E-dönüşüm ve E-ticaretin Geleceği

Bu yazıya E-Dönüşümün kuru bir tanımıyla ve 2021’de başarılı bir iş yürütmenin neden önemli olduğuyla başlayabiliriz. Ancak bu gerçeğe bu işlerde olan herkes vakıf. Bunun yerine, size gerçek bir hikaye anlatarak e-dönüşümü ilişkilendirilebilir hale getireceğiz.

Küçük bir çanta atölyesine sahip olan Ahmet, bütün çantalarını anlaştığı büyük mağazalar için üretiyor ve neredeyse her gün 5-6 kişilik bir ekiple 100’e yakın ele emeği göz nuru çantayı büyük bir titizlikle üretiyordu. Gel zaman git zaman Ahmet’in çantaları müşteriler tarafından çok beğenilmeye başlandı ve büyük mağazalar hem sipariş sayılarını artırdı hem de Ahmet’in işletmesi yeni kurumsal müşteriler edinmeye başladı.

Ahmet bu talebi karşılamak için 5 kişi daha işe alarak büyüyen işinin kapasitesine uygun hamleler yaptı. Yıllar geçtikçe Ahmet işini ve ekibini büyüttü, yeni makineler, tezgahlar ve yeni model fikirleri ile işini geliştirmeye başladı. Ahmet artık 100 çalışana sahip küçük-orta ölçekli bir işletme oldu. Sektörde tanınırlığı ve bilinirliği artarken aynı zamanda ürünlerine yurtdışından talepler bile gelmeye başladı.

Derken ardından Covid – 19 salgını tüm dünyayı şaşkına uğrattı. Pandemi nedeniyle tüm insanlar alışveriş yapmayı düşünmezlerken, evden bile çıkamaz olunca, Ahmet’in ürünlerinden kapış kapış alan tüm mağazalar alımları durdurdu ve pandemi belirsizliği içerisinde mağazalarını bir bir kapalı tutmaya başladılar.

Ahmet işletmesini ayakta tutabilmek için işini yerleşik işltemeye sahip bir işletmeden bir gecede e-ticaret girişimine dönüştürmek zorunda kaldı.

Kısacası, Ahmet’in e-dönüşüm zamanı çoktan gelmişti.

E-dönüşüm’ün Arkasındaki İtici Güçler Nelerdir?

Bu konuya girizgah yapmadan önce şu soruyu cevaplamamız doğru olacaktır; E-dönüşüm nedir? Basit bir tanımla e-ticaret tarafından cevaplayalım: Dijital bir süreç lehine fiziksel bir süreci her terk ettiğinizde, dijital dönüşüm stratejisine girersiniz. Basit bir ifadeyle, bir not alma uygulaması lehine kalem ve kağıdı bir kenara bırakmak bir dijital dönüşüm şeklidir.

E-dönüşüm, iddialı bir açılış konuşmasından çıkarılan bir deyiş ya da söylem değildir. Oyunda kalmanın önemli bir parçasıdır. Perakendeciler ana caddede rekabet ederlerdi, toptancılar ise basılı kataloglar gönderirdi. Artık B2B ve B2C e-ticaret şirketleri rakipleriyle çevrimiçi olarak rekabet ediyor. İş dünyasının liderlerinin hemen hemen hepsi e-ticaret pastasından bir dilim istiyor ve bu hıza ayak uyduramayan şirketler bu hengamede iflas bayrağını çekmek zorunda kalıyor.

Peki, e-dönüşümün arkasındaki itici güçler nelerdir?

 • Alışveriş yapanlar internette yeni ürünler arıyor: Salesforce’a göre, alışveriş yapanların şaşırtıcı bir şekilde %87’si, son alışverişlerini gerçek bir mağazada yapmayı planlasalar da çevrimiçi olarak ürün bilgileri ve faydalı incelemeler arıyorlar. Tüketiciler, güncel bilgileri ve marka iletişim bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde bulmayı isterler.
 • Müşteri beklentileri yükselmeye devam ediyor: Modern tüketiciler anlayışlı ve bir dizi kanalda kişiselleştirilmiş deneyimler bekliyor. İnsanlar alışveriş sepetlerinin cihazdan cihaza dolaşmasını bekler ve uygulamaları kullanmaktan keyif alırlar. Söyleminizi ve bilinirliğinizi büyütmek istiyorsanız, müşteri tabanınıza hitap etmeniz gerekir.
 • Markaların değer göstermek için güçlü bir çevrimiçi varlığa ihtiyacı var: Giderek artan sayıda marka artık toptan pazarlama stratejileri yerine doğrudan tüketiciye ulaşmayı tercih ediyor. Güçlü marka bilinci oluşturma ve güçlü bir çevrimiçi varlık, bu tür bir pazarda başarı için bir yol haritası oluşturur.

E-Dönüşüm E-Ticaretin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Bir e-ticaret işletmecisi veya işletmeler arası toptancı olarak, dijital dünyaya zaten sıkı bir şekilde hakimsiniz. Peki, bunu dediğinizde işinizin bittiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır bitmedi! E-dönüşümün bir bitiş noktası yoktur.

Web siteniz, şirketinizin e-dönüşümünün yalnızca bir yönüdür. Ayrıca, müşteri çeşitliliğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için taktiklerinizi değiştirmek ve bunun için tüketici beklentileri ve davranışlarındaki değişimleri takip etmeniz gerekir. Son olarak rakiplerinize ayak uydurmalısınız. Ücretsiz kargo sunuyorlarsa, ücretsiz kargo sunmalısınız.

Birçok girişimci e-dönüşümden korkmuş hissediyor. Endişelenmek yerine, değişim yönetimine macera ve fırsat duygusuyla yaklaşmaya çalışın. En nihayetinde şirketler mantıklı yeni iş süreçlerine yatırım yaptıkları zamanlarda genellikle büyük ödüller alırlar. Yazımızı bitirirken E-dönüşümün önümüzdeki aylarda ve yıllarda e-ticareti değiştireceği düşünülen dokuz fikre göz atalım istedik.

 • ïDoğrudan tüketiciye (DTC) ve özel etiketli satış
 • ïArtırılmış gerçeklik (VR), çevrimiçi alışverişin sınırlarını ortadan kaldırabilir.
 • ïDaha fazla fiziksel perakende işletmesi, birincil gelir akışı olarak e-ticarete geçiyor.
 • ïBüyük veri, kişiselleştirmeyi geliştirmede önemli bir rol oynayacak.
 • ïHeadless ve API güdümlü e-ticaret platformları, sürekli yeniliğe açık yeni bir kapı olarak popülerleşecek.
 • ïAlternatif ödeme yöntemlerinin yaygın olarak benimsenmesi artacak.
 • ïMobil alışveriş yaygınlaşmaya devam edecek.
 • ïİşletmeler optimizasyona daha fazla odaklanacak.
 • ïB2B giderek daha yaygın hale gelecek.
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.