Anonim Şirket Kurmak İsteyenler Dikkat

Anonim şirket kurmak isteyenler belli bir süreci geride bıraktıktan sonra bu durumu sağlıyor. Anonim şirket kurmak isterken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar ön plana çıkıyor.

Anonim Şirket Nedir?

Sermaye şirketleri kategorisinde yer alan anonim şirket nedir diye soracak olursanız Türk Ticaret Kanunu’nda ilgili madde gereğince bu durum belirlenmiştir. Sermayesi eşit veya farklı paylara verilen ve bununla birlikte mevcut borçlarından mal varlığı nedeniyle sorumlu olan şirketlerdir. Kanunlar dahilinde tüm amaçlar için ağır şirket kurulabilir ve halka açılabilir. Anonim şirketlerin asıl kullanım amacı limited şirketlerinden daha büyük potansiyelli işleri gerçekleştirmektir. Herkesin bildiği gibi anonim şirket kısaca a.ş. olarak ifade edilir.

Anonim Şirket Kaç Kişi ile Kurulur?

Anonim Şirketi kaç kişi ile kurulur merak edilen sorular arasında geliyor. Eski dönemlerde anonim şirket kurmak için en az 5 kişinin bir araya gelmesi ve anonim şirketi kurması gerekiyordu. Fakat zaman içerisinde yapılan çalışmaların ardından bu durumda değişiklikler meydana geldi. Artık mevcut şartlar dahilinde anonim şirket kurulmak istendiği zaman gerçek ya da tüzel kişi olarak bir kişinin varlığı yeterli oluyor. Anonim şirketler gene ortaklık olarak kurulabilir fakat ortak sayısı için herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Eğer anonim şirket kurulurken ortak sayısı 500’den fazla ise bu durumda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan düzenlemelere uymak zorunlu olmaktadır. Anonim şirketlere sorumluluğu limited şirketlere göre farklı olmaktadır. Ayrılık şirketlere ortak olanlar şirketin borçları ile ilgili yalnızca sermayeleri oranında sorumlu olurlar. Ortaklar aynı zamanda şirkete karşı da sorumluluk taşırlar.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket nasıl kurulur konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Genellikle herkes anonim şirketi kavramını duymuştur. Fakat bu konudaki kuruluş detayları ile ilgili bilgi sahibi değildir. Anonim şirketinin nasıl kurulduğu ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu öğrenmek için bu yazımız size gerekli bilgileri sunuyor.

Anonim Şirket Kuruluş Aşamaları Nelerdir?

Anonim şirket kuruluş aşamaları limited şirketlere göre daha karmaşıktır ve yasal prosedürler daha zorlu bir süreçten geçirmesine neden olur. Anonim şirket kuruluş aşamaları nelerdir diye sorarsanız ilk olarak ticaret ünvanınızı seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra şirket ile alakalı imza yetkisi olay kişi ya da kişilerin noter tasdiki yapılmalıdır. Daha sonrasında şirket sermayesinin 4/10.000 i kadar tutar Rekabet Kurumu hesabına yatırılmalıdır. Daha sonrasında bir asıl nüsha olmak üzere toplamda 3 nüsha olarak şirket esas sözleşmesi şirketin faaliyet bölgesindeki yetkili ticaret sicil memurluğuna onaylatılmalıdır ve noter tasdikli olan imza beyannamesi teslim edilmelidir. Tüm bu işlerin tamamlanması için 15 günlük süre bulunmaktadır. Eğer anonim şirket kurucuları gerçek kişi ise ikamet belgeleri ve onaylı nüfus cüzdanı suretleri ve ticaret sicil memurluğuna iletilmelidir. Vergi ve Sosyal Güvenlik kaydının şirket kuruluş dilekçesi forma ile ticaret sicil memurluğuna iletilmesinin ardından faaliyet bölgesindeki ticaret ya da sanayi odasına kayıt yapılması gerekir. Ardından ticaret ünvanının tescil edildiğine dair Türkiye Ticaret Sicili gazetesinde ilan yayınlanmalıdır.

Kimler Anonim Şirket Kurabilir?

Anonim şirket kurmak için şirket kurucuları gerçek ya da tüzel kişiler olabilir tüzel kişilerde gerçek kişiler gibi hisseder ve ortak olma hakkına sahiptir. Bu durum yabancı uyruklu kişiler için de aynı şartları ortaya koyar. Anonim şirket kurmak için gereken şartlar çok karışık gibi gözükebilir fakat her aşamayı adım adım geçtiğinizde düzenli bir şekilde gitmenin faydasını görürsünüz. Anonim şirket kurmak istediğinizde şirketin sermayesi dahilinde %25 oranından az olmamak üzere şirket adına açılmış bir banka hesabına bu miktar yatırılmalıdır. Anonim şirket kurulurken bu miktarı banka geçici olarak bloke koyacaktır. Tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından 1 iş günü sonrasında bu bloke kalkar ve yatırmış olduğunuz para geri çekilebilir.

Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından artık anonim şirket kurulmuş olur. Hazırlamış olduğumuz bu yazımızda anonim şirket kurmak için gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Size verdiğimiz bilgiler ışığında hareket ederek anonim şirket kurma sürecini çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca sorunsuz bir şekilde sizden istenen süre içerisinde işlemleri tamamlayarak anonim şirket kuruluş aşaması sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.