Tahsilatlarınızı Verimli Yönetmenin Yolu

Ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinizle buluşturmaya başladınız, satışlarınız her geçen gün artıyor. Müşteri ilişkileri, satış süreçlerini iyi bir şekilde takip ediyorsunuz fakat tahsilatı planlı bir şekilde yapamıyorsanız zarar edebilir hatta batma noktasına gelebilirsiniz. Satış döngüsünde basamağın son ve en önemli adımında sizlere yardımcı olmak için varız. Tahsilatlarınızı verimli yönetmenin yolu ve yöntemlerine dair detayları bir araya getirdik. Bu sayede herhangi bir likidite krizi yaşamadan ticaret hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilecek ve sürdürülebilir bir büyüme yakalayacaksınız.

Tahsilat Yapacak Bir Sorumlu Personel Belirleyin

Müşteri ilişkilerinizi iyi bir şekilde kurdunuz, ürününüzü ve hizmetinizi müşteriyle buluşturdunuz. Artık en ödemli adımdasınız; tahsilat aşaması bir işletmenin hayatını sürdürmesindeki en etkili roldür. Tahsilat takibini, satışı yapan personelinize yükleyebilirsiniz. Bu iş için onu teşvik etmeniz gerekebilir. Yaptığı tahsilat başıma belirli bir yüzdelik prim ödülü koyabilirsiniz. Aynı zamanda tahsilatı yapacak personellerinizle, muhasebe ekibiniz arasında bir iş diyagramı tasarlayarak süreci destekleyebilir. Takibin ve tahsilatın her iki ekip tarafından da yapılmasını sağlayabilirsiniz. Burada en önemli kısım nasıl bir kurumsal kimlik çizmek istediğinize bağlıdır. Satış ekibinizin, müşterileriniz ile güçlü bir bağı varsa tahsilat sürecini dahil olması oldukça avantajlıdır. Satış ekibinize daha fazla yük yüklemek istemiyorsanız muhasebe ekibiniz için gerekli tahsilat yönetim sistemini tasarlayarak süreci muhasebe departmanınız üzerinden yürütebilirsiniz.

Tahsilattan Sorumlu Olacak Personellere Gerekli Eğitimleri Verin

Tahsilat süreçlerinizde satış ekibiniz etkin bir şekilde rol oynar. Satış ekibiniz ürün ve hizmetlerinizi pazarlarken müşterilerinize belirli taahhütlerde bulunabilir. Vade, iskonto tutarı, ödeme çeşitleri üzerinde belirli değişiklikler yapıp, satışı bağlamak için müşteriye bulunduğu vaatler iş yapış biçiminize uygun olmayabilir. Bu durumun sürekli tekrar etmesi alacakların uzun vadelere yayılması nakit krizine sebep olabilir. Bu yüzden tahsilatlarınızı verimli yönetmenin yolu olarak personellerinizi eğitmeli, belirli kurarlar tanımlamalısınız. Şirketinizin tahsilat süreci belirli dinamiklerden oluşmalı, her personelin yapabileceği esneme payları, vade süreli belirli bir sınır içinde tutulmalıdır. Tüm bu sınırları bir kitapçık haline getirebilir ya da yeni gelecek personelleri eğitecek bir sorumlu seçerek belirli bir sistem oluşturabilirsiniz.  Bu sayede şirketiniz bünyesinde çalışan her personel belirlemiş olduğunuz tahsilat sürelerinin takibini sağlayacaktır.

Alacaklarınızı Getiri Durumuna Göre Sınıflandırın

İş yükünüz artıkça tahsilat sürecinizde yaşanacak aksaklıklar işinizi durma noktasına getirebilir. Satış personelleriniz ürün ve hizmetlerinizi daha çok kişiye ulaştırırken; tahsilat sürecini takip etmek konusunda zayıf kalabilirler. Bu yüzden ilk andan itibaren alacaklarınızı belirli kriterlere göre sınıflandırmak zorundasınız. Harcadığınız zaman, enerji, kar marjı, vade süresine göre belirli müşterilerinize öncelik tanımlayabilirsiniz. İş durumunuza yük yaratan, sürekli maddi ve manevi olarak işlerinizi zora sokan müşterilerinize ürün ve hizmet sunmayı zamanla bırakabilirsiniz. Buraya harcanacak zamanı ürün ve hizmetlerinizin kıymetini bilecek yeni ve kaliteli müşteriler edinmeye harcayabilirsiniz.

Gelen Ödemeleri ve Faturaları Düzenli Bir Şekilde Takip Edin

İşinizle ilgili tüm süreçleri takip etmek için yeterli sayıda personeliniz ya da zamanınız olmayabilir. Firmamız tarafından üretilen uygulamalar bu konuda size eksiksiz bir şekilde katkı sağlayacaktır. Faturaların, müşterilerinizden gelen ödemelerin takibi oldukça önemlidir. Belirli bir veri havuzunun içinde bu bilgileri toplamalısınız. Daha sonra personeliniz yapılmış bir tahsilat için tekrar müşterinizi aramamalı. Bu hem iş kaybına hem de müşterinizin markanızı algılama biçimine büyük bir zarar verecektir. Daha profesyonel sistemler sayesinde gelen ödemeleri, faturaları sürekli olarak takip edebilir; hatırlatıcılar ve bildirimler oluşturarak her çalışanınızın süreci düzenli bir şekilde yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Tahsilatları Yönetmenin En Kolay Yolu: Teknolojiden Yardım Alın

Orta ve küçük ölçekli işletmeler için tahsilatları verimli yönetmenin yolu teknolojiden geçiyor. Firmanız her gün işleyen bir sistem bu sistemde yaşanabilecek ufak bir aksaklık büyük sorunlara yol açabilir. Personel eksikliği yaşıyorsanız müşteri edinme, satış, stok takibi, fatura, tahsilat gibi pek çok konuyu kendi başınıza takip ediyor olabilirsiniz. Teknolojiden yararlanarak iş yükünüzü hafifleterek çalışma veriminizi artırabilirsiniz. Sizin için tasarlamış olduğumuz bu eşsiz program sayesinde hızlı bir şekilde fatura kesebilecek, tahsilatlarınızı zamanlayabilecek; hatırlatıcılar ve bildirimler yardımıyla sürece daha hakim olacaksınız. Gelir ve giderlerinizin kontrolünü hızlı ve eşsiz bir şekilde yöneteceksiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.