2021’de E-Ticaret Mağazanız İçin 4 Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya, markanızı çevrimiçi olarak tanıtmak için en iyi kanallardan birisidir. Yaklaşık 3,96 milyar insan halihazırda sosyal medyayı kullanıyor ve bu büyük sayı dünya nüfusunun %50’sinden fazlasını oluşturuyor.

Bu istatistik kitlenizin büyük bir kısmının zaten bu platformları kullandığı çıkarımını kolayca yapmanızı sağlar. Bu nedenle hedef kitlenize ulaşmak ve e-ticaret mağazanızdan alışveriş yapmalarını sağlamak için bazı güçlü stratejilere sahip olmanız gerekir.

Tabi ki hepsi bu değil…

COVID-19 salgını nedeniyle 2020’de çevrimiçi alışverişe olan talep büyük ölçüde arttı ve bu eğilimin artarak devam etmesi bekleniyor. Daha fazla işletme çevrimiçi olarak faaliyet göstermeye başlayacağından dolayı daha fazla rekabetle başa çıkmak için hazırlıklı olmanız gerekiyor.

2021 için Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Gelirinizin artmasını sağlamak için 2021’de e-ticaret işinizi sosyal medyada nasıl pazarlayabileceğiniz konusunda bazı başlıkları açıkladık.

Instagram Shop Mağazanızı Aktif Hale Getirin

Instagram, kullanıcıların platformdan ayrılmak zorunda kalmadan en sevdikleri markalardan alışveriş yapmalarını kolaylaştıran harika bir shop özelliğini 2020 yaz aylarında Türkiye için kullanıma açtı. Ancak, mağazayı oluşturmadan önce uygunluğunuzu kontrol etmeniz gerekeceğini unutmayın.

Bu özelliği etkinleştirmek için, platformdaki çevrimiçi mağazanız için bir işletme hesabı oluşturmanız ve ardından bunu Facebook Sayfanıza bağlamanız gerekir. Daha sonra ürün kataloğunuzu yükleyebilir ve mağazanız için onay alabilirsiniz.

Influencer (Sosyal Medya Fenomenleri) ile İş Ortağı Olun

2021’de e-ticaret mağazanızı sosyal medyada tanıtmanın en iyi yollarından biri influencer (sosyal medya fenomeni) pazarlamasıdır. Etkileyici keşif araçlarını kullanarak markanız ile ilgili olabilecek fenomenleri bulabilir ve ardından iyi bir iş ortaklığı yaratmak üzere onlara ulaşabilirsiniz.

Fenomen ile ortaklık kurduğunuzda, markanız veya ürünlerinizle ilgili içeriği sosyal medyada yayınlayacaklar. Sonuç olarak, kitlesel ve son derece ilgili takipçileri markanızı fark edecek ve hatta birçoğu onu kontrol etmeye hızlıca başlayacaktır. Hatta bazıları fenomenin tavsiyelerine güvendikleri için direkt olarak satın alım yapacaklardır.

Ek olarak, fenomenler, kitlelerine ürün veya hizmetleri satın almaları için bağlantılar sağlayarak çevrimiçi mağazanıza trafik çekebilirler. Kampanyaları daha da güçlendirmek için fenomenlerinize takipçileriyle paylaşabilecekleri özel bir kupon veya indirim kodu verebilirsiniz.

Canlı Videolardan Yararlanın

Canlı videolar, hedef kitlenizle etkileşim kurmanız için harika bir yol olabilir. Bu etkileşimi artırmak için çeşitli canlı video oturumlarına ev sahipliği yapabilirsiniz.

Örneğin;

  • Kamera Arkası
  • Soru – Cevap Oturumları
  • Ürün Tanıtımları
  • Nasıl Yapılır Videoları
  • Açıklayıcı Videolar

Bu videolar, sizinle pasif bir şekilde etkileşime girecekleri (diğer içerik biçimlerinin aksine) için kitlenizle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurabileceğiniz harika bir yoldur.

Canlı video oturumlarınızı fenomenlerin yapmasını da sağlayabilirsiniz. Bu durum influencer pazarlamasının ve canlı videoların ikili avantajlarından yararlanmanıza yardımcı olabilir. Canlı videoları daha da iyi yapan şey, sona erdikten sonra normal yayınlar veya hikayeler olarak kalmaları ve etkileşim kazanmaya devam etmeleridir.

Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturun

E-ticaret mağazanızın satışlarını sosyal medya aracılığıyla artırmanın bir başka güçlü yolu ise düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak ve yayınlamaktır. Bunu yaptığınızda, sosyal medyada kalıcı bir etki yaratabilirsiniz. İnfografikler, videolar, illüstrasyonlar ve daha fazlası gibi çok çeşitli içerikler oluşturabilirsiniz.

Blog yayınlarınıza bağlantıları sosyal medyada paylaşabileceğiniz ve onlara trafik çekebileceğiniz için bloglama burada çok kullanışlı olabilir. Daha sonra insanları sizden satın almaya teşvik etmek için bu trafiği ürün sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerinizin sorunlarını çözmeyi amaçlayan yararlı içerikler de paylaşmalısınız. Bu durum satışlarınızı doğrudan artırmasa bile markanızın belirli bir bilinç düzeyinde kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, içerik yayınlarken, spam olarak görülebileceği için çok sık gönderi paylaşmadığınızdan emin olun. Öte yandan, yayınlamak için çok uzun süre beklemeyin çünkü bu durum, kitlenizi markanızın çok aktif olmadığını düşünmeye sevk edebilir. İkisi arasında ve ılımlı şekilde bir denge bularak yayınlamalısınız. Böyle bir planlamayı yönetmenin harika bir yolu, gönderileri önceden planlamanıza izin veren sosyal medya otomasyon araçlarını kullanmaktır. Bu şekilde, sosyal medya gönderi programınıza uyabileceksiniz.

Sonuç

İnsanlar yeni ürünleri keşfetmek için güvendikleri bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı çok isterler. Sosyal medya pazarlaması herhangi bir e-ticaret mağazası için çok önemlidir. Henüz yapmadıysanız, sosyal medya pazarlamasını benimsemeniz ve satışlarınızı artırmak için kullanmanız gerekir. Bunun için halen geç kalmış değilsiniz. Hemen şimdi bunu yapmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.