Şirket Kurarken Bu Hatalara Düşmeyin

Ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesi için her iş sahibi olan bireyin bir şirket kuruluşu yapmaya başlaması gerekir. Şirket kuruluşunda iyi bir yönetim son derece önemli noktalardan biridir. Aksi halde şirket kurulum aşamaları sırasında belli aşamaların atlanması dahilinde sizlerin süreci de bu durumda etkilenmiş olacaktır.

Genel olarak şirket kuruluşunda aşamalar kurulacak olan alana göre farklılıklar gösterir. Genellikle şahıs şirketleri ön plana çıkar. Çünkü kurulum aşamaları oldukça kolaydır. Aynı zamanda anonim ve limited şirketlerde kuruluşu zaman alan bünyelerdir. Ancak bu süreçlerinizi mali müşavirlerinizle birlikte çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Özellikle online ön muhasebe sistemlerini, yazılımlarını kullanarak şirket kurma aşamalarınızı çok daha kapsamlı takip edebilirsiniz. Bu sayede hata yapma payınızda 0’a düşecektir.

İş Planı Hazırlamanın Önemi

Şirket kurarken yapılamaması gereken hataların başında iş planının doğru hazırlanmasıdır. Eğer doğru bir iş planı hazırlanmazsa bu sizleri farklı bir yöne iter. Günümüzde birçok kişi iş planlamalarını doğru yapmadığı için başarısızlıklarda beraberinde gelmektedir. İş planları işletme kuruluş sürecinde bütçe yönetiminden şirket içerisindeki en küçük detaya kadar ilerleyen bir zaman dilimidir. Genellikle artık teknolojinin de gelişimleri sayesinde firmalar online ön muhasebe programları kullanarak bu durumun önüne geçiyor. Hata payını sıfırlıyor.

Genel olarak rehber niteliği barındıran iş planlamaları sayesinde işletmeler ilerleyen süreçlerini çok daha iyi yönetirler. Karar verme aşamaları hem doğru hem de hızlı gelişir. Ancak iş planlanmasının olmadığı taktirde şirket kuruluş aşamalarında belli hatalara yer vermektedir.

Yanlış Şirket Türü Açmak

Yanlış şirket kurulumu yapmak bir diğer en büyük hatalardan biridir. Çünkü sizler aslında şirket kurarken kurmuş olduğunuz şirket türüne göre de birçok avantajdan yararlanırsınız. Aynı zamanda farklı şirket kurulumları hem farklı avantajlar hem de farklı dezavantajları beraberinde getirir. Bununla birlikte şirket üzerinde gerçekleştireceğiniz aktiviteler de dahil olmak üzere farklılaşacaktır.

Buna bir örnek vermek gerekirse; anonim şirket kuruluşlarını ele alabiliriz. Anonim şirket kuruluşlarında hisse ve tavhil çıkarma mümkündür. Ancak şahsi şirket kuran kişiler için bu işlemleri yapmaları mümkün değildir. Bunları da göz önüne alarak işletmelerinizi kurarken doğru türü seçmiş olduğunuza emin olmanız gerekir.

Yanlış Mali Müşavir Seçiminin Sonuçları

Şirket kuruluş sürecinde bir önemli rollerden biri de maliyedir. Mali müşavirler bu noktada önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de seçmiş olduğunuz mali müşavirlerin muhasebe ve meslek hayatındaki donanımları oldukça önemlidir. Eğer mali müşavir noktasında sıkıntılar oluşursa şirket kurma sürecinizde de uzamalara ve maliyetlerinizi de arttırmaya itecektir.

Bu gibi şirket kurulumu sürecinde hatalarda bulunmak istemiyorsanız eğer online ön muhasebe yazılım programlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda deneyimli bir mali müşavirle de çalışarak birlikte işlemlerinizi özenle yürütebilirsiniz. Böylece şirket aşamalarınızda profesyonel bir ilerlemeye sahip olacaktır.

Evrakların Hatalı veya Eksik Girilmesi

Şirket kurulumu sırasında süreçlerin hızlı olması oldukça önemlidir. Bunun için de hatasız ve eksiksiz bir şekilde evrakların iletimi gerekir. Aksi halde şirket kurulum süreçleriniz evrakların eksik oluşundan kaynaklı olarak daha da uzun sürebilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmadan önce kuracağınız şirket için gerekli olan evrakların listesini ve belgelerin nasıl temin edileceğini bilmeniz önem arz eder.

Şirket kurulumu aşamasında gerekli olan evraklarınızı doğru bir şekilde hazırlayarak sizlerde bu gibi basit hatalardan kaçınabilirsiniz. Böylece kurulum aşamasında da herhangi bir yavaşlama olmadan ilerlemeleriniz hızlıca sürdürülmeye devam edecektir.

Doğru Finansal Bütçe Hazırlığı Yapmamak

Şirket kurmak isteyen girişimciler genellikle piyasa üzerine hızlı bir atılım ile katılırlar. Fakat şirket kuruluşunda karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan biri de finansal problemlerdir. Eğer doğru bir şekilde finansal olarak hazırlık yapmazsanız ilerleyen zamanlarda da sürekli içe girmek durumunda kalırsınız. Bu da erken bir kapanışa sebep olacaktır.

Şirket kurulum aşamasında birçok harcama yer alır. Bu da dolayısıyla birçok masraf demektir. Bütün bu masrafların karşılamasını iyi bir şekilde yapmazsanız eğer başarısızlığın başlangıcı da sonu da beraberinde gelir. Şirket kurmadan önce gerekli olan sermaye miktarlarını araştırmanız oldukça önemlidir. Böylece şirket türü üzerinde ne kadar harcama yapacağınız noktasında da bilgi sahibi olarak temkinli bir ilerleme sağlarsınız.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.