Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Kapıda ödeme sistemi, E-Ticaret sektöründe müşterileriniz için kolaylık sağlayan, farklı ödeme seçenekleri arasında yer alır. Alternatif ödeme seçenekleri sunarak, farklı profillere sahip olan müşteri hedef kitlenize hitap etmeniz mümkün olur. Özellikle ikna edilmesi zor olan müşteri kitleniz için kapıda ödeme seçeneği tercih edebilirsiniz.

Geleneksel ticareti benimseyen alışveriş mantığına sahip olan müşteri profili, ürünü almadan önce ödeme yapmadan önce bazı çekincelere sahiptir. Bu nedenle kapıda ödeme satış sisteminin E-Ticaret sitenize entegre olması önem arz eder. İçeriğimizi okumaya devam ederken kapıda ödeme sistemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kapıda Ödeme Sistemi Ne Demek?

Kapıda ödeme sistemi, E-Ticaret faktörünü geleneksel ticaret tarzında kullanmaya en yatkın yöntem olarak tanımlanabilir. Sistem, daha çok geleneksel ticaret yapmaya meyilli olan ve bu tarzı benimseyen tüketicilere hitap etmesi bakımından önemlidir.

Bu yöntemin en dikkat çekici özelliği güven unsurunu ön planda tutmasıdır. Son derece popüler E-Ticaret ödeme seçenekleri arasında yer alan yöntem, tüketiciye kapıda ödeme yapma imkânı sunar. Tüketici, kendisine sunulan bu alternatif seçenek sayesinde ürünü teslim aldıktan sonra ödeme yapma şansı bulunur. Ürünü teslim altıktan sonra, kendisine ürünü teslim eden kurye ya da kargo görevlisine ödeme yapar. Nakit ödeme yapmak isteyen, alışveriş yaptığı platforma karşı şüphe ile yaklaşan veya banka hesabı olmayan tüketiciler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Kapıda ödeme sistemi nasıl çalışır sorusu, bu ödeme yöntemi ile alışveriş yapmak isteyen kişiler tarafından ve E-Ticaret sitelerine alternatif çözümler arayan kişiler tarafından merak edilir. Gelin bu soruya birlikte cevap arayalım..

E-Ticaret sistemi üzerinden alışveriş yapan tüketici, ürünü sepete ekledikten sonra, ödeme adımında kapıda ödeme yöntemini seçmesi gerekir. Bu sayede kart bilgisi, EFT-havale ile para gönderimi işlemlerine gerek kalmaz. Adres bilgisi girişi sonrasında sipariş sorunsuz bir şekilde verilebilir. Yeni kurulan, müşteriye güven vermeyen siteler için bu yöntem iyi bir seçenektir.

Sipariş edilen ürünün hazırlanması sonrasında, ürün anlaşmalı kargo firmasına ‘tahsilatlı gönderi’’ olarak teslim edilir. Kargo firması tarafından ürün müşteriye teslim edilerek ödemesi alınır. Genel olarak müşteri talepleri nakit ödeme yönünde olsa da, banka kartı- kredi kartı seçenekleri ile de ödeme yapmak istenebilir.

Kapıda ödeme seçeneği, E-Ticaret firmalarına ekstra bir maliyet oluşturur. Kargo firmaları bu hizmeti verirken, belli bir ücret karşılığında işlem yapar. Kargo hizmeti ile, tahsilat hizmeti de veren kargo şirketi, hizmet bedeli düştükten sonra ödemeyi E-Ticaret firmasına ulaştırır. Bu anlamda E-Ticaret siteleri kapıda ödeme sistemi ile yapılan ödemeler için müşterilerinden ek ücret talep etmek durumunda kalır. Tüketiciler bu yöntem ile satın alma yaptıkları zaman alışverişe bir miktar daha fazla ücret ödemelidir.

Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Aktif Edilir?

E-Ticaret platformlarının kapıda ödeme sistemini aktif hale getirmesi için bazı belgeleri eksiksiz olarak sunması gerekir. Bu belgeler, E-Ticaret siteleri için zaman kaybı anlamına gelir.

E-Ticaret sitesi sahipleri, firmalarının kurumsal belgelerini ve firma yetkilisine ait kimlik belgesini hazırlayıp teslim edebilir. Belgelerin hazırlanma aşamasında, belge üzerinde yer alan bilgilerin güncel ve doğru olması gerekir. Başvuru sürecinde yeni tarihli belgeler ile ibraz etmek sürecin sağlıklı devam etmesine neden olur. Gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanır;

  • Vergi Levhası
  • Kimlik Fotokopisi
  • Faaliyet belgesi
  • Ticaret Sicil Gazetesi
  • İmza Sirküleri

Kapıda Ödeme Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kapıda ödeme avantajları hem tüketici hem de E-Ticaret firması açısından açıklanabilir. Online alışveriş yapan müşteriler için kapıda ödeme sistemi büyük bir güven ortamı sunar. Firma için bu güvenilir E-Ticaret firması imajı çizer.

Güvenilir olmayan E-Ticaret siteleri, bu yöntem ile satış yapma riskine girmek istemez. Tüketici, ödeme yapmadan ürünü kontrol edebilme şansına sahip olduğu için, ürününe güvenmeyen E-Ticaret firmaları için büyük bir risk oluşur.

E-Ticaret firmaları, alternatif ödeme yöntemleri sayesinde daha geniş bir hedef kitleye sahip olur. Kartlı ödeme yöntemlerini ve havale- EFT gibi sistemler ile satın alma süreçlerine karşı önyargısı olan müşteriler, kapıda ödeme sistemini daha sık tercih etmektedir. Bu sayede bir E-Ticaret firması müşterilerinin güvenini sağlayabilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.