E-Ticaret Sitesinden Fiziki Mağazaya Nasıl Müşteri Çekilir

Günümüzde online mağazalara olan talep giderek arttığı  için fiziki bir mağazadan E-Ticaret sitesine müşteri çekmek kolaydır. Ancak bunun tam tersi söz konusu olduğunda çabalamanız gerekebilir.

E-Ticaret siteniz üzerinden fiziki mağazanıza müşteri çekmek için belirli çalışmalar yapabilirsiniz. Siteniz yoksa bile online platformlardan mağazanıza müşteri gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yapılabilmesi için herhangi bir internet sitesinde satış hesabınızın olması gerekir. Hesabınızla sağladığınız müşteri memnuniyeti mağazanızın satış oranlarını etkileyecektir.

E-Ticaret sitesindeki müşterilerin fiziki mağazanıza gelmesini sağlamanın birçok açıdan avantajı olabilir. Müşteriler beğendikleri ürünleri yakından görme ve deneme fırsatı bulabilirler. Ürünlerinizin kalitesinin fark edilmesi müşterilerin markanıza güvenmesini sağlar. Online platformunuzdan daha sonra yapacakları alışverişlerde tereddüt etmezler. Sitenizde stoğu kalmayan ürünleri mağazanızda bulabilirler. Tek bir ürün alacaklarsa kargo ücreti ödemelerine gerek kalmaz. Mağaza çalışanlarının tüketiciyle birebir iletişim kurması büyük bir avantajdır.  Bu durum karar verme mekanizmalarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Siteden Satın Alınan Ürünü Mağazadan Teslim Edin

Müşterilerin mağazanıza gelmesini sağlamak için siteden satın aldıkları ürünü mağazadan teslim edebilirsiniz. Günümüzde pek çok firma bu yöntemi kullanır. Kapıya teslimde kargo ücreti ödemesi gereken müşteriye mağazadan kargo ücretsiz teslimat yapılır. Müşterilerin büyük çoğunluğu kargo ücreti ödememek için bu seçeneği daha mantıklı bulur. Ayrıca ürünü iade etmek isterlerse işlemleri kolay bir şekilde başlatabilirler.

Mağazanıza gelen müşterilere farklı ürünler gösterme şansınız olur. İnsanlar almak istedikleri ürünlerin indirime girdiğini görebilir, hiç akıllarında olmayan ürünleri görerek satın almak isteyebilirler. Teslimat sırasında gösterilen güler yüzlü ve iyimse yaklaşım müşteri memnuniyetini olumlu etkiler.

Siteden Mağazaya Gelenlere Ekstra İndirimler Yapın

İndirimler müşterilerin mağazanızı seçmesindeki en önemli kriterlerden biridir. Bunun için mağazanıza gelenlere ekstra indirimler yapabilirsiniz. İnternet sitenizde yapacağınız indirimi siteniz üzerinden duyurabilirsiniz. Beğendikleri ürünü fiziki mağazanıza gelerek daha uyguna alabileceğini fark eden potansiyel müşteriler sizi tercih edecektir. Yapılan çalışmanın başarılı olması için mağazanızda da bir takım noktalara dikkat etmelisiniz. Mağazanızı ziyaret edecek müşterilere cazip hale getirmelisiniz. Bir defa geldiklerinde tekrar gelmek istemeleriniz sağlamalısınız.

E-Ticaret siteniz ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden fiziki mağazanıza gelenlere ürünleri deneme fırsatı bulacaklarını duyurabilirsiniz. Fiziki mağazanıza gelmenin tüketiciler için avantajlarının yazılı olduğu içerikler hazırlayabilirsiniz. Siteniz blog kısmında bu konuyla ilgili dikkat çekici yazılar paylaşabilirsiniz. Müşteri yorumları mağazanızın satışlarına doğrudan etki eder.

Konum Odaklı Online Reklam Çalışmaları Yapın

Hem online hem de fiziki mağazanızın olması avantajlı bir durumdur. Müşteriler mağazanızda beğendikleri ürünlerle ilgili yorumlara online sitenizden bakarak satın almaya karar verebilirler. Bunun tam tersi olarak mağazanıza gelemeyen müşteriler sitenizden en yeni ürünlerinizi inceleyebilirler. Beğendikleri ürünleri almak üzere mağazanızı ziyaret edebilirler. Online mağazanız indirim ve fırsatları binlerce kişiye duyurabileceğiniz iyi bir reklam kanalıdır. Özel günler, bayramlar ve benzeri zamanlarda yaptığınız kampanyalar müşterilerin dikkatini çekecektir. Kampanyadan haberdar olan tüketiciler mağazanıza gelecektir.

Fiziki mağazanıza daha çok mağazanın bulunduğu şehirden müşteri çekebilirsiniz. Konum odaklı reklamlar yaparak şehrinizdeki potansiyel müşterilerin ilgisini mağazanıza yöneltebilirsiniz. Kullanıcılar aradıkları ürünün yakınlarda bir yerde satıldığını fark ettiklerinde online olarak satın almak yerine mağazanıza gelecektir. Sosyal medya bu alanda size çok yardımcı olacaktır. Özellikle Instagram üzerinden verilen reklamlar çok sayıda kullanıcının size ulaşmasını sağlayabilir.

E-Ticaret Sitenizin Fiziki Mağazanıza Etkisini Gözlemleyin

Satış oranları yüksek bir E-Ticaret sitesine sahip olmanız yaptığınız çalışmaların daha kısa sürede sonuç vermesini sağlayacaktır. Ancak büyümekte olan bir siteniz varsa, çalışmaların neticesini görmek için sabırla beklemelisiniz. Büyümeyi gözlemek için bulunduğunuz şehirden sitenize giren ve mağazanızdan alışveriş yapan kişileri karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede ne oranda müşteri çekebildiğinizi görerek, çalışmalarınızın başarılıp olup olmadığını görebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir sonuç alamazsanız yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Fiziki mağazanıza müşteri çekme çalışmaları yaparken online mağazanızı ihmal etmemelisiniz. SEO çalışmaları ve reklam çalışmalarınıza aynı şekilde devam etmelisiniz. İşleyiş konusunda sistemsel eksikleriniz varsa bu konularda geliştirme çalışmaları yapmalısınız. Siteniz müşteriler tarafından sevilmezse fiziki mağazanıza müşteri çekme çabalarınız sonuç vermeyecektir. Çalışmalarınızın başarısı satış oranlarında artış ve buna bağlı olarak daha iyi kar elde etmenizi sağlar.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.