E-Ticaret Siteleri İçin Video Pazarlama İpuçları

E-Ticaret siteleri video pazarlama çalışmalarına başlamadan önce videoyu hangi amaçla çekeceğini belirlemelidir. Tek bir amacın olması fikir geliştirme aşamasında faydalı olacaktır. Amaca uygun olarak farklı video türlerine yatırım yapılabilir. Üretilecek içerikler için şu hedefleri belirleyebilirsiniz:

  • Müşterileri bilgilendirme ve nasıl yapılır hakkında bir video
  • Site bilinirliğini arttırma,
  • Etkileşim sağlamak için,
  • Satın almaya yönlendirme,
  • Geri dönüşüm oranlarını arttırma,
  • Siteye ziyaretçi çekmek,
  • Ürünlere özel topluluk oluşturmak

Yukarıda belirtilen hedeflerin her biri için ayrı videolar hazırlamanıza gerek yoktur. Videoyu birden fazla hedefe uygun olacak şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin müşterileri bilgilendirmek için çektiğiniz bir videoyla aynı zamanda sitenize ziyaretçi de çekebilirsiniz. Burada önemli olan videoları doğru platformlarda paylaşarak doğru müşteriyle buluşturmaktır. Video içerisinde izleyenleri harekete geçirecek ifadeler kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

Trendleri Takip Edin

Günümüzde trendler çok hızlı bir şekilde değişime uğrar. Başarılı olmak isteyen E-Ticaret siteleri pazarlama çalışmalarında güncelleme yapmalıdır. Video ve içeriği konusunda trendlere uyulması rakiplere göre ön plana çıkmayı kolaylaştırır. Son dönemlerde canlı yayın açmak, 360 derece video çekmek ve vlog tarzında videolar oluşturmak oldukça popülerdir. Formatlardan size en uygun olanı seçerek iyi bir içerikler birleştirebilirsiniz. Sitenizi en iyi şekilde yansıtan videonuzu sosyal medya kanallarınız aracılığıyla yayınlayabilirsiniz. Bu aşamada amacınız farklı bir şey ortaya koymak olmalıdır.

Video içeriklerinizde trendlere uymanız genç kesimi yakalamanızı da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra videolarınızı daha çok insana ulaştırmayı da hedeflemesiniz. Ürünlerinize en uygun influencerı bularak paylaşmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çok sayıda izlenme alabilirsiniz. İzlenme sayınızın artması videonuzun popüler olmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Kanallarınızın Gücünden Yararlanın

Sadece video içeriği hazırlamanız tek başına yeterli olmayacaktır. Sosyal medya kanallarınızı ziyaret edenler üzerinde iyi bir izlenim bırakmalısınız. Ziyaretçilerin siteniz ve markanız hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almasını sağlamalısınız. Bunu yapabilmek için sosyal medya kanallarınızın tam optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Daha fazla insana ulaşmak için farklı sosyal medya kanallarında yer aldığınız için birtakım noktalara dikkat etmelisiniz. Ziyaretçilerde kurumsal bir firma izlenimi bırakmak için hesaplarınız arasında bir bütünlük olmasını sağlamalısınız. Görsel şablonlarınızın ve tasarımlarınızın aynı olması iyi bir görünüm oluşturacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan dilin de tutarlı olması gerekir. Yönlendirme linkleri ve marka hakkındaki özete kadar tüm detaylar en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Hesaplarınız arasında uyum olması ziyaretçilere aynı mesajı vermeniz konusunda yardımcı olacaktır. Bu sayede markanız duyulduğunda tüm müşterilerin aklına tek bir şey gelebilir. Bu da belirli bir alanda ilk tercih edilen olmanıza yardımcı olabilir.

Video Fikrini Belirleyin

E-Ticaret siteleri için oluşturulacak video içerikleri pazarlama çalışmalarına olumlu katkı sağlayacaktır. Sitenin müşterilerde bırakacağı ilk izlenim video sayesinde oluşacaktır. Bu nedenle video için belirlenecek fikir son derece önemlidir.

Fikir bulmakta zorlanıyorsanız klasik ancak etkili olan video türlerinden hazırlayabilirsiniz. Örneğin markanızla ilgili bir hikâye anlatabilirsiniz. Kurgulayacağınız hikâye genel olarak satışını yaptığınız sektörle ilgili olabilir. Dikkat çekici bir hikâyeyle iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanı videonuzda sıra ürün tanıtımları yapabilirsiniz. Ürünü kullanmış ve memnun kalmış kişileri videoda oynatabilirsiniz. Olumlu müşteri yorumları diğerlerini de etkileyecektir. Kısa videolar hazırlayarak reklam verebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde yapacağınız videolu reklamlar kendinizi tanıtmanın en iyi yoludur.

Potansiyel müşteriler üzerinde etkili olan bir başka video türü de kutu açılım videolarıdır. Son derece bilgilendirici olan bu videolar sayesinde pek çok izleyen ürünü satın almaya karar verir. Ürünün artıları ve eksileri videoda anlatıldığı için satın alma sonrası müşteri ürünle ilgili herhangi bir sürpriz yaşamayacaktır.

Sonuçları Analiz Edin

E-Ticaret siteleri için video çalışmaları yürütmek kadar elde edilen sonuçları analiz etmek de son derece önemlidir. Analiz sayesinde yapılan yatırımdan nasıl bir geri dönüş sağlandığı görülmüş olur. Farklı videolar üretildiyse en çok hangisinden geri dönüş alındığı da öğrenilmiş olur. Sonuçları analiz etmek için istatistik araçlarını kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz veriler daha sonraki çalışmalarınız için de size yardımcı olacaktır. Böylece etkili yeni video stratejileri oluşturabilirsiniz.  Buna ek olarak sitenizde soru&cevap gibi olmazsa olmaz video konularına da yer verebilirsiniz. Bu sayede sitenizi ziyaret edenlerin merak ettiklerini onlara anlatacak videolara yatırım yapmış olursunuz.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.