Kobiler İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya yönetimi öyle bir noktaya geldi ki sadece büyük işletmeler için değil KOBİ’ler için de oldukça önemli oldu. Sosyal medya platformlarını iyi yöneten bir işletme daha kısa sürede büyüme yakalar.

Günümüzde neredeyse herkes sosyal medya hesapları kullanmaktadır. Her an internet bağlantısının olduğu her yerden sosyal medya uygulamasına ulaşılabilmesi işletmelerin bu alanlardan müşteri kazanmasını sağlamaktadır. Rakipleri arasında ön plana çıkmak isteyen bir firma, sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde kullanmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Ne Demektir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedln gibi uygulamalarda kişisel ya da işletme hesabı bulunan kullanıcıların hedeflerine ulaşması için uygulamalarını nasıl yöneteceklerine karar verilen aşamalı bir süreçtir. Başarılı firmalara bakıldığında sosyal medya süreçlerini titizlikle yürüttüğü görülür.

Sosyal Medya Hesaplarınızla Kurumsal Kimliğinizi Yansıtın

 • Sosyal medya yönetimini iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız ilk olarak profesyonel bir marka adı kullanmalısınız.
 • Kullandığınız platform hangisi olursa olsun hesabınızı işletme hesabı yaparak kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede işletmeniz hakkında daha fazla bilgi ekleyerek ziyaretçilerde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.
 • Hesap oluşturduktan sonra logonuzun yer aldığı bir profil fotoğrafı eklemenizi tavsiye ederiz. Buna ek olarak işletmeniz hakkında bilgiler de eklemelisiniz. Telefon numarası, adres gibi bilgilere yer vermeniz müşterilerin sizi ulaşılabilir bulmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturun

Sosyal medya stratejisi, hangi görsellerle nasıl içerikler hazırlanacağına dair bir planlama yapmayı gerektirir. Buna ek olarak paylaşımların hangi günlerde ve saatlerde yayınlanacağı netleştirilir. Sosyal medya stratejisi oluştururken;

 • Sosyal medyanın ne amaçla kullanılacağı belirlenmelidir.
 • Rakip analizi yapılmalıdır.
 • Ulaşılmak istenen hedef kitlenin daha çok hangi sosyal medya platformlarında aktif olduğu tespit edilmelidir.
 • Paylaşımların yapılacağı sosyal medyanın dinamikleri dikkate alınarak içerik oluşturulmalıdır.

Gönderilerinizin Kaliteli Olmasına Dikkat Edin

Sosyal medya yönetiminin en önemli aşaması gönderi oluşturmaktır. Kullanıcılarda iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız paylaşacağınız görsellerin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için profesyonel fotoğrafçılarla anlaşabilirsiniz. Gönderilerinizde fotoğraf yerine konuyla ilgili tasarımlara da yer verebilirsiniz. Önemli olan profilinizde bütünlük yakalayarak kurumsal bir izlenim bırakmaktır.

Düzenli Paylaşım Yapmaya Özen Gösterin

Takipçilerinizin sizinle sürekli iletişin halinde olması için sosyal medya hesaplarınızda düzenli olarak paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Paylaşımları en çok kullanıcının aktif olduğu saatlerde yaparak kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz. Paylaşımlarınızın düzenli olması için haftalık ya da aylık olarak planlamalardan oluşan bir içerik takvimi oluşturabilirsiniz. Bu sayede takipçi sayınızı arttırarak sayfanızı büyütebilirsiniz.

Takipçi ve Beğeni Satın Almaktan Uzak Durun

Kısa sürede çok sayıda takipçinizin olması için takipçi satın almak iyi bir yöntem gibi gelebilir. Ancak uzun vadede sosyal medya hesaplarınıza etkisi iyi olmayacaktır. Doğal yollardan hesabınızı takip etmeyen kullanıcılar sadık müşteriler gibi olmayacaktır. Bu nedenle organik bir şekilde büyüyeceğiniz stratejiler geliştirmeye çabalamalısınız.

Ziyaretçileri Harekete Geçirecek İfadelere Yer Verin

Gönderileri hazırlarken müşterileri satın almaya ikna etmek de amaçlanmalıdır. Bu amaçla belirli stratejiler uygulayarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu stratejiler şöyledir;

 • İçeriklerde ürün, hizmet ve kampanyalar hakkında bilgi veriniz.
 • Gönderinizi inceleyen bir kullanıcının sitenize kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olun.
 • İçeriğinize etiketler ekleyerek keşfet gibi alanlarda müşterilere ulaşmasını sağlayın.

Reklam Vermenin Avantajlarından Faydalanın

Kobiler için sosyal medya önerileri arasında bahsedilmesi gereken konulardan biri de sosyal medya reklamlarıdır. Profesyonel sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek isteyen bir firma, reklam verme konusunda da çalışmalar yürütmelidir. Sosyal medya reklamı vermenin avantajlarından faydalanmak için;

 • Hedef kitlenizi belirleyin.
 • Hedef kitlenizin sıklıkla kullandığı sosyal medya platformlarını tespit edin.
 • Reklam bütçenizin ne kadar olacağına karar verin ve plan yapın.
 • Hangi sosyal medya uygulamalarında reklam verecekseniz ona uygun içerikler hazırlayın.

Kobiler için sosyal medya yönetimi nasıl olmalı konusundaki içeriğimizi okuduktan sonra siz de reklam stratejileri oluşturabilir, hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede satışlarınızı arttırırken büyüme hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.