E-Ticaret Nedir? 1. Bölüm

E-Ticaret veya elektronik ticaret; ürün veya hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılması anlamına gelir. E-ticaret, elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir. Bu hizmetler internet ağı üzerinden çevrimiçi olarak sağlanır.

Çoğu insan e-ticareti çevrimiçi olarak fiziksel bir ürün satmak veya satın almak olarak düşünür. Ancak e-ticaret, hizmetler ve dijital ürünler gibi fiziksel olmayan malların alım satımını da içerir. Bazı e-ticaret tedarikçileri yalnızca çevrimiçi satış yapar. E-ticaret sayesinde müşteriler, istedikleri şey için alışveriş yapmak adına daha az zaman harcayabilirler. Aynı anda birçok öğeye kolayca göz atabilir ve beğendiklerini satın alabilirler. Müşteriler çevrimiçi olduklarında, kendilerinden uzaktaki fiziksel mağazalarda bulunan veya bulundukları yerde bulunmayan ürünleri bulabilirler.

Ayrıca e-ticaret satıcı açısından da birçok avantaj sağlar. Örneğin, bir girişimcinin yüksek kaliteli evcil hayvan ürünleri satan bir şirket kurduğunu varsayalım. Elektronik ticaretten önce, yalnızca 2 seçeneğe sahip olacaktı: Ürünlerini kendi butik evcil hayvan dükkanında perakende olarak satışa sunmak veya evcil hayvan ürünleri mağazalarına toptan satmak. Bugün, bu işletme sahiplerinin üçüncü bir seçeneği var: e-ticaret. Ürünlerini kendi web siteleri, bir üçüncü taraf sitesi veya her ikisi aracılığıyla satabilirler.

E-Ticaret İş Modelleri

Bir e-ticaret işletmesi, bir perakende devinin veya fiziksel bir mağazanın dijital kolu olarak çalışabilir. Ayrıca, çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla evlerinin dışında el sanatları satan tek bir kişi olabilir. Tabii ki, bu aşırı uçlar arasında geniş bir aralık var. E-ticaret modelleri çok çeşitlidir ve birçok satış türünü içerisinde barındırır. Elektronik ticaret dört ana kategoride sınıflandırılabilir. Bu basit sınıflandırmanın temeli, işlemlere dahil olan taraflardır. Dolayısıyla dört temel elektronik ticaret modeli aşağıdaki gibidir:

  • Business to Consumer (B2C)
  • Business to Business (B2B)
  • Direct to Consumer (D2C)
  • Consumer to Consumer (C2C)

E-ticaret kavramının anlaşılması için iş modellerini doğru analiz etmek son derece önemlidir. Bu analiz, satış yapmak isteyen kimselere strateji belirlemek açısından önemli bir avantaj yaratacaktır. Hedefleri doğru belirlemek, izlenecek yolları tespit etmek ve harekete geçmek için öncelikli olarak iş modelinin belirlenmesi gerekir.

Business to Consumer (B2C) Nedir?

İşletmeden tüketiciye (B2C) terimi, bir işletme ile ürün veya hizmetlerinin son kullanıcıları olan tüketiciler arasında doğrudan ürün ve hizmet satma sürecini ifade eder. Doğrudan tüketicilere satış yapan çoğu şirket B2C şirketleri olarak adlandırılabilir. B2C, 1990’ların sonundaki dotcom patlaması sırasında, esas olarak İnternet üzerinden tüketicilere ürün ve hizmet satan çevrimiçi perakendecilere atıfta bulunmak için kullanıldıktan sonra popüler hale geldi. Bir iş modeli olarak business to consumer modeli, iki veya daha fazla işletme arasındaki ticareti ifade eden business to business modelinden önemli ölçüde farklıdır.

İşletmeden tüketiciye (B2C) en popüler ve yaygın olarak bilinen satış modelleri arasındadır. B2C fikri ilk olarak 1979’da tüketicilere ulaşmak için televizyonu birincil araç olarak kullanan Michael Aldrich tarafından kullanıldı. B2C geleneksel olarak alışveriş merkezi alışverişi, restoranlarda yemek yeme, izleme başına ödemeli filmler ve bilgilendirici reklamlara atıfta bulunur. Bununla birlikte, İnternet’in yükselişi, e-ticaret veya İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı şeklinde yepyeni bir B2C iş kanalı yarattı.

Business to Business (B2B) Nedir?

Business to business (B2B), bir üretici ve toptancı veya bir toptancı ve bir perakendeci gibi işletmeler arasındaki bir işlem şeklidir. İşletmeden işletmeye e-ticaret modeli, bir şirket ile bireysel tüketici arasında değil, şirketler arasında yürütülen işi ifade eder. B2B işlemler, genellikle bir şirketin üretim sürecinde kullanılmak üzere diğerinden hammadde satın alacağı tedarik zincirini temsil eder. B2B işlemleri, otomobil endüstrisi şirketlerinin yanı sıra mülk yönetimi, temizlik ve endüstriyel temizlik şirketleri için de yaygındır.

Şirketler, üretim süreçlerinde kullanmak üzere diğer hammaddeler gibi bileşenleri ve ürünleri satın aldığından, tipik bir tedarik zincirinde işletmeler arası işlemler yaygındır. Bitmiş ürünler daha sonra işletmeden tüketiciye modelindeki işlemler yoluyla bireylere satılabilir. İletişim bağlamında business to business, farklı şirketlerden çalışanların, örneğin sosyal medya aracılığıyla birbirleriyle bağlantı kurabileceği yöntemleri ifade eder. İki veya daha fazla şirketin çalışanları arasındaki bu tür iletişime B2B iletişimi denir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.