Başarılı Bir E-Ticaret Sistemi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret yaparak ürün ya da hizmet satmaya karar verdiniz. Ancak site kurulumundan satışa başlamaya kadar önünüzde uzun bir yol var. Bu yolculukta karşılaşacağınız bazı engeller de sizi bekliyor olacak. Başarılı bir E-Ticaret sistemi kurarak ileride karşılaşacağınız zorluklarla en iyi şekilde mücadele edebilirsiniz.

Sitenizi Kurarken Gelecekteki Müşterilerinizi Düşünerek Adım Atın

İyi bir E-Ticaret sitesinin sırrı gelecekteki müşterilerini düşünmesinden gelir. Sitenize gelen bir ziyaretçi sizin kim olduğunuz hakkında bilgi sahibi değildir. Kişiler bunu araştırmak için uğraşmazlar da. Bu aşamada satış yapabilmek için markanızı en iyi şekilde tanıtmalı ve ziyaretçilerin size güven duymasını sağlamalısınız.

Tasarım Konusuna Özen Gösterin

Kullanım kolaylığı sağlayan siteler diğerlerine göre daha fazla sevilir. Bunun için sitenizin kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması gerekir. İyi bir tasarım müşteriler üzerinde profesyonel bir marka imajı oluşturmanıza yardımcı olur. Mobil kullanıcı oranlarının masaüstünden girenlere göre daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yapılan tasarım hem masaüstü hem de mobil kullanıcılara hitap etmelidir.

İletişim Bilgileriniz Kolay Ulaşılabilir Olsun

Müşterilerin bir siteyi güvenilir bulması için müşteri hizmetleriyle kolay iletişime geçmesi gerekir. Sordukları sorulara kısa sürede ve mantıklı yanıtlar almaları alışverişten duydukları memnuniyeti arttıracaktır. Bunu sağlayabilmek için sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda kolay ulaşılabilen alanlara iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. Size herhangi bir nedenle mesaj atan bir ziyaretçi ürünlerinizle ilgileniyor demektir. İlgisi uzun sürmeyeceği için kısa sürede taleplerine geri dönüş sağlamalısınız. Bu sayede müşteriyi satın almaya ikna edebilirsiniz.

Kendinizi Tanıtmayı Unutmayın

Sitenizdeki her bir bölüm müşteriler için önemlidir. Hakkımızda kısmından blog bölümüne kadar her bir alana özen göstermelisiniz. Hakkımızda bölümünde yazanlar öylesine sözlerden oluşmamalıdır. Müşteriler sitenin arkasındaki hikâyeyi bilmeyi severler. Kurulma hikâyenizi samimi bir üslupla kendi cümlelerinizle anlatabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin sizinle duygusal bir bağ kurmasına da yardımcı olursunuz.

Müşterilerin Sorularına Cevap Verin

Sitenizden alışveriş yapacak müşterilerin merak ettiği birçok soru olacaktır. Bunlardan bazıları aynı ya da benzer konularda olacaktır. Her birini tek tek yanıtlamak uzun sürecektir. Bunun için sitenizde “sık sorulan sorular” sayfası oluşturarak, sorulara toplu şekilde yanıt verebilirsiniz. Böyle bir sayfa ziyaretçilerin akıllarında soru işareti kalmamasını sağlayacaktır. Soruları uzun cevaplar vermek yerine kısa ancak anlaşılabilir bir şekilde yanıtlamalısınız. Verdiğiniz bazı yanıtlar zaman içerisinde değişebilir. Bu sayfayı güncel tutmaya özen göstermelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmalarını Es Geçmeyin

Ziyaretçiler ürünlerinizi bulmadan önce arama motorunda ilgili kategoriyle ilgili arama yapacaktır. Bu aşamada birçok müşteriyi yakalayabilirsiniz ancak bunun için aramada üst sırada çıkmanız gerekir. Günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google, SEO çalışmaları yapan siteleri aramada üst sıralara indekslemektedir. Bunun anlamı bulunma oranınızın artması demektir.

SEO çalışmalarının büyük bir çoğunluğu sitenin kurulum aşamasında yapılmalıdır. Bu sayede site içi için tekrar bir düzenleme yapılması gerekmeyecektir.

Siteninin SEO kurallarına uygun olması için;

  • Ürünler ve içeriklerle ilgili arama hacmi yüksek anahtar kelimeler bulunmalı,
  • Arama motorunda görünür olmak için ürün listeleri optimize edilmeli,
  • İçerikler hazırlanırken çok fazla anahtar kelime kullanmaktan kaçınılmalı, alt başlıklara yer verilmeli,
  • Site sosyal medya platformları aracılığıyla tanıtılmalı ve takipçi sayısı yüksek hesaplardan mağazaya bağlantı alınmalıdır.

Ürünlerinizi Kaliteli Fotoğraflarla Tanıtın

Sitenizde satışa sunmak için hazırladığınız ürünleri nasıl sunduğunuz çok önemlidir. Etkili bir sunum müşterilerin ürünü satın almak istemesine neden olabilir. Gerçek bir mağazada ziyaretçiler ürünlerinize dokunabilir ya da üzerlerine deneyebilirler. Ancak E-Ticaret mağazasında bu mümkün değildir. Ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtmak için cazip fotoğraflar çekebilirsiniz. Ürünü olduğundan farklı göstermeyecek, farklı açılardan incelenmesini sağlayacak, çözünürlüğü yüksek fotoğraflar işinizi görecektir. Fotoğraflar altına yaptığınız açıklamalar da satın alma kararında etkili olacaktır. Bu aşamada ürünün boyutunu yazmayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Giyim alanında satış yapıyorsanız fotoğrafta yer alan mankenin beden ölçülerine de açıklamada yer verebilirsiniz. Bu sayede müşteriler kendi beden ölçüleriyle kıyaslama yaparak ürünün üzerlerine olup olmayacağını anlayabilirler.

Sosyal Kanıt Göstererek Satın Almaya İkna Edin

Ürünlerinizi satmanın en kolay yolu, kullanıcı yorumlarıdır. Olumlu yorumlar ürünü almak konusunda kararsız olanları ikna edecektir. Bunun yanı sıra popüler Instagram ve blog kullanıcılarından yardım alabilirsiniz. Ürünlerinize dair deneyimlerini anlattıkları bir video çekerek post ya da hikâye olarak paylaşmaları sizin için çok iyi olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ürünlerinizle ilgilenecek kitlesi olan bir hesap bulmaktır.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.