Başarılı Pazaryeri Kurmak İçin Yöntemler

E-ticaret son zamanların en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Bunda dijital ürün ve hizmetlere yönelik talebin atmasının etkisi büyüktür. Küresel salgın sanal işletme kavramını daha canlı hale getirmiştir. Bunun sonucunda sektörde ciddi bir rekabet ortamı oluşmuştur. Diğer satıcılar arasından ön plana çıkmak isteyenlerin kaliteli hizmet vermesi gerekir. Pazaryeri yönetmek isteyen satıcıların belirli yöntemlere dikkat etmesi başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Akılda Kalıcı İsim Yapın

Pazaryerinde bir mağaza açmak için yapmanız gereken ilk iş isim belirlemektir. Bu aşamada firmanızı en iyi şekilde yansıtan, telaffuzu kolay, akılda kalıcı bir isim bulmalısınız. Sade ve dikkat çekici bir isim müşterilerin sizi daha kolay hatırlamasını sağlayacaktır.

Ürünü Detaylı Bir Şekilde Anlatın

Satacağınız ürünler için en önemli hususlardan biri de açıklama kısmıdır. Ürünün özellikleri, nasıl kullanacağı, dikkat edilmesi gereken diğer detayların belirtilmesi gerekir. Tüm talimatların detaylı bir şekilde anlatılması müşteri güvenirliliğini artıracaktır.

Ürün Fotoğraflarının Yüksek Kalitede Olmasına Önem Verin

Ürünlere ait fotoğraflarınızın yüksek kalitede olması müşterin ürünleri en iyi şekilde görmesini sağlar. İyi açıdan çekilmiş fotoğraflar müşterilerin daha çok ilgisini çekecektir. Bu sayede satış oranınız artacaktır. Daha iyi bir izlenim için pazar yerinizdeki ürünlere ait videolara da yer verebilirsiniz.

İndirimlerle Ürününüzü Destekleyin

Müşterilerin dikkatini çekebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri indirimler ve kampanyalardır. Özel günlerde yapacağınız indirimlerle mağazanıza müşteri çekebilirsiniz. Bu sayede mağazanız daha çok kişiye hitap edecek ve zamanla popüler hale gelecektir.

Ödeme Kolaylıklarıyla Müşterilerin Dikkatini Çekin

Sipariş veren kişiler için kolay ödeme yapmak önemlidir. Müşterilerinize farklı bankalarla ödeme yapma, peşin fiyatına taksit ya da kapıda ödeme gibi seçenekler sunabilirsiniz. Seçeneklerin artması farklı ödeme yöntemi kullanmak isteyen müşterilere kolaylık sağlayacaktır.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Günümüzde yüksek oranda satış yapan tüm pazar yerlerinin etkin bir şekilde sosyal medyayı kullandığını görebilirsiniz. Bu sayfaların en doğru şekilde kullanılması için profesyonel kişilerden hizmet bile alınmaktadır.  Müşteriler üzerinde olumlu etki bırakabilmenin yollarından biri olan sosyal medyada siz de yer alabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfada, sektörünüze ve ürünlerinize ait bilgilendirici içeriklere yer verebilirsiniz. Zaman zaman çekilişler ve kampanyalar düzenleyerek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Bu çalışmalar için son zamanların en çok kullanılan uygulamalarından Instagram’ı seçebilirsiniz. Sayfanızın reklamını yaparak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Belirli bir kullanıcı sayısına ulaştıktan sonra hikâyenizden sitenize direkt yönlendirme yapabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunun

Müşterilerin en çok dikkat ettiği özelliklerden birisi de ücretsiz kargo seçeneğinin sunulmasıdır. Ürün almak üzere olan müşterilerden bazıları yüksek kargo ücretinden dolayı sipariş vermekten vazgeçebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına kargo konusunda kolaylık sağlamanız önemlidir. Farklı kargo firmalarıyla çalışarak müşterilerin seçeneklerini artırabilirsiniz. Böyle bir hizmet sunmak için henüz yeterli oranda kar elde edemiyorsanız indirimli kargo seçeneği de sunabilirsiniz.

İletişime Önem Verin

Müşteriler firmanız ya da ürünlerle ilgili merak ettikleri sorulara ve herhangi bir problem olduğunda size anında ulaşabilmek isterler. E-posta, Whatsapp, Telegram gibi iletişim araçlarından size ulaşan müşterilerinize kısa sürede yanıt vermeniz önemlidir. Whatsapp Business kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İşletmelere özel olan bu sürümde müşterilerinizi özel karşılaşma mesajıyla bekletebilirsiniz. Problem yaşayan müşterilerinizin sorunları kısa sürede, etkili bir biçimde çözmelisiniz. Sinirli müşterilerle sabırlı bir şekilde ilgilenmelisiniz. Çağrı merkezi kurarak 7/24 destek sağlayabilirsiniz.

Satış Sonrası Mesajlaşma Sistemi

Müşteriler sizden bir ürün satın aldığında paketleme ve kargoya verilme gibi aşamalarda e-posta ya da SMS yoluyla müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Böyle yapmanız işinizi ne kadar titiz bir şekilde yaptığınızı müşterilerin de fark etmesini sağlayacak, mağazanıza olan güveni artıracaktır. Aynı kanallardan mağazanızın kampanya ve indirim çalışmalarını da müşterilere iletebilirsiniz.

Raporlamaya Önem Verin

Firmanız için haftalık ya da aylık raporlama yapmanız son derece önemlidir. Sistemli bir şekilde çalışarak ileriye yönelik mantıklı kararlar alabilirsiniz. Online ön muhasebe programı kullanarak kolay bir şekilde satış raporlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede en çok talep gören ürünleri belirleyebilir, bunlara göre çalışmalar yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlara göre aydan aya büyüme hedefleri belirleyebilirsiniz. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için reklamlar ve kampanyalarla internet kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz. En çok alışveriş yapan kullanıcılarınızı belirleyerek onlara özel fırsatlar da sunabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.