Muhasebe Programları Hangi Avantajları Sunar?

Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde elle tutulan muhasebe defterleri tarih olmak üzere. Günümüzde farklı ölçeklere sahip birçok işletme muhasebe programları, muhasebe platformları ve ön muhasebe programları ile işlemlerini gerçekleştiriyor. İşletmelerin diğer sistemleriyle de entegre olabilen bu platformlar ve programlar, satıştan teslimata ve vergi ödemesine kadar tüm işlemleri birleştiriyor.

Fiziksel muhasebe defterleriyle karşılaştırıldığında bu program ve platformlar birçok avantaja sahip. Vergi daireleri ve diğer resmi kurumların da online sistemlere geçmesiyle muhasebe programlarının önemi her geçen gün artıyor. İşletmenin ihtiyaçlarına göre yapılandırılan programlar, vergi beyannamelerinden fatura düzenlemeye kadar birçok işlemin tek bir panel üzerinden düzenlenmesine izin veriyor.

Muhasebe Programları Hangi Modüllere Sahip Olmalı?

Aslında muhasebe programı modülleri söz konusu olduğunda onlarca farklı seçenek mevcut. Birçok durumda bu modüller işletmenin ihtiyaçlarına ve operasyonlarına göre düzenleniyor. Örneğin geleneksel ihracat yapan bir şirketle e-ihracat yapan bir işletmenin muhasebe ihtiyaçları da farklılık gösterecektir.

Yine de elektronik muhasebe işlemleri için bazı temel modüllerin bulunması gerekiyor. Stok giriş ve çıkış takibi ticaretle ilgilenen tüm işletmeler için gerekli. Benzer şekilde satın alma ve sipariş takibi modülleri de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu modüller faaliyet gösterilen alana göre ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenebilir.

Diğer yandan irsaliye işlemleri, cari hesap yönetimi, fatura işlemleri ve kasa yönetimi genellikle bütün işletmelerde standart olarak bulunan modüller. Temel muhasebe işlemleri olarak adlandırılan bu modüller, geleneksel muhasebe defteri işlemlerini elektronik ortama taşıyor. Modüllerin işletme ihtiyaçlarına göre eklenmesi bu programlardan yüksek verim almaya yardımcı oluyor.

Her Yerden Erişim

İnternet üzerinden erişim yapmaya izin veren Online muhasebe programları, her yerden erişim imkanı sunuyor. Tablet, akıllı telefon gibi akıllı cihazlar sayesinde hareket halinde bile gerekli düzenlemeleri yapmak mümkün. Bulut teknolojisinden de faydalanan programlar, istenilen bilgilerin anında kullanılmasına ve veri güncellemesi yapmaya izin veriyor.

Geriye Dönük Kontrol İmkanı

Girilen verilerin doğruluğunu kontrol etmek ve gerekli durumlarda düzeltme yapmak bu programlar sayesinde daha kolay oluyor. Fiziksel olarak tutulan muhasebe defterlerinde yapılan hataları düzeltme zahmetli ve karmaşık bir süreç.

Buna ek olarak herhangi bir karışıklık olması durumunda geriye dönük kontrol imkanı da sağlanıyor. Fiziksel kayıtlar gibi elektronik ortamdaki kayıtlar da uzun süre saklanıyor. Aynı zamanda elektronik muhasebe kayıtlarının fiziksel kopyasını saklamak da mümkün.

Kolay Yedekleme

Muhasebe programları sayesinde veri yedeklemesi yapmak artık çok daha kolay. Programda yer alan bilgiler düzenli olarak yedeklenerek veri kaybının önüne geçiliyor. Ayrıca bulut sistemine entegre olan programlar sayesinde verilere zamandan ve mekandan bağımsız olarak ulaşmak da mümkün.

İşletmenizle Büyüyen Muhasebe Programı

İşletmelerin ilk kuruldukları dönemle 5 yıl sonrası arasında büyük farklar bulunuyor. Faaliyetlerini genişleten işletmeler, muhasebe programları ve diğer programlardan da büyümelerini bekliyor. Fiziksel departmanı büyütmek her ne kadar zaman ve emek gerektirse de programlar kısa sürede yukarı yönlü ölçeklenebiliyor. İhtiyaçlar doğrultusunda eklenen modüller, işletmeyle birlikte büyüme esnekliğine sahip.

Farklı Faaliyetler Tek Bir Panelde

E-ihracat, e-ticaret, geleneksel ticaret ve mikro ihracat gibi farklı ticari operasyonları tek bir panel üzerinden yönetmek mümkün oluyor. Ürün stoklarından ürün teslimine kadar tüm süreçler muhasebe programı üzerinden yönetilebiliyor. Ayrıca vergi beyannamesi gibi işlemleri de özelleşmiş modüller sayesinde gerçekleştirmek mümkün. Mevcut sistemlerle de entegre olabilen ön muhasebe programları, işletmelere esneklik, bütünlük ve hız kazandırıyor.

Gelişmiş Raporlama Sayesinde Daha İyi Karar Verme

Muhasebe yazılımları haftalık, aylık, çeyreklik ve yıllık raporlar düzenleyebiliyor. Elde edilen raporlar kullanılarak işletmenin ticari operasyonları hakkında derinlemesine bilgi elde ediliyor. Böylece ticari operasyonlar açısından karar verme süreçleri iyileştirilebiliyor.

Zaman Tasarrufu

Fatura onaylama, KDV indirimi gibi süreçlerin yazılım tarafından halledilmesi sayesinde zamandan kazanmak mümkün. Birden fazla yetkilinin onayına ihtiyaç duyulan durumlarda ise sistem üzerinden belge ve yetki paylaşımı da işlerin kısa sürede halledilmesine izin veriyor. Böylece günler boyu süren evrak işleri işin kapsamında göre sadece birkaç saat içinde tamamlanabiliyor.

Hataların En Aza İndirilmesi

Fiziksel muhasebe işlerinde insan kaynaklı hatalar daha fazla ortaya çıkıyor. Ancak muhasebe programları ile bu hataları önemli ölçüde azaltmak mümkün. Veri girişi için detaylı tanımlara sahip programlar, gerekli hesaplamaları da programda bulunan önceden tanımlanan formüllere göre yapıyor, bu da hesaplama sırasında karşılaşılabilecek hataları en aza indiriyor.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.