E-Ticarette Kullanıcı Arayüzü Nedir, Neden Önemlidir?

Genellikle “UI” olarak adlandırılan bir kullanıcı arabirimi, bir web sayfasının veya uygulamanın kullanıcıya dönük tasarımıdır. Kullanıcı dostu UI tasarımı, e-ticaret sitelerinin müşteriler için sezgisel gezinme ve hoş bir alışveriş deneyimi sağlaması açısından önemlidir.

User Interface (kullanıcı arayüzü) kavramı bütün yazılımlar için önem arz ediyor olsa da durumun e ticaret siteleri için çok daha kritik olduğu söylenebilir. Tanım olarak, “UI” bir web sayfasındaki her şeyi içerir. Web sitesinin UI açısından kategorize edilmesi aşağıdaki biçimde sağlanabilir:

  • Navigasyon seçenekleri
  • Kullanıcı girişi seçenekleri
  • Yardım seçenekleri

Kullanıcı giriş seçenekleri, kullanıcının gerçekten kendi tarafından girdiği web sitesi öğeleridir. Bir kullanıcı e-ticaret sitesinde bir şeyi tıkladığında, kullanıcı girişi olarak sayılır. Bu tür öğelere örnek olarak açılır menüler, düğmeler, sürükle ve bırak vb. verilebilir. Bu tür öğeler, kullanıcıların e-ticaret sitesinin ilgili bölümlerine akıcı bir şekilde seyahat etmelerini sağlar. Kullanıcıların sitenin istenilen bölümüne zamanında ulaşabilmesi için kullanıcı girişlerinin düzgün bir şekilde etiketlenmesi zorunludur.

Kullanıcı Arayüzü Nasıl Geliştirilir ve Dönüşüm Nasıl Artırılır?

Bir e-ticaret web sitesindeki her sayfada, istenen ürün veya ürün kategorisine ışık tutan net bir eylem çağrısı bulunmalıdır. Alternatif olarak, satıcının markasını ve amacını vurgulayan bir resim kullanılabilir. Her ürün sayfası, çevrimiçi alışveriş yapanların, aradıkları ürünü gerçekten anladıklarını hissettirmeyi amaçlar.

Bir çalışma, alışveriş yapanların yüzde 81’inin bir satın alma yapmadan önce çevrimiçi olarak istedikleri ürünü/ürünleri aradığını ve web mağazalarına bilgi sağlama ve satış yapma fırsatı verdiğini ifade etmektedir. Envanteri olumlu bir şekilde gösteren ürün resimleri, ziyaretçleri çevrimiçi satın almaya teşvik edecek ve böylelikle ziyaretçiler mağazayı görmeye ve mağazada hissetmeye kendilerini mecbur hissetmeyeceklerdir.

UI Tasarımında Arama Çubuğu

Her e-Ticaret web sitesi benzersiz olmasına ve çok özel ihtiyaçları olan belirli bir grup insanı hedeflemesine rağmen, her çevrimiçi mağazanın sahip olması gereken birkaç UI tasarım öğesi vardır. Site aramasını kullanan ziyaretçilerin satın almaya meyili çok daha yüksektir ve satın alma sürecini takip etme olasılıkları daha yüksektir.

Arama çubuğunu bir web sitesinde göze çarpan bir konuma yerleştirmek ve öne çıkmasına yardımcı olmak için zıt renkler kullanmak, hem bilerek bir şey arayan kişilerin dikkatini çekmeyi hem de sadece göz atanların deneyimini kolaylaştırmaya imkan sağlayacaktır.

Navigasyon (Gezinme) Seçenekleri Sunmanın Farklı Yolları

Gezinme seçenekleri, kullanıcıların web sitesinin belirli bir bölümüne nasıl ulaşacaklarını anlamalarına yardımcı olan öğelerden oluşur. Bu seçenekler aşağıdaki biçimde sıralanabilir:

  • Tüm sayfaların üst veya sol tarafında yer alan menüler
  • Kullanıcıların doğrudan belirli ürün veya bilgi sayfalarına gidebilmeleri için arama çubuğu
  • Sitede kaybolan veya sitede bir işlemi nasıl yapacağını anlamayan veya sitenin belirli bir bölümüne ulaşan kişilere yardımcı olacak yardım seçenekleri

İlgili Ürünler ve Müşteri Puanları

E-ticaret sitesinin özellikle ihtiyaç duyduğu/satmak istediği ürünlere benzer ürünler sunmalısınız. Bu, ilgili ürünler basit ama görsel anlamda doyurucu bir şekilde sergileniyorsa, etkili bir çevrimiçi mağazacılık tekniği uygulanıyor demektir. Güçlü ve zayıf yönlerini vurgulamak için ürünler için müşteri puanlarını görüntülemekten korkmayın. Bu teknik, müşterinin ürünün gerçekte ne sağladığı hakkında bir fikir edinmesini sağlar.

Mobil Cihazlar ve Sitede Gezme Kolaylığı

Mobil cihazları kullananlar, bu tür cihazlar için optimize edilmemiş bir web sitesini terk etmeye 5 kat daha meyillidir. Bu doğrultuda bir dijital mağazanın ürünleri birbirinden farklı kategorilerle ayırt edilmeli ve ayrıca alt kategorilere ayrılmalıdır. Böyle bir organizasyon yöntemi, müşterilerin arzu edilen ürünleri mümkün olan en kısa sürede bulmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak satışları ve dönüşümü artırmak amacıyla e-ticaret siteleri için sezgisel deneyim her zaman ilk hedef olmalıdır.

Breadcrumbs ve F Modeli

Breadcrumbs, kullanıcılara sitede nerede olduklarını göstererek ve kategoriler, ürünler ve bilgi sayfaları arasında geçiş yapmayı kolaylaştırarak kullanıcı deneyimini basitleştiren bir site gezinme biçimidir. Breadcrumbs eklemek, arama motorlarının taranması gereken tüm sayfaları bulmasını ve anlamasını sağladığından, SEO açısından da fayda sağlayacaktır.

Araştırmalar, insanların neredeyse her zaman sayfaları F şeklinde bir düzende okuyup göz attığını, ekranın sol tarafını sağdan çok daha sık görüntülediğini göstermiştir. En önemli bilgileri ana sayfanızın ve ürün sayfalarınızın sol tarafına yerleştirmek, etkileşim düzeylerinin artmasına neden olur.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.