İşletme Gideri Gösterirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşletme Gideri Nedir?

İşletme giderleri kelime anlamıyla incelemek gerekirse, iş yerlerinde yapılan çalışmalarda kullanılan hizmet ve ürün kalemlerinin maliyeti olarak görülen giderlerdir. Yani çalışmalarınız içerisinde ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın almanız, bu alanda harcama yapmanız işletme giderlerinizin oluşması anlamına gelmektedir. Ancak işletme gideri gösterirken bazı detaylara karşı hassas olmak gerekmektedir. Çünkü kelime anlamından da anlaşıldığı üzere her şey işletme gideri olarak geçmez. İşletme giderlerinin, gider olarak gösterilebilmesi söz konusu şirket giderlerinin kapsamında olması gerekmektedir. İşletmelerin kendi karları ve faaliyetleriyle birebir bağlantısının olması da oldukça önemlidir. Çalışma alanınızdaki sürekliliği sağlayabilmek adına aldığınız ürün ve hizmetlerin bedelinin bir bütün olarak ele alınması işletme gideri olarak gösterilmektedir.

Birçok kişi işletme gideri denildiği zaman bu kavramın neleri kapsadığını bilmemektedir. Bu yüzden giderlerin hazırlanması sırasında yanlış işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemlerin sorunsuz bir biçimde devam ettirilebilmesi için de yapılan işlemler oldukça önemlidir. Çalışmaların sorunsuz bir biçimde ilerleyebilmesi adına daha sistemli bir ilerleme ve bilinçli hareket etme davranışları oldukça önemlidir. Gider göstermeden önce, hangi giderleriniz bu kapsamda ele alınabilir, hangi konularda gider göstermek mümkündür bunu ele alabilirler. Bunun için de özellikle bu açıdan bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

İşletme Gideri İçerisine Neler Girer?

Şirketinizin limited ya da şahıs şirketi olması fark etmeksizin bazı masrafları olacaktır. Bu masraflar aylık veyahut yıllık olarak ele alınabilirler. Çünkü her iki koşulda da ayrı ayrı giderlerinizin olması söz konusudur. Ancak aklınıza gelebilecek her şey, işletme gideri olarak görülmez. İşletme giderlerinin gösterilebilmesi için bazı sınıflandırmalar içerisinde yer alması önemlidir. Online ön muhasebe çalışmalarınızda bu yüzden daha doğru hareket etmiş olursunuz.  İşletme gideri olarak gösterilen giderlere örnek vermek gerekirse;

  • Yemek giderleri, işletmenizin faaliyetleri için düzenlenmişse, müşterilerinizi ağırlama ve buna benzer toplantılar için yapıldıysa, işletme gideri olarak gösterilebilir. Ancak bu giderlerin şirketin faaliyetleriyle de orantılı olması önemlidir. Bu tarz detaylara da dikkat edilmesi gerekir.
  • İşletmeniz için seyahat etmeniz gerekiyorsa, yaptığınız seyahat harcamaları da işletme giderleri arasında gösterilebilir. Tüm taşıma araçları, otopark giderleri bu kapsamda ele alınabilir. Elbette yine işletmenizin faaliyetleriyle orantılı olması önemlidir.
  • Taşıt giderleriniz de işletme giderleriniz içerisinde ele alınabilirler. Yakıtınız, sigortanız, kiranız gider olarak gösterilebilir.
  • Araç kira giderleri de bu kapsamda ele alınabilmektedir.
  • İletişim giderleriniz de işletmelerinizin faaliyetleriyle orantılı bir biçimde gider olarak gösterilebilmektedir. Telefonlarınızın, internetlerinizin ve ADLS giderlerinizin bu kapsamda ele alınması mümkündür.
  • Eğer işletmeniz içerisinde iş kıyafetlerinin giyilmesi gerekiyorsa, bu kıyafetler de işletme gideri kapsamına alınabilmektedir.

İşletme Gideri Gösterirken En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

İşletmeler için online ön muhasebe işlemleri oldukça önemlidir. Bu yüzden de online on muhasebe işlemlerine bağlı olarak hareket edilmelidir. İşletme gideri göstermekten tutun farklı birçok konuda doğru adımların atılarak ilerlenmesi gerekmektedir. Bunun için de özellikle işletme giderleri konusunda nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu bilmek gerekir. Birçok işletmeniz yapmış olduğu yanlış yani hatalı gider gösteriminin önüne geçmek gerekmektedir. İşletme gideri gösterirken eklediğiniz bazı giderler kabul edilmezler. Bu yüzden gösterdiğiniz bu giderler hata olarak kabul edilirler. Örnek vermek gerekirse;

  • Arkadaşlarınızla ve ailenizle yediğiniz yemekler, işle ilgisi olmayan market ve benzeri alışverişler işletme gideri olarak kabul edilmezler.
  • Tatile gitmek için yaptığınız seyahat harcamaları da işletme giderleri arasında yer almaz. Seyahatlerin yalnızca iş ile ilgili olan kısmı işletme gideri olarak kabul edilmektedir.
  • İşletmeniz için kullanılmayan telefon ve benzeri iletişim giderleri de işletme gideri olarak kabul edilmez. Yani genel anlamıyla gelir arttırma fonksiyonunun olmaması, gider olarak gösterilememesinin nedendir.
  • İşletmeler içerisinde yapılan giyim harcamaları da gider olarak gösterilemez. Bu tip harcamalar, yine şirket gelirini destekleyici harcamalardan biri değildir.

İşletme Giderlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşletme giderlerinizin belirlenmesi için online ön muhasebe işlemleri işe yaramaktadır. Bu sayede yapılan işlemlerin daha net bir şekilde görülmesi sağlanır. Dikkat edilmesi gerekenleri doğru şekilde yönlendirebilme şansı elde etmiş olursunuz. Ayrıca işletme çalışmaları kapsamında bazı konulara karşı daha hassas olunması gerekir. Böylece ilerleyen süreçlerde karşınıza çıkacakları önceden görme şansı elde etmiş olursunuz. Diğer yandan işletmenizin giderlerinin doğru giderler olarak gösterilmesi de önemlidir. Kanunen kabul edilmeyen işletme gelirlerinin önceden saptanması ve doğru adımlarla ilerlenmesi gerekir. Çalışmalarınız içerisinde yapılması gerekenleri baz alarak hareket ederseniz çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.