiyatlar” kavramı arayan bir kullanıcının Kış Olimpiyatları yerine Yaz Olimpiyatları hakkında bilgi aradığını anladığı için bu, kullanıcının SERP’i değiştirme niyetiyle bağlantılıdır. Şimdi bu bilgileri dikkate alan bir SEO stratejisi oluşturabilir ve mevsimselliğin etkisinden yararlanabilirsiniz.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.