E-Ticaret Sitemize Nasıl Trafik Çekebiliriz?

İnternet dünyasının en fazla ilgilenilen konularından birisi de trafik çekme sistemidir. Çünkü trafik demek daha fazla müşteri anlamına gelir. Bunun yanı sıra daha fazla trafik otorite site anlamına da gelir. Dolayısıyla e-ticaret sitesi trafik olmadan ayakta kalamaz.

Siteye her giren ve trafiği oluşturan kişiler alışveriş yapmasa da e-ticaret sitesine trafik çekmek ve bunu artırmak için izleyeceğiniz bazı yollar bulunmaktadır. Bu yollar hem site içerisinde hem de sitenin dışında atacağınız bazı adımlarla mümkün hale gelebilir. Bu yolda kullanacağınız araçların bazıları ücretsiz bir şekilde yapılabilirken bazılarına cüzi miktarlarda ödemeler yapabilirsiniz.

Sitenizin İçeriği İlgi Çekici Olmalı

E-ticaret sitenize trafik çekmek istiyorsanız öncelikli olarak içerik işlemleri ile ilgilenmelisiniz. Sonuç olarak sitenize olan ilgiyi artırsanız da içerikte ilgi çekici bir öğe yoksa bu taktiğiniz boşa gidebilir. Çünkü siteye gelen kişinin uzun zaman orada kalmasını hedeflemek stratejik bir hamle olacaktır. Örneğin dünyanın global çapta en büyük e-ticaret platformu olan Amazon sürekli olarak dinamik bir içeriğe sahip olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca site içinde bulunan ve sürekli olarak kişilerin ilgisini çeken yazılar da e-ticaret sitelerinin destekleyici öğeleri arasında yer almaktadır.

İçeriklerde SEO çalışmaları yapmayı ihmal etmeyin. Bu işlem kısa sürede bilgiye ve ürüne ulaşmak isteyen kişilere kısa yol olacaktır ve sitenizin trafiğine ciddi manada katkı sağlayacaktır.

Google Ads Gibi Araçları Kullanın

İnternet dünyasında reklam vermek oldukça kolay. Özellikle Google Ads gibi araçları kullanmayı biliyorsanız işiniz daha da basite iniyor. Herhangi bir kategoride öne çıkmayı hedefliyorsanız e-ticaret sitenize reklam yoluyla trafik çekebilirsiniz. Tüketiciler genel olarak almak istedikleri ürünleri arama motorlarında aratırlar. Google gibi dünyanın en güçlü arama motorunda doğru anahtar kelimelerle verdiğiniz reklamlar sayesinde hızlı bir şekilde trafiğinizi artırabilirsiniz.

Backlink Gibi SEO Araçlarına Yönelin

Sitenize güçlü olabilecek web sayfalarından backlink yapmanız yaptığınız SEO işlemlerine ve site trafiğine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Özellikle son dönemlerde bu anlamda haber siteleri çok fazla kullanılmaya başlandı. Basın bültenlerine eklenen linkler sayesinde kişiler direkt olarak bahsi geçen siteye yönlendiriliyor. Bu sayede hem kalıcı bir reklam verilmiş oluyor hem de siteye trafik anlamında pozitif bir katkı sağlanıyor.

Backlink aracını haber siteleri dışında farklı siteler ile de kullanabilirsiniz. Yine domaini güçlü sitelere farklı şekillerde linkleriniz verebilir ve buralarda ciddi anlamda trafik elde edebilirsiniz. Bu noktada dofollow ve nofloow etiketlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer site güvenli bir yer ise dofollow etiketi ile Google’a ait botların o siteyi de taraması için gönderme komutunu almış olursunuz. Nofollow’da ise bu durum gerçekleşmez ve sadece siteniz takipçi ziyareti açısından etkilenir. Backlink ile hem organik trafiğinizi artırırsınız hem de sitenizin otoritesini ciddi anlamda yükseltme şansı elde edersiniz.

Sosyal Medyayı Mutlaka Kullanın

Günümüzde ücretsiz ve güçlü bir tanıtım mecrası arıyorsanız sosyal medya bu yerlerin başında geliyor. Özellikle Instagram, Twitter ve hatta Whatsapp gibi platformlarda sitenizin reklamını paylaşacağınız postlarla rahatlıkla yapabilirsiniz.

Instagram’da son dönemlerde işletmelere yönelik açılan Instashop uygulaması ile hem ürün satışı gerçekleştirebilir hem de sitenize trafiği yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Twitter’da dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya ağlarından birisi olması ile öne çıkıyor. Burada edineceğiniz takipçiler ve beğenilerle popüler bir e-ticaret markası haline gelebilir, dilediğiniz ürünü profilinizde paylaşabilirsiniz.

E-Posta Bültenleri Oluşturun

E-ticaretin temelinde pazarlama mantığı olsa da öncesinde tanıtım yapmak gerekiyor. Bunun için kişilerin e-postalarına tanıtım ve pazarlama bültenleri göndererek, sisteme olan ilgilerini artırabilirsiniz. Ancak bunu spam kutularına düşecek ve potansiyel müşterileri rahatsız edecek kadar sık yapmayın. Bu araç doğru kullanıldığında müşteriye özel hissettirebilir.

Önemli Günleri Yakından Takip Edin

E-ticaret sitelerinin satışlarını adeta patlatan dünyada genel olarak kutlanan özel günleri mutlaka takip edin.  Özellikle sevgililer günü, anneler ve babalar günü gibi önemli zamanların olduğu haftalarda bu güne yönelik indirimler ve sosyal medya postları hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hali hazırda bir hediye ya da günün anlam ve önemini anlatan ürün almak isteyen kişileri sitenize çekerek trafiğinizi yukarıya taşıyabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.