Online Pazaryeri (Marketplace) Nedir?

Günümüzde online alışveriş birçok kişi tarafından tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Özellikle de COVID-19 salgını nedeniyle online alışverişe olan ilgi son zamanlarda daha da arttı. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilerin önünde birkaç seçenek var. E-ticaret siteleri ve pazaryeri bu seçeneklerden bazıları. Peki Marketplace olarak da bilinen online pazaryeri nedir?

Online Pazaryeri Nedir?

Uluslararası e-ticaret dünyasında marketplace olarak bilinen pazaryerleri, farklı satıcıları tek bir çatı altında toplayan e-ticaret siteleridir. Amazon, dünyadaki en popüler pazaryeri olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra Türkiye pazarında Trendyol, Hepsiburada, n11 ve Gittigidiyor gibi internet siteleri en çok bilinen pazaryerleri arasında yer alır.

Aslında bir nevi eski dünyada alışık olduğumuz alım-satım yapılan pazaryerlerinin online versiyonu olarak düşünülebilir. Geleneksel sistemde olduğu gibi alıcılar ve satıcılar tek bir alanda toplanır. Online pazaryeri söz konusu olduğunda bu toplanma yeri aracılık eden internet sitesi olur.

Online pazaryerlerinde farklı kategorilere ait ürünler sergilenebilir. Bazı alanlarda özelleşmiş pazaryerleri olsa da genellikle ürün seçeneğinin fazla olması bir pazaryerinin popülerliğini arttırır. Ürün çeşitliliği hem satıcıları hem de alıcıları bu satış alanına çeker.

Online Pazaryeri Tercihi Nasıl Yapılır?

Satıcıları online pazaryeri tercihi yaparken birkaç konuyu göz önünde bulundurmalıdır. Bunlar:

  1. Satılan ürünler
  2. Hedef kitle
  3. Pazaryerinin trafiği

Pazaryerleri alıcılarla satıcıları buluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle satıcıların tedarik ettikleri ürüne uygun bir seçim yapması büyük önem taşır. Örneğin ağırlıkla tekstil ve ayakkabı gibi ürünlere odaklanan bir pazaryerinde satış yaparken tekstil ve ayakkabı ağırlıklı bir ürün listesi hazırlanmalıdır.

Pazaryerlerinde Satış Nasıl Yapılır?

Pazaryerinde satış yapmak için satıcıların ilk olarak bir mağaza açması gerekir. Mağaza açma koşulları her pazaryeri için farklıdır. Ancak genellikle üyelik oluşturmak, pazaryeri ücretleri ve komisyonlarını ödemek ve ürün listeleri hazırlamak gerekir. Yapılan mağaza başvurusunun ardından pazaryeri gerekli incelemeleri yapar.

Pazaryeri mağazası üzerinden satış yapmak için satıcı hesabı oluşturmak gerekir. Bu hesap normal üyelikten farklıdır. Satıcı hesabı oluştururken kredi kartı ekstresi, ikamet adresi ve nüfus cüzdanı örneği ve şirket evrakları gibi belgeler talep edilebilir. Bu belgeler hesabın doğrulanması için gereklidir. Pazaryerleri gerekli gördükleri durumlarda satıcılardan ek belgeler de talep edebilir.

Pazaryeri Mağazası İçin Ürün Listesi Hazırlama

Satıcı hesabının onaylanmasının ardından ürün listesinin hazırlanması gerekir. Ürün listeleri sadece ürünlerin isimlerini ve satış fiyatlarını değil, aynı zamanda ürün görsellerini ve ürün açıklamalarını da içerir.

Ürün listesi hazırlarken ürün görsellerinin ve ürün açıklamalarının özgün olması büyük önem taşır. Kopyala ve yapıştır şeklinde hazırlanan bir mağaza, pazaryeri sıralaması açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Ürün listesi hazırlarken ürünlerle ilgili açıklamaların tek tek girilmesi gerekir. İlerleyen aşamalarda bu açıklamaları düzeltmek mümkün olur. Ayrıca listeleri hazırlarken farklı kategorilerde yer alan ürünleri tek bir liste üzerinden hazırlamak da mümkündür.

Pazaryeri Görünürlüğü Nasıl Arttırılır?

Online pazaryeri mağazası görünürlüğü satışların arttırılması için büyük önem taşır. Görünürlüğün arttırılması için SEO çalışmalarının yapılması gerekir. Ayrıca ürün görsellerinin yüksek kalitede ve çekici olması da gereklidir.

Mağazanın görünürlüğünü arttırmanın bir diğer yolu da dijital pazarlama stratejilerini kullanmaktır. Pazaryeri mağazasını sosyal medya kanalları üzerinden tanıtmak daha fazla kişinin mağazayı ziyaret etmesine imkan tanır. Ziyaretçi sayısının artması da potansiyel müşteri sayısının artması anlamına gelir.

Online Pazaryeri Entegrasyonu Neden Gerekli?

Tüm bunların yanı sıra pazaryeri entegrasyonu da büyük önem taşır. Kullandığınız depo yönetim sistemi, envanter yönetim sistemi gibi sistemlerin aktif olduğunuz pazaryeri ile entegre olması gerekir. Birden fazla pazaryerinde mağaza açmanız durumunda tüm bu sistemlerin bir arada çalışması gerekmektedir.

Pazaryeri entegrasyonu sipariş takibi, sipariş yönetimi ve sipariş tamamlama açısından birçok kolaylık sağlar. Entegrasyon sayesinde farklı kanallardan gelen siparişleri tek bir alanda yönetmek mümkün olur. Ayrıca anlık stok güncellemesi ve sipariş takip süreçleri de entegrasyonun getirdiği avantajlar arasında yer alır.

Online pazaryerleri günümüzde ticaretle uğraşmak isteyen kişilere büyük kolaylıklar sağlar. E-ihracat gibi seçenekler sayesinde satıcılar hem yerel hem de uluslararası pazaryerlerinde satış yapabilirler. Bu da satışları arttırmanın yanı sıra satıcıların elde ettiği geliri de önemli ölçüde arttıracaktır. Pazaryerleri alıcılarla satıcıları tek bir noktada buluşturarak tüm bu süreçlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına izin verir.

Netkasam, hem klasik muhasebe özelliğiyle stoklarınızı ve faturalarınızı kontrol eder, hem de pazaryeri siparişlerinizin ihtiyacı olabilecek tüm işlemleri kolaylıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır. Tek panelden hem muhasebenizi hem e-ticaret sitenizi hemde pazaryeri mağazalarınızı yönetmek için hemen tıklayın.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.