Excel’den Bulut Muhasebe Yazılımına Geçiş

Birçok işletme muhasebe süreçlerini Excel gibi yazılımlarla yönetmeye başlıyor olsa da bu kesinlikle uzun vadede verimli olabilecek bir tercih değildir. İşte Excel’den bulut muhasebe yazılımına geçmekle ilgili önemli detaylar…

Excel, bulut muhasebe yazılımları ile kıyaslandığında kesinlikle uzun soluklu bir tercih değildir. Verilerin her zaman güvende ve erişilebilir olması, bulut muhasebe yazılımlarını Excel’den farklı kılan en önemli özelliklerdir.

İşletme Muhasebesi İçin Excel ile İlgili Önemli Sorunlar

Excel çok sayıda görevi yapabilir, kolayca erişilebilir ve iş dünyasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak uygulama sağlam olsa da, onu kullanırken oluşturulan elektronik tablolar sağlam değildir.

Hawaii Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, elektronik tabloların yüzde 88’inin hata içerdiğini ifade etmektedir. İşletmeler bu yüzden artık daha sağlam bir alternatif olarak muhasebe yazılımını seçiyor.

 • Excel’i kullanmak, bir programlama dili bilmek gibi olabilir
  Birçok küçük işletme bu ayrıntıyı göz ardı etmektedir. Excel o kadar yaygın olarak kullanılmaktadır ki, hiçbir zaman bu konuda uzman kişilerle sınırlı kalmamıştır. Buna ek olarak, birçok Excel kullanıcısı genellikle uzmanlık düzeylerini yanlış değerlendirir. Excel’in yazılımsal dinamikleri bulunur ve bulut muhasebe yazılımları kadar temel bir kullanım fırsatı sunmamaktadır.

 • İyi bir Excel elektronik tablosu oluşturmak zaman alır
  Tüm finansal ihtiyaçlarınızı karşılayan bir Excel elektronik tablosu oluşturmak çok fazla düşünme ve planlama gerektirir. Gider raporları ve fatura takibi gibi şeyleri ayarlamak çok fazla zaman alır. Kendinizi sürekli olarak elektronik tablonuza bilgi eklemeniz veya değiştirmeniz gereken bir durumda bulabilirsiniz.

 • Başlamadan önce hatları çizilmiş bir stratejiye ihtiyacınız var
  Excel’de daha sonra yapılandırma esnekliği olmadığından başlamadan önce verileri tam olarak nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Raporlara ve yazdırmak istediğiniz hücrelere ne ad vermek istediğinizi bilmeniz ve her raporun doğru zaman damgalı olduğundan emin olmanız gerekir.

 • Geçmiş İşlemleri Takip ve Kontrol Etmeniz Zordur
  Excel elektronik tabloları sahtekarlığa açıktır çünkü bilgileri değiştirmek kolaydır ve değişiklikleri kimin yaptığını takip etmek zordur. İş yerinizdeki birinin, tabloya 100.000$ yerine 1.000$ girdiğini düşünün.

 • Diğer iş uygulamalarıyla bütünleşmez
  Birçok kullanıcı, büyük miktarda veriyle çalışırken, çok sayıda çalışma sayfasını birleştirdiğinde veya komut dosyaları eklediğinde performans sorunlarıyla karşılaşır. Ayrıca Excel işinizi yürütmenize yardımcı olabilecek küçük işletme uygulamalarıyla bütünleşmez. Örneğin, muhasebe yazılımı; envanter yönetimi, pazaryeri entegrasyonu veya zaman çizelgesi özelliklerini sağlayan uygulamalarla entegre olacaktır.

Bulut Muhasebe Yazılımlarının Excel’den Daha İyi Olmasının Önemli Nedenleri

Bir bulut muhasebe yazılımı, Excel üzerinden yönetilen bir muhasebe sürecine kıyasla size birçok noktada üstünlük sağlayacaktır. Bu durum uzun vadede zaman ve efordan, hatta maddiyattan bile tasarruf sağlamanıza imkân tanıyacaktır.

 • Güvenle Hareket Edebilirsiniz
  Kullanımı kolay bir gösterge paneli, kurulum gerektirmeyen ve size en başından güven verecek bir gösterge panelidir. Baştan itibaren net bir finansal görüşünüz olduğu için bilgisiz iş kararları verme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 • Verileriniz Doğrudur
  Bulut muhasebe yazılımı kullanmanız halinde şirketinizin gerçek zamanlı finansal verileri tek bir merkezi yerde tutulur. Birçok işlem otomatiktir. Bu nedenle veri girişi miktarını ve olası hataları azaltır.

 • Kullanıma Hazır Raporlar
  Bulut muhasebe yazılımı ile birkaç tıklama sonucunda ihtiyaç duyacağınız raporların çoğuna ulaşabilirsiniz. Raporların çıkarılması adına ay sonunu beklemenize gerek kalmayacaktır. Gerçek zamanlı raporların ve bütçelerin görüntülenmesi, paylaşılması kolaydır. Satış vergisi beyannamesi gibi görevler saatler yerine dakikalar içinde tamamlanabilir.

 • Güncel Bilgiler
  Herhangi bir yatırımcınızın ihtiyaç duyabileceği bilgileri anında oluşturun. Küçük işletmeniz, mali durumunu daha iyi ve daha doğru bir şekilde yönetecek donanıma sahip olacaktır. Bu, verilerin bir muhasebeci veya mali müşavir ile paylaşılacağı vergi döneminde özellikle önemlidir. Mali vergi bilgileri her zaman güncel ve paylaşıma hazırdır.
 • İşlemlerin Denetimlerini Gerçekleştirin
  Yatırımcılarınızın ihtiyaç duyabileceği tüm tarihsel bilgiler parmaklarının ucundadır. Hareketlerin denetimi, verilerinizin tehlikeye atılmamasını sağlar. Ayrıca bulut muhasebe yazılımları her ticari işlemi kaydeder. Buna satış sözleşmeleri, çalışanlara yapılan ödemeler ve daha fazlası dahildir.

 • Diğer İş Uygulamalarıyla Eşitlenir
  Bulut tabanlı yazılım kullandığınızda, finansal verilerinizle eşitlenen uygulamalardan yararlanabileceksiniz. Envanter yönetimi, faturalandırma ve çok daha fazlası, küçük işletme muhasebesinin zamanını ve zorluklarını ortadan kaldırabilir.

 • Verilere Her Yerden, Her Zaman Erişim
  Ekibinizin herhangi bir üyesine, verilerinize her zaman, her yerden çevrimiçi olarak erişme izni verebilirsiniz. Bulut yazılımı, finansal bilgilerinizi çalışanlarınız, muhasebeciniz veya finansal danışmanınız ile paylaşmanıza olanak tanır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.