Pazaryerlerinde Satışları Etkileyen Faktörler

Son zamanlarda internetten alışveriş yapma oranlarımız arttı. Bunda pazaryerlerinin kaliteli hizmet sunmasının payı büyüktür. Günümüzde birçok pazaryerinin satış oranları son derece yüksektir. Peki bu başarı nereden geliyor? Hiç merak ettiniz mi? Tüm bu sorulara gelin birlikte yanıt bulalım.

Pazaryerleri Nasıl Bu Kadar Başarılı Oldu?

Pazaryerleri farklı firmaların online mağaza açarak satış yapmasına imkan veriyor.  Online alışverişe olan talebin artması bazı pazaryerlerinin dünyaya açılarak büyümesini sağladı. Pazaryerlerinin başarısı yazılımdan satışa, lojistikten müşteri hizmetlerine kadar her bir aşamayı titizlikle yürütmelerinden gelir. Bünyelerinde çok sayıda firmanın satış yapmasına izin verdikleri için bazı kurallar belirlemeleri gerekir. Büyük pazaryerlerinde mağaza açmak için belirlenen şartlar son derece şeffaftır. Mağaza açmak isteyen bir firma onu nelerin beklediğini bilir.

Pazaryerlerinde mağaza açmak isteyen firmaların aklına başlangıçta “Mağaza açma maliyeti nedir? Mağaza açmak için hangi belgeler gereklidir? Site satışlarımdan ne kadar komisyon alacak?” gibi sorular gelecektir. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar firmaların pazaryerinizde yer alıp almayacağını belirlemede etkili olacaktır. Rakip firmalarla karşılaştırıldığınızda onlardan daha iyi seçenekler sunmanız sizin tercih edilmenizi sağlayacaktır. Bunun için pazaryerinizin kurallarını belirlemeden önce rakip analizi yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar ve kar oranlarınızı dengeleyerek firma dostu bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

Pazaryerlerinde Satış Yapmaya Nasıl Başlanır?

Vergi numarası olan tüm firmaların pazaryerlerinde satış yapma hakkı vardır. Firma sahipleri mağaza açmak istedikleri pazaryerine başvuru yapar. Bu aşamada başvuru sırasında istenen evrakları sisteme yüklemesi gerekir. Şahıs, sermaye şirketleri ve adi ortaklıklar için farklı belgeler talep edilir. İstenen belgeler siteler arasında farklılık gösterebilir.

Sisteme yüklediği belgelerinin doğruluğu kanıtlanan firmalar satış yapmaya başlayabilir. Başvuru yapmadan önce sitenin satış politikası okunmalıdır. Kriterlere uygun satış yapamayacak firmalar başvuru yapmamalıdır.

Başvurusu kabul edilen firma sahipleri ürün satışına başlayabilir. Farklı satış kanallarından mağazaya müşteri çekilebilir. Gelen müşterilerin ürünlerden memnun kalması olumlu yorumlar yapmalarını sağlar. Bu da mağazanın zamanla büyüyerek rakiplere rağmen tercih edilme nedeni olur.

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Büyük pazaryerlerinde mağaza açmak firmalar için avantajlı bir durumdur. Siteye her gün çok sayıda ziyaretçi geldiğinden kısa sürede satış yapmaya başlanabilir. Tek yapmanız gereken rakiplerinize göre ön plana çıkmaktır. İndirim ve kampanyalar yaparak müşterileri sizden alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz.

İş kurulacağı zaman yazılım için ekstra maliyet gerekmez. Bir E-Ticaret sitesi açmakla kıyaslandığında çok daha uygun fiyata işinizi kurabilirsiniz. Fiziki bir mağazaya göre online satış yapmanı tüm avantajlarına da sahip olursunuz.

Pazaryerlerinin birçoğu reklam çalışmaları yürütmektedir. Bu çalışmalar mağaza sahiplerine de olumlu etki eder. Müşteriler mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmayı sever. Pazaryerlerinin mobil versiyonu olduğu için sizin böyle bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Pazaryerlerinde Satışları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Pazaryerlerinde satışa etki eden birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi güvendir. Pazaryerinize güven duyulması mevcut firmaların memnuniyetini arttıracaktır. Bunun yanı sıra bünyenize yeni firmalar katılacaktır. Fiziksel mağazası olsun ya da olmasın firmalar farklı pazaryerlerinde mağaza açmak ister.

Güven kazanmış olmanın bir diğer artısı da müşteriler üzerindeki etkisidir. Ürün satın alacak kişiler size güvenirse bünyenizdeki mağazalara da güvenecektir. Bunun için firmaları kaliteli hizmet vermeye ikna etmelisiniz. Ürünler altında yanıltıcı yorum yapılmasına izin vermemelisiniz. Sahte ve gerçek yorumları birbirinden ayırt etmeli, sahte olanları müşterilerin görmemesine izin vermemelisiniz. Kurallara uymayan satıcılar üzerinde ciddi yaptırımlar uygulayarak bu konudaki tavrınızın ne kadar net olduğunu göstermelisiniz.

Pazaryerlerinde Satışı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Pazaryerinde mağaza açan firmaların satışlarını arttırmasına yardımcı olmalısınız. Satışlar arttıkça sizin de kar oranınız artacaktır. Bunu bir örnekle anlatmamız gerekirse Trendyol’u örnek verebiliriz. İçerisinde çok sayıda farklı mağaza bulunan Trendyol pazarlama çalışmalarına ağırlık vermektedir. Yaptığı indirimler ve kampanyalarla hem kendi ürünlerinin hem de içerisinde yer alan E-Ticaret firmalarının satışlarını arttırmasına yardımcı olmaktadır.

Pazaryerindeki mağazaların satış oranlarını arttırmak için arama motorunda üst sıralarda çıkmalısınız. Ürünle ilgili bilgileri arama motoruna yazan potansiyel müşteriler ilk 3 sırada sizi görmeliler. Bunun gerçekleşmesi için ürün başlıklarını anahtar kelimeleri dikkate alarak düzenlemelisiniz. Ayrıca ürün açıklamalarında da anahtar kelimelere yer vermelisiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.