Pazaryerlerinde Mağaza Puanı Nasıl Arttırılır?

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen birçok firma Pazaryerlerini tercih ediyor. Marketplace olarak da bilinen bu iş modeli, düşük maliyetle iş sahibi olmayı sağlıyor. Pazaryeri kurmak için teknik altyapı sorunlarıyla ilgilenmek gerekmiyor. Bu özelliği sayesinde kullanımı son derece kolay oluyor.

Pazaryerlerinde rekabet ortamıyla ilgili daha sağlam analizler yapılabiliyor. Bunlar içerisinde en önemli kriterlerden biri mağaza puanı. Bu da akıllara “Mağaza puanı nasıl arttırılır?” sorusunu getiriyor. Mağaza puanı ürünlerin kalitesi, sipariş teslim süresi, sorulara yanıt bulma ve iade süreçlerine bağlı olarak müşteri tarafından verilir. Online olarak satış yapanlar için yüksek mağaza puanına sahip olmanın birçok avantajı vardır. Bu sayede çok daha fazla müşteriye ulaşılabilir. Yeni gelen müşteriler mağazaya güvenir. Geleceğe yönelik stratejiler geliştirilebilir.

Ürün Açıklamaları ve Fotoğraflarına Özen Gösterilmeli

Pazaryeri sitenize markanızı yansıtan bir profil fotoğrafı koymalısınız. Altına mağazaya ait profil açıklaması girmelisiniz. Hangi markalar ve kategorilere ait ürünler sattığınızı belirtmelisiniz. Anahtar kelimeler kullanarak arama motorunda ön plana çıkabilirsiniz.

Sitenizi ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu arama motorundan gelecektir. Arama motorunun sitenizi fark etmesi için arama hacmi yüksek kelimeler kullanmalısınız. Ürün açıklamalarında tüm detayları yalın bir şekilde anlatmalısınız. Abartıdan uzak, samimi bir dil kullanmanız müşterinin hoşuna gidecektir. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta da ürün fotoğraflarıdır. Müşteriler teslim aldıkları ürünün sitedeki fotoğrafıyla aynı olmasını isterler. Bu nedenle ürünü en doğru şekilde yansıtan görseller kullanmalısınız. Böylece siparişine ulaşan müşteri ürünü beğenerek olumlu yorum yapacaktır.

Kargo Sürecini En İyi Şekilde Yönetin

Kargo hizmeti mağazanızın alacağı puanda en etkili faktörlerden biridir. Müşteriler kargo masrafının yüksek olduğu mağazalardan alışveriş yapmak istemez. Kargo ücretsiz ya da kargo sadece birkaç TL gibi hizmetler ilgilerini çeker. Bu nedenle birçok firma satış fiyatına kargo masrafını ekleyerek satış yapar. Bir diğer seçenek de maliyetleri düşürmek için bir kargo firmasıyla düzenli anlaşmaktır. Geç giden kargolar müşteri tarafından negatif puan almanıza neden olabilir. Bunun için kaliteli, işini iyi yapan ve teslimat konusunda hassas bir kargo firmasıyla anlaşmalısınız. Aynı gün kargo, hızlı teslimat gibi seçenekler ekleyerek müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Müşterilerle İletişime Önem Verin

Pazaryeri puanınızı arttırmak istediğinizden müşterilerinizden geri dönüşler almalısınız. Alışveriş yapan müşterilerden yorum yapmasını rica edebilirsiniz. Yorum yapanlara alışveriş puanı verebilir, yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz. Yorumlara cevap vererek müşterilerinize değer verdiğinizi belli edebilirsiniz.  “Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz” gibi cevaplar verebilirsiniz. Yapılan yorumlar sitenizin trafiğini artıracaktır. Müşterilerle iletişimde dikkat etmeniz gereken diğer nokta ulaşılabilir olmanızdır. Müşteriler size soru sorabilmeli, istedikleri zaman ulaşabilmeliler. Karşılarında mantıklı cevaplar alan görevlilerin bulunması markanıza olan güveni artıracaktır.

Müşterilere Fatura Gönderin

Müşterilerin güvenini kazanmak kolay değildir. Ancak kazandıktan sonra çok iyi geri dönüşler alabilirsiniz. Kurumsal firmalar işi kitabına uygun yaptıklarından tercih edilirler. Siz de daha kurumsal bir görünüm için müşterilerinize fatura yollayabilirsiniz. Bunun için son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan E-fatura uygulamasını kullanabilirsiniz. Yolladığınız fatura iade ve değişim süreçlerinde de işinizi kolaylaştıracaktır.

Paketlere Hediyeler Ekleyerek Müşterilerin Gönüllerini Fethedin

Siparişleri müşterilerin hoşuna gidecek paketlere koymalısınız. Paket içerisine not kâğıdı ekleyebilirsiniz. Müşterilerinize kendilerini özel hissettirecek her detay olumlu yorum olarak dönecektir. Bunun için paketler içerisine küçük hediyeler de koyabilirsiniz. Özel günlerde o günü yansıtan hediyeler koymanız müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Müşteriler yorumlara onlara hediye verdiğinizi mutlaka yazacaktır. Bu da diğer ziyaretçilerin sizi seçmesinde etkili olacaktır.

Kampanya ve İndirimlerle Mağazanıza Müşteri Çekin

Mağaza puanını arttırmaya yönelik yapacağınız tüm çalışmalar müşteriler sizi tercih ettiğinde başarılı olacaktır. Bunun için mağazanıza müşteri çekebileceğiniz stratejiler geliştirmeniz önemlidir. Pazaryerlerinde kampanya ve indirim yapılması müşterilerin ilgisini çekmeyi sağlar. Sizden alışveriş yapanlar daha sonra puan da bırakacaktır. Sadık müşteri profili oluşturmak için alışveriş yapan müşterilerinize puan verebilirsiniz. Puanlar belirli bir değere ulaştığında ürün almalarını sağlayabilirsiniz. Böyle bir özellik müşterilerin daha çok alışveriş yapmasına neden olacaktır.

Tüm bu çalışmaların sonuç vermesi için zaman gereklidir. Siteniz ve müşterileriniz için elinizden geleni yaptıktan sonra sabırla beklemelisiniz. Çalışmalar olumlu sonuç vermeye başladıkça bir çığ misali artarak devam edecektir.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.