E-Ticaretin Geleneksel Ticarete Kıyasla Yarattığı Avantajlar

E-ticaret pandemi öncesinde bazı insanların alışveriş yapmakta endişe duyabildiği mecraları temsil ediyordu. Ancak pandemi süreciyle birlikte insanlar evden çıkmamayı tercih ederek bu devrimin hızlanmasını sağladı. İşte e-ticaret dönüşümünün sağladığı önemli avantajlar…

Coğrafi sınırlamaları geride bırakmak, arama motorları sayesinde bir konuma sıkışmak yerine milyonlarca insanın gözü önünde olmak, finansal avantajlar ve niceleri. Alışveriş sürecinde e-ticaret yöntemini seçen satıcılar da müşteriler de geleneksel ticarete alışanlara kıyasla çok daha mutlu.

Coğrafi Sınırlamaları Aşmak

Fiziksel bir mağazanız varsa, yalnızca hizmet verebileceğiniz bir coğrafi alanla sınırlı kalırsınız. Bir e-ticaret sitesi ile tüm dünya sizin oyun alanınızdır. Ek olarak, m-ticaretin ortaya çıkışı, yani mobil cihazlarda e-ticaret, coğrafyanın yarattığı kalan tüm sınırlamaları da ortadan kaldırdı.

Ayrıca yaşadığınız alanda yaşam tarzı itibariyle istediğiniz ürünlere istediğiniz derecede ulaşamıyor olabilirsiniz. E-ticaret, insanlığın alanlara ve yörelere bağlı kalmaksızın farklılıklar yaratabilmesine imkan sağlar.

Niş Ürünler için Pazarlar Yaratmak ve Hedef Kitleye Ulaşmak

Niş ürünlerin alıcıları ve satıcıları fiziksel dünyada birbirlerini bulmakta zorlanabilirler. Çevrimiçi düzlemde bütün olay yalnızca müşterinin bir arama motorunda ürünü araması meselesidir. Bir örnek, eski cihazlara ait parçaların satın alınması olabilir. Yedek parça eksikliği nedeniyle eski bir ekipmanı çöpe atmak yerine, bugün kullandığımız bir cihazın parçalarını büyük bir kolaylıkla çevrimiçi olarak bulabiliyoruz.

Bir müşterinin kayıt formunda verdiği bilgileri kullanarak ve müşterinin bilgisayarına çerezler yerleştirerek bir e-ticaret satıcısı müşterileri hakkında birçok bilgiye erişebilir. Buna karşılık, ilgili mesajları iletmek için kullanılabilir. Örnek: Amazon.com’da belirli bir ürünü arıyorsanız, otomatik olarak diğer benzer ürünlerin listeleri gösterilir. Ayrıca Amazon.com, ilgili ürünler hakkında size e-posta gönderebilir.

Ürünü Daha Hızlı Bulmak ve Kullanıcı Memnuniyeti

Artık bir alışveriş sepetini doğru koridora sürmek veya istenen ürünü aramakla uğraşmanız gerekmiyor. Bir e-ticaret web sitesinde müşteriler, ürün aramalarını hemen daraltmak için sezgisel gezinmeyi tıklayabilir veya bir arama kutusu kullanabilir.

Filtreleme seçeneği kullanıcılara hız kattığı için müşteriler bu sayede çok daha memnun ayrılacaktır, ki memnuniyet bütün ticari ortamlarda en önemli ayrıntıdır. Bazı web siteleri, tekrar satın almayı kolaylaştırmak için müşteri tercihlerini ve alışveriş listelerini hatırlar.

Düşük Maliyetler

E-ticaretin en somut avantajlarından biri, düşük maliyettir. Bu düşük maliyetlerin bir kısmı müşterilere indirimli fiyatlar şeklinde yansıtılabilir. İşte e-ticaret ile maliyetleri düşürmenin yollarından bazıları:

  • Reklam ve pazarlama:  Organik arama motoru trafiği, tıklama başına ödeme ve sosyal medya trafiği, uygun maliyetli olabilecek reklam kanallarından bazılarıdır.
  • Personel: Ödeme, faturalandırma, ödemeler, envanter yönetimi ve diğer operasyonel süreçlerin otomasyonu, bir e-ticaret kurulumunu yürütmek için gereken çalışan sayısını azaltır. Ayrıca muhasebe gibi operasyonel alanlarda dijital yazılımların entegrasyonu çok daha kolay olacaktır. NetKasam Bulut Muhasebe yazılımı kullanarak işgücü açısından önemli bir avantaj yaratabilirsiniz.
  • Emlak: Alışveriş adına bir merkez oluşturmak için kira vermemek e-ticaret ile uğraşanların en büyük avantajıdır. Bu sayede hem mali anlamda tasarruf edersiniz hem de enerji tüketiminde pozitif bir adım atmış olursunuz.

Arama Motoru Görünürlüğü ve Bilgi Sağlama Avantajı

Fiziksel perakende sistemleri markalaşma ve ilişkiler tarafından yönlendirilir. Bu iki etkene ek olarak, çevrimiçi perakende, arama motorlarından gelen trafik tarafından da yönlendirilir. Müşterilerin arama motoru sonuçlarında bir bağlantıyı takip etmesi ve daha önce hiç duymadıkları bir e-ticaret sitesine girmesi alışılmadık bir durum değil. Bu ek trafik kaynağı, bazı e-ticaret işletmeleri için devrilme noktası olabilir.

Ayrıca fiziksel bir mağazada görüntülenebilecek bilgi miktarında sınırlamalar vardır. Çalışanları, ürün hatları genelinde bilgiye ihtiyaç duyan müşterilere yanıt verecek şekilde donatmak zordur. E-ticaret web siteleri, ek bilgileri müşterilere kolayca sunabilir. Bu bilgilerin çoğu satıcılar tarafından sağlanır ve oluşturulması veya bakımının herhangi bir maliyeti yoktur.

Zamandan Tasarruf Sağlamak

Müşterilerin tercih ettikleri fiziksel mağazaya ulaşmak için uzun mesafeler kat etmeleri alışılmadık bir durum değildir. E-ticaret, sadece birkaç fare tıklamasıyla aynı mağazayı sanal olarak ziyaret etmelerini sağlar. Ayrıca e-ticaret karşılaştırmalı alışverişi kolaylaştırır. Müşterilerin birden fazla e-ticaret satıcısına göz atmasına ve en iyi fiyatları bulmasına olanak tanıyan birçok çevrimiçi hizmet vardır. Bu sayede hem satıcı hem de ziyaretçi açısından zaman bağlamında önemli bir kazanım ortaya çıkacaktır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.