E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticarete giriş oldukça zahmetli ve birçok işin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını gerektiriyor. Bu işlerden en önemlisi de e-ticaret sitesinin kurulmasıdır. E-ticaret siteleri kuruluş aşamasında birçok seçeneğin şirketlerin karşısına çıktığı bir alan olması ile öne çıkıyor. Bu bağlamda iyi bir e-ticaret sitesinin sıfırdan kurularak hazır hale getirilmesi ve ilerleyen dönemlerde güvenilir bir pazaryerine dönüşmesi de başlangıç aşamasında atılacak doğru adımlara bağlıdır.

E-ticaret sitesi kurulurken yaklaşık olarak 10 temel adım uygulanır. Bu süreçte yalnızca sitenin kurulup, yayına alınması değil, e-ticaretin içerisinde yer alan operasyon bölümlerinin de platform ile entegre bir şekilde çalışması için gerekli ayarlamaların yapılması gerekiyor. Elbette tüm bunları yapmadan önce bir şirket kurmak durumundasınız.

Siteniz Hangi Alanda Aktif Olacak?

E-ticaret sitelerinin kurulmadan öncelikle hangi alanda çalışılacağı belirlenmelidir. Çünkü çoğu zaman ürün gamına göre bir tema belirlenebiliyor ve gerekli düzenlemeler bu anlamda profesyonel ekipler tarafından yapılabiliyor. Belirli bir alan değil bir pazaryeri yapmak istiyorsanız bu çok kapsamlı bir iş olacaktır ve bunun için ayrıca çalışma yapmanızda fayda bulunuyor.

E-Ticaret Altyapınızı Seçmelisiniz

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere e-ticaret altyapısı oldukça önemlidir. İşe başlarken ücretsiz altyapı, kişiselleştirilmiş (özel) altyapı ve hazır e-ticaret siteleri gibi üç seçeneğiniz bulunuyor. Elbette her sistemin kendilerine göre avantaj ve dezavantajları bulunsa da bu noktada ücretsiz seçenekler çoğu zaman baş ağrıtabiliyor. O nedenle kişiselleştirilmiş ya da hazır altyapılar bu noktada daha çok tercih edilebiliyor. Özelleştirilmiş altyapıda şirket kendi host ve trafiğini yönetmek durumda kalmaktadır. Bu da oldukça maliyetlidir. Ancak işe yeni başlamış bir şirket ise hazır altyapıları tercih edebilir. Bu noktada şirket içerisinde yazılımcı barındırmak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Güvenlik Konusunda Çalışma Yapmalısınız

E-ticaret sitelerinin en büyük sorumluluk alanlarından birisi olan güvenlik önem verilmesi gereken bir konudur. Çünkü her müşteri satın alacağı ürün ve sonrasında sağlanacak güvenliği hissetmek ister. Eğer bir kez güveni boşa çıkartırsanız geriye dönmek zor olabilir. Dolayısıyla ödeme güvenliğinden veri güvenliğine kadar çok geniş bir alanda müşterilerinizin hassas bilgilerini kayıt altına alırken doğru koşullar altında saklamalısınız.

Güvenlik çemberi her geçen gün değişen ve dönüşen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda  sürekli olarak e-ticaret sitesinin güvenliğini öncelemeli ve bu alanda çalışma yapmalısınız. Aksi takdirde yazılım eskiyebilir ve güvenlik açıkları oluşturabilir.

Kargo ve Lojistik Altyapınızı Hazırlayıp, Entegre Edin

E-ticaret sitesi yalnızca kurulum ve ürünlerin eklenmesi değildir. En az site kadar önemli ve sağlıklı bir ticaret yapabilmenin altın noktası olan kargo ve lojistik konularına da eğilmeli ve sitenize bu sistemleri entegre etmelisiniz. Özellikle elinizde kalan ürün sayısı, satılan ve kargolanacak ürünlerin sayısı gibi noktada bir alan kurmalı ve bu işlemleri uzman ekibe teslim etmelisiniz.

Kargo konusunda önceliğiniz çalışmak istediğiniz firma ile anlaşma yapmak olmalıdır. Bugün irili ufaklı birçok kargo firması bu alanda hizmet akışı sağlıyor. Şehir içerisindeki siparişleri gün içinde teslim eden firmalar, şehir dışında yer alan müşterilere de hızlı bir kargolama hizmeti sunuyor. Bu bağlamda size uygun olan şartları belli bir anlaşma yaparak ve bunu da sitenize entegre ederek süreci profesyonel bir şekilde yürütebilirsiniz.

Ödeme Konusunda Destek Alın

Ödeme adımı oldukça önemlidir. Sitenize gelen kişileri ürün almaya ikna etmek zordur ve ödeme aşamasının zor ya da anlaşılmaz olması dolayısıyla müşterileri kaçırmak istemezsiniz. Bu adım için dışarıdan destek alabilmeniz mümkün. Henüz yeni kurulan bir e-ticaret sitesi kendi ödeme sistemi oluşturmakta zorlanabilir. Bu da ödeme sistemlerinden destek alarak sorunu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturabilmesi anlamına gelir.

Arama Motorlarından Reklam Desteği Alın

Bugün büyük ya da küçük hemen her şirket arama motorlarında daha üst sıralarda olabilmek için savaş veriyor. Bunu da yalnızca SEO gibi araçları kullanarak değil, belirli anahtar kelimelerde üste çıkabilmek için yaptıkları reklam anlaşmaları ile başarıyorlar. Dolayısıyla arama motorlarına ve özellikle Google’a yönelik yapılacak her çalışma e-ticaret sitenizi büyütmeye yardımcı olabilir.

Buna ek olarak sosyal medyadan da bu konuda destek alabilirsiniz. Hem reklam hem de açtığınız profillerde yapacağınız paylaşımlarla daha fazla insana ulaşabilirsiniz.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.