Şirketinizde Giderleri Nasıl Kontrol Altında Tutabilirsiniz?

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bazen işletme giderlerinize hâkim olamayabilirsiniz. İşte büyük bütçeli kalemleri azaltmak ve nihayet şirketinizdeki harcamalar üzerinde kontrol sahibi olmak için bazı ipuçları.

İşletme giderlerini kontrol altında tutmak için izleyebileceğiniz en iyi yol, doğru raporlama yapmak ve gelir gider istatistiklerini doğru bir biçimde denetlemektir. Bulut muhasebe yazılımları, hem online satış yapan işletmeler hem de geleneksel olarak hizmet veren işletmeler için bu imkânları başarılı bir biçimde sunuyor. NetKasam’ın sağladığı gelişmiş analiz ve raporlama hizmetlerini kullanarak şirketinizin giderlerini çok daha kolay bir biçimde denetleyebilirsiniz.

Sıfır Tabanlı Bütçeleme Kullanın

Geleneksel bütçelemeyi kullanan işletmeler, bir sonraki bütçeleri için şablon olarak geçmiş bütçelere güvenme eğilimindedir. Ancak bir iş değişikliğinde ya da farklı projeler geliştirildiğinde genellikle eski ve gereksiz harcamalar, bir sonraki mali aralığa taşındığında bütçeye şişkinlik katar.

Bir şirkette giderleri kontrol etmenin bir yolu, sıfır tabanlı bütçeleme kullanmaktır. Bu yaklaşım, her yeni mali dönem için bütçeyi sıfır taban veya boş bir sayfadan başlatır. Geçmiş bütçe kalemlerini gözden geçirerek ve bunları mevcut harcama ihtiyaçlarıyla tartarak sıfır tabanlı bir bütçe oluşturun. Eski ve yeni harcamaları gerekçelendirerek daha yalın bir bütçe elde edebilirsiniz.

Tedarikçi Anlaşmalarını Yıllık Olarak Gözden Geçirin

İşletmeler malları sevk etmek, teknoloji altyapısı sağlamak ve daha fazlası için tedarikçilere güvenir. Mevcut tedarikçilerinize güveniyor olabilirsiniz. Ancak rekabet arttıkça, başka bir tedarikçi daha iyi fiyatlar karşılığında daha iyi hizmet sunabilir.

Tedarikçi sözleşmelerini her yıl otomatik olarak yenileme yoluna gitmek yerine fiyatlandırma durumlarına karşı güncel kalmayı tercih ederek kâr elde edebilirsiniz. Tedarikçileri gözden geçirme ve tedarikçi sözleşmelerini yıllık olarak yenileme seçeneği ile hareket edin. Bu şekilde ihtiyacınız olan mal veya hizmetlerde en iyi teklifi bulabilirsiniz. Rekabeti bilmek, şirketinizde daha iyi oranları yeniden değerlendirmenize ve giderleri kontrol etmenize olanak sağlayacaktır. Mevcut tedarikçiye bağlı kalsanız bile durum böyle olabilir.

Kötü Satan Ürünleri Envanterden Çıkarın

Envanteri düzenli olarak gözden geçirmek, bir ürün veya hizmetin satılıp satılmadığını anlamada önemli bir adımdır. Böyle bir durumda, yatırımınızı satma olasılığı daha yüksek olan ürün ve hizmetlere kaydırmayı düşünün.

Her ürün veya hizmetin üretim, pazarlama ve satışının önemli bir maliyeti olduğunu unutmayın. Bu maliyetlerin değerli olmasını istiyorsunuz. Sevilmeyen bir ürünün stok hacmini azaltmak için atabileceğiniz bir adım, onu indirimli olarak satmaktır. Sonunda ürünün daha fazla birimini üretmeyi veya almayı bırakabilirsiniz.

Ofis Tesislerinin Küçültülmesi

Envanter, yalnızca gerçek mekânda faaliyet gösteren işletmelerin sahipleri için pahalı bir gider kalemi değildir. İş yapmak için kullandığınız alan da bütçenizi tüketebilir. Mevcut ofisiniz kapasite ihtiyaçlarınızı aşıyorsa daha düşük kira ile daha küçük bir alana taşının.

Müşterilerle şahsen etkileşim kurmanız gerekmiyorsa ortak çalışma alanına veya ev ofis sistemine bile geçebilirsiniz. Tesisinizin bütçesine hizmet giderlerini dâhil etmeyi unutmayın ve tasarruf etmek için her zaman yeni fırsatlar arayın. Enerji tüketimini azaltmak, kullanılmadığında ışıkları veya ekipmanları kapatmak kadar basit olabilir.

Bulut Muhasebe Yazılımlarını Tercih Edin

Çevrimiçi çalışmak, BT maliyetlerinizi azaltır ve işletmeyle sürekli olarak bağlantıda kalmanızı sağlayarak size zaman kazandırır. Masaüstü tabanlı sistemler, BT donanımına bir yatırımın yanı sıra bu donanımın bakımını gerektirir. Bu noktada uygulama yazılımını ve ilgili verileri barındırmak için de bir sunucuya ihtiyacınız var. Hem sunucunun hem de ofis ağının bakımını yapması için bir BT uzmanına ödeme yapmanız gerekecek. Ekstra bir maaş kalemi yaratmak işletmeniz adına her zaman daha fazla yük anlamını taşıyacaktır.

Çevrimiçi muhasebe tamamen bulut altyapıları aracılığı ile gerçekleştirilir. Bakımını yapmanız için maliyetli bir BT altyapısı yoktur ve ister ofiste, ister mutfak masanızdan çalışırken, ister bir müşteri toplantısındayken söz konusu bulut muhasebe yazılımına erişebilirsiniz. Ofise dönene kadar beklemek yerine, ödemeleri anında onaylayabilir veya müşterilere fatura göndererek zamandan tasarruf edebilir ve finansal süreçlerinizi çok daha etkin hale getirebilirsiniz.

Bütün bunlar bir tarafa, en önemlisi finansal raporlarınızı şeffaf bir biçimde inceleme imkânını en iyi şekilde bulut yazılımları sayesinde elde edebilirsiniz. İşletmenizin finansal durumu sadece gözden geçirip bir tarafa koyduğunuz kâğıtlardan ibaret olmamalı, ihtiyacınız olan her an bu belgelere ulaşıp üzerinde düşünebilmelisiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.