Pazaryeri Mağazası ve E-Ticaret Siteleri Arasındaki Farklar

Pazaryerleri satıcıların mağaza açarak satış yapmasını sağlayan sitelerdir. Pazaryeri yöneticisi tarafından bir platform üzerinde toplanan satıcılar pratik bir şekilde ürünlerini sergiler. Müşteri ve alıcı arasındaki haklar da birtakım kurallarla korunduğu için güvenli alışveriş yapılır.

E-Ticaret ürün ya da hizmet satmak isteyenlerin kendi sitelerini kurarak satış yapmalarını sağlayan iş modelidir. Kendi içerisinde farklı modelleri olsa da temel mantığı benzerdir.

Pazaryeri ve E-Ticaret Sitesi Farkları Nelerdir?

Pazaryeri ve E-Ticaret siteleri aracılığıyla iş yapmanın satıcılar için bir takım farklılıkları bulunur. Pazaryerleri temel olarak E-Ticaret sitesi sayılır. Ancak sunduğu imkânlar ve işleyiş bakımından E-Ticaret sitelerinden ayrılır. Pazaryerleri içerisinde mağaza açan bir işletmeci, burada kiracı gibidir. Bunu tıpkı bir AVM içerisinde mağaza açmak gibi düşünebilirsiniz.  İşletmeci mağazayı açtığı siteye satışlarından komisyon ya da aylık olarak bir bedel öder. Hizmet bedeli olarak talep edilen bu bedel pazaryerinin kar etmesini sağlar.

Pazaryerleri içerisinde E-Ticaret sitesi olduğu halde mağaza açan çok sayıda işletmeci vardır. Bunun nedeni firmanın ürünlerini farklı mağazalar aracılığıyla müşterilerle buluşturmak istemesidir. Her gün daha çetin hale gelen rekabet koşullarında böyle bir hamle yapılması çok mantıklıdır. Özellikle yeni kurulan E-Ticaret siteleri bu şekilde sitelerine müşteri çekebilir. Büyük pazaryerleri kendi reklamlarını yapar ve bu sayede siteye ziyaretçi çeker. Böyle bir alanda mağazanızın olması pazarlama maliyetlerinizde azalma sağlayabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta pazaryerinin belirlediği şartlardır. Yüksek komisyon almayan, reklam giderleri için ekstra ücret talep etmeyecek sitelere yönelebilirsiniz. Bu sayede aylık giderlerinizi azaltarak iş yapabilirsiniz. Pazaryeri içerisinde mağaza açmanız size markanızı tanıtma fırsatı verecektir. Buradan kendi E-Ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz.

Pazaryerinde Mağaza Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüze pazaryerleri içerisinde mağaza sahibi olmak için birkaç şartı sağlamak yeterlidir. Online başvuru yaparak kısa sürede mağaza açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Mağaza açmaya karar vermeden önce bunun markanız üzerinde nasıl bir etkisi olacağı konusunu iyice düşünmelisiniz. Pazaryerinin sağladığı ya da sağlamadığı hizmetler sizin için birtakım avantaja ve dezavantaja neden olacaktır.

Pazaryerinde mağazanızın olmasının en büyük avantajı satış işlemini kolaylaştırmasıdır. Ödeme yöntemi, reklam ve lojistik yönetimi ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Site size ait olmadığı için hosting, SEO ve web tasarım masraflarınız olmayacaktır. Tüm bunlar pazaryerinde mağaza açmayı E-Ticaret sitesi kurmaktan daha ekonomik hale getirir. Pazaryerini güvenilir bulan müşterilerin size güvenmesi de kolay olacaktır. Mağazanızı açtığınız andan itibaren geniş bir müşteri kitlesine erişim imkanı bulursunuz. Bu da ürünlerinizin satılmasını kolaylaştıracaktır. Uluslararası pazaryerlerini kullanarak yabancı ülkelere satış yapabilirsiniz. Bu sayede dolar üzerinden para kazanabilirsiniz.

Pazaryeri içerisinde bulunduğunuz süre içerisinde kaliteli hizmet vermeye özen göstermelisiniz. Teslim edildiğinde fotoğraflardaki gibi görünmeyen ürünler ve hatalı ürün gönderimi gibi sebepler müşterilerden olumsuz yorumlar almanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sipariş alma ve kargoya verme sürecini en iyi şekilde yönetmelisiniz.

Pazaryerinde Mağaza Açmanın Dezavantajları

Pazaryerlerinde mağaza açmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da olacaktır. Sattığınız her bir ürün için pazaryeri tarafından belirlenen oranda komisyon ödemeniz gerekecektir.  İçerisinde bulunduğunuz kategorideki ürünlerden satan çok sayıda satıcı olabilir. Bu da rekabetin daha zorlu olmasına neden olacaktır. Rekabetle başa çıkmak için ürün fiyatlarını sürekli güncellemeniz ya da kampanya ve indirimler yapmanız gerekebilir. Pazaryeri içerisinde mağazanızın ön plana çıkması için ekstra ödemeler yapmanız gerekebilir. Bu sayede kategori ve listeleme sayfalarında ön plana çıkabilirsiniz. Pazaryerinde kalıcı müşteri kazanmak E-Ticaret sitesine göre daha zordur. Mağazanızı kapatmak istediğinizde aldığınız tüm müşteri yorumları ve puanınız kalıcı olarak silinecektir. Mağazayı dondurma ve daha sonra aktif etme gibi bir şansınız yoktur. Ancak E-Ticaret sitenizi bir süreliğine kapatarak daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Pazaryeri mağazacılığı ya da E-Ticaret sitesi karşılaştırıldığında karşınıza çıkacak durumları avantajları ve dezavantajlarıyla ele almalısınız. Avantajların dezavantajlardan daha fazla olduğu iş modeline yönelmelisiniz. Bunun yanı sıra her iki alanda da satış yapmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan işinizin her aşamasını titizlikle yürüterek sağlam adımlar atmanızdır. Rakiplerinizin arasında ön plana çıkacak hamleler yapmanız büyümenize de yardımcı olacaktır.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.