E-Ticaret Altyapı Yazılımı Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret siteleri çağa ve zamana ayak uydurmak zorunda olan mecralardır. Bunun temel sebebi hem satış stratejisi olarak dinamik bir site hem de ödeme kanallarının sürekli olarak güvenli bir şekilde korunmasıdır. E-ticaret yazılım altyapınızı zamanı geldiğinde değiştirmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar vardır.

E-ticaret yazılımı, sistemin tümünü ayakta tutan ve bir arada çalıştıran programın adıdır. Sitenin altyapısında yer alan ve sitenin bütünleşik olarak çalışmasını sağlayan bu yazılım birçok e-ticaret sitesinde satın alınarak elde edilirken, büyük pazaryerlerinde ise kendilerine özel olarak yazılır. Bu ayrımın nedeni ise işin boyutu ve kullanıcı sayısının fazlalığıdır. Büyük pazaryerlerinde 30 milyondan daha fazla kişiye hizmet sağlanırken, daha küçük hacimli e-ticaret sitelerinde milyonlu rakamlar daha nadir görülmektedir.

İyi Bir E-Ticaret Altyapısı Neler Barındırır?

E-ticaret altyapısı seçerken mutlaka güvenli limanlarda olmalıyız. Ücretsiz ve güvenilmeyen kodları olan yazılımlar ilerleyen süreçlerde şirketimizin ve bizim başımızı ciddi derecede ağrıtabilir. Çünkü iyi bir e-ticaret firması güvenliğinden ödün vermemeli ve tasarımına dikkat etmelidir. Bugün birçok kullanıcı siteye giriş yaptığı an öncelikle tasarıma dikkat ediyor. Geçmişten kalan modeller kullanıcıların gözünde sahte veya kalitesiz olarak nitelendiriliyor. Bu da sitenizin satış oranlarını ciddi anlamda aşağı çeker. İkinci olarak kullanıcılar güvenli ödeme sistemlerinin olup olmadığını kontrol ediyorlar. Varsa internette bu konuda müşteri deneyimlerine mutlaka bakıyorlar.

İyi bir e-ticaret altyapısı satın alındığı yerden sürekli olarak destek görmelidir. Her sistemin sonunda bir açığı ortaya çıkabiliyor. Önemli olan yapılan hack testlerinde bu açıkların ortaya çıkartılması ve hızlı bir şekilde kapatılmasıdır. Doğru noktadan e-ticaret altyapısı satın alırsanız bu konuda sorun yaşamazsınız.

E-Ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Edilecekler

E-ticaret yapıyorsanız ve altyapınızın eskidiğini düşünüyorsanız mutlaka değişikliğe gitmelisiniz. Bu hem ihtiyaç hem de zorunluluk olarak nitelendirilebilir. Ancak altyapı seçerken durum ve şartları göz önünde bulundurmalı, kendi ihtiyaçlarınız çerçevesinde satın alım yapmalısınız. Örneğin ürün yelpazeniz geniş değilse çok fazla eklentili ve seçenekli altyapı seçimi size maliyet açısından zarar verebilir. İyi bir e-ticaret altyapı seçimi şu kriterler gözetilerek yapılabilir:

  • Entegrasyon ve Eklentiler

E-ticaret altyapısı seçilirken ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Günümüz dünyasında müşterilere birçok alanda destek sağlanırken, bu alanda site altyapısı kullanılmaktadır. Dolayısıyla, canlı destek, CRM yazılımı, e-posta araçları, muhasebe eklentileri, depo yönetimi ve siteye yansıması, satış performansının analizi, güvenlik eklentisi gibi birçok noktada site entegrasyonuna katkı sağlayacak araçlar mutlaka paket içerisine dahil edilmelidir.

  • Mobil Uyumluluk

Günümüz dünyasında mobil olabilmek hemen her şey olarak ifade edilebilir. E-ticarette mobil alışverişin önemi her geçen gün artıyor. Bilgisayar artık çoğu kişiye hantal geliyor ve cep telefonlarının eklentisi sayesinde birçok kişi saniyeler içerisinde alışveriş yapabiliyor. Dolayısıyla e-ticaret altyapınız içerisinde mutlaka mobil ile ilgili bölüm olmalı ve oradan da güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasına imkan tanınmalıdır.

  • Sosyal Medya Entegrasyonları

Sosyal medya üzerinden tanıtım ve satış ücretsiz ve çok fazla kişiye ulaşma imkanı açısından oldukça önemlidir. Bugün milyarlarca insanın sosyal medya araçlarını kullandığını ve kitlelerin burada toplandığını görünce şirketler de resmi olarak bu mecraları kullanmaya ve tüketicileri satış kanallarına yönlendirmeye başladı. E-ticaret altyapısı içerisine sosyal mecralar üzerinden de satış yapabilme ve sistemin buraya entegre olabilme özelliği mutlaka olmalıdır.

  • Pazaryeri Entegrasyonu

Pazaryerleri şirketler için oldukça önemlidir. Kendi e-ticaret platformu haricinde buralar da hem reklam yapmak hem de daha fazla ürün satmak için bulunmaz yerlerdir. Dolayısıyla E-ticaret altyapınızı güncelleyecekseniz mutlaka bu konuda da çalışma yapmalısınız. Türkiye’de sayılı pazaryerleri mutlaka bu entegrasyonun içerisinde olmalı ve ürünler burada sergilenmeli.

  • Güvenlik Entegrasyonu

Güvenlik internet dünyasının en temel konularından birisidir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere güvenli olmayan web sayfaları tıklama dahi almıyorlar. Çünkü böyle mecralarda dolaşım sırasında dahi kişisel bilgilerin çalınması söz konusu olabilir. Dolayısıyla e-ticaret altyapınızı değiştirecekseniz mutlaka güvenliğe azami önemi verin. Çünkü ödeme sırasında ve sonrasında tutulan bilgiler bu güvenli kapsül içerisinde duracak. Bugünün dünyasında tüketiciler her noktaya dikkat etmekte ve adımlarını buna göre atmaktadırlar.

Faprika e-ticaret tüm güvenlik testlerini başarıyla geçmiş, hızlı, dinamik ve güvenli bir altyapı ile satışlarınızı arttırmanıza olanak sağlayan bir sistem sunar sizlere.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.