Pazarlama Planı Nedir?

İşletmelerin hayatta kalması için ürün ve hizmetlerini pazarlaması gerekir. Düzenli bir program yardımıyla, sürekli büyümenizi sağlayacak pazarlama planı nedir? Ne işe yarar gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi olmanızın zamanı geldi. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için hazırlanmış olan bu eşsiz içerik sayesinde sizler rakiplerinizin önüne geçecek, müşterilerinize en etkin şekilde nasıl ulaşabileceğinizi öğreneceksiniz. Sektörünüzdeki pazar payını artırmak için iyi bir strateji geliştireceksiniz.

Pazarlama planı iş sürecinin bir parçası olarak yer alır. Pazarlama planlarının temeli potansiyel müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi nasıl, kimlere ulaştırabileceğinize dair yöntem ve yolları içermelidir. Üç adımda planınızı kusursuz bir hale getirin:

 • Pazarlama planınızı sektörünüze göre planlayın.
 • Planınız üzerinde geliştirmeler yapın.
 • Planınıza uygun hareket etmeye başlayın.
 • Sonuçları gözden geçirin ve planınızı daha kusursuz bir hale getirin.

Her adımı tekrar tekrar denetleyerek planınızdaki pürüzleri giderebilir ve yeni veriler yardımıyla daha iyi bir plan ortaya çıkarabilirsiniz. Pazarlama planlarının temeli ne kadar sağlamsa eldeki güncel verilerle işletmenizi bir üst sınıfa taşımanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Pazarlama Planı Ne İşe Yarar?

Pazarlama planı satış sürecini sürekli ve devamlı hale getirirken etkin şekilde rol oynar. Hangi müşteri kitlesine hitap ettiğinizi, müşterinize nasıl ulaşabileceğinizi adım adım çözmeniz konusunda ekibinize ve sizlere yardımcı olur. Pazarlama planın sizlere en çok sağladığı faydalar ise şu şekildedir:

 • Satış potansiyeli olan potansiyel müşterilerinizi tanıma, görme şansınız olur.
 • Ekibiniz için satış yolları ve stratejileri geliştirmiş olursunuz.
 • Sektörünüzdeki açık noktaları keşfetmenize yardımcı olur.
 • Daha sağlam bir iş planı oluşturma konusunda sizlere katkı sağlar.

Daha birçok konuda sağlam zemine basarak hareket etmenizi sağlayacak pazarlama planınız kurumsal hayatınızı bir üst noktaya taşıyacaktır. Firmanız için geleceğe dair öngörüde bulunmanız konusundaki konumunuzu güçlendirecektir. Pazarlama planınızı hazırlarken çok dikkatli olmalı ve birçok parametreyi hesaba katmalısınız. Hesaba katmanız gereken parametrelere yakından tanıyın.

Fırsatlar

İşletmenizin ürün ya da hizmet olarak sunduğu çözüm, pazardaki hangi soruna yanıt verdiğini, hangi açıkları kapattığına dikkatli bakın. Doğru fırsatı yakaladığınızı pazar araştırması yaparak; rakiplerinizin eksik kısımlarını araştırarak bulabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili fırsatı bulmak için ilk adımınızı attınız sırada rakiplerinize karşı güçlü ve zayıf yanlarınızı keşfetmek için doğru adımı atmalısınız. Rakiplerinize karşı güçlü yanlarınızın altını çizmeli, zayıf yanlarınız için çalışmalara başlamalısınız. Bu sayede her geçen gün karlılığınızı artırabilirsiniz.

Pazarlama Araçları Seçimi

Küçük ve orta ölçekli işletmeler arasındaki rekabete ortak olup; sektördeki açıkları kapatmak için acele ediyorsunuz fakat planlı ilerlemek en doğrusu olacaktır. Sektörde sizi öne geçirecek her fikri not almalısınız. İşletmenize hayat vermeden önce şu soruları sorun:

 • Yaptığınız yatırımın geri dönüş miktarı ne zaman başa baş seviyesine gelecek?
 • Satış sürecindeki kilometre taşlarınız neler, bu yolu aşmak için hangi araçlardan faydalanacaksınız?
 • Satış sürecindeki hedefleriniz nelerdir? Hedeflerinize ulaşmanız ne kadar zaman alacak?

Hangi pazarlama araçlarından yararlanacağınız bu soruları cevaplamak konusunda sizlere yardımcı olabilir. Muhasebenizi iyi bir şekilde yapmalı, pazarlama kanalarınızı belirlemeli, hedef kitleniz için bir persona yaratmalı ve buna uygun olarak hareket etmelisiniz.

Müşteri Satın Almaya Nasıl Karar Karar Verir?

Müşterilerin satın alma kararı sektörden sektöre değişmektedir. Sattığınız ürün ve hizmete bağlı olarak öncelikle diğer ürün ve hizmetlerle karşılaştırma yaparlar. Performans, fiyat bakım, müşteri desteği gibi birçok kriterden sonra satın alma kararını verir. Elbette sektörünüz daha çok b2b satış yapıyorsa, burada sizin insan ilişkileriniz oldukça önemli bir rol oynayacaktır. Satış ekibiniz satın alma müdürleri, yetkilileri ve görüşmek de olduğunuz firmanın satın alma kararını veren yetkilerle iyi bir iletişim halinde olmalıdır. B2C hizmet sunuyorsanız ürün ve hizmetinizi tanıtmalı, müşterilerinize birtakım kolaylıklar sağlamalısınız. Her daim göz önünde bulunmanız, diğer markalara göre kendinizi iyi bir yerde konumlandırmanız etkin rol oynayacaktır.

Müşterilerin Değerleri Nasıl Hesaplanır?

Her müşteri şirketinize katkı sağlar fakat müşteri satın alma döngüsü daha değerlidir. Yeni müşteriler elde etmek kadar müşteriyi elinizde tutmakta oldukça önemlidir. Bir müşteri grubunun değerini belirlerken şu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Marka Bağlılığı
 • Müşterinin Satı Alma Döngüsü
 • Müşteriniz Sizi Tavsiye Ediyor Mu?
 • Müşterinin Yıllık Satın Alım Tutarı

Yukarıdaki kriterlere bağlı olarak yeni müşteriler bulabilir ve onlara birbirinden cazip avantajlar sağlayabilirsiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.