E-Ticarette Hedef Pazar Seçim Stratejileri

İnternet üzerinden bireysel E-Ticaret siteniz ile ya da mevcut pazaryerlerinde mağaza açarak satış yapabilirsiniz. Bu iki satış yöntemini birlikte de kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı kanallardan daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. Satış oranlarınızın artmasının yanı sıra markanızın bilinirliğini de arttırabilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada başarılı olan çok sayıda pazaryeri vardır. Bunlar arasından şartları size en uygun olanı seçerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.  Açtığınız pazaryerinin başarılı olması için bir takım pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

E-Ticaret siteniz için etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilmeniz için hedef pazar belirlemelisiniz. Seçeceğiniz hedef pazar markanızın hitap edeceği kitleyi tespit ederek, doğru adımlar artmanızı sağlar. Hedef pazar seçimi konusunda uygulayabileceğiniz 4 farklı strateji vardır:

Tüm Pazar Stratejisi

Diğer adı farklılaştırılmamış pazarlama stratejisi olan bu yöntemde hedef pazar bir bütün olarak ele alınır. Ulaşabileceği en geniş kitleye hitap etmek isteyen E-Ticaret siteleri çalışmalarını bu strateji üzerinden yürütür. Yöntem standart ürün grupları satışı yapan mağazalarda etkilidir. Böyle bir mağazanın müşterileri ürünlerde nitelik olarak fark aramayan bir kitleden oluşur. Günümüzün en başarılı mağazalarından IKEA bu pazarlama stratejisini kullanan mağazalara iyi bir örnektir.

Bu yöntemi uygulamak için tek bir pazarlama stratejisi geliştirilmesi yeterlidir. Böylece maliyetten ve zamandan tasarruf etmek mümkün olur. Yöntemin dezavantajlarından biri tüm pazar hedefleniyor olsa da alanın tamamına ulaşmanın mümkün olmamasıdır. Ayrıca çok sayıda rakip bulunduğundan pazar payında artış yakalanamayabilir. E-Ticaret siteniz için tüm Pazar stratejisini uygulayacaksanız avantajları ve dezavantajları göz önüne alarak karar vermelisiniz.

Çok Pazar Stratejisi

Farklılaştırılmış pazarlama stratejisi olarak da bilinen bu yöntemde birden fazla hedef pazar seçilerek çalışma yapılır. Hedef pazar parçalara ayrılarak farklı ürünler üzerine yoğunlaşılır. Yöntem fiyat parametresinin değişkenlik gösterdiği ürün grupları satan E-Ticaret siteleri için tercih edilir. Çok pazar stratejisini uygulamak E-Ticaret pazarında güçlenmeye ve satışları arttırmaya yardımcı olur.

Örneğin Adidas markasını ele alalım. Markanın sattığı ana ürün ayakkabı olmasına rağmen sporcu kıyafetleri ve aksesuarları da satıyor. Bu sayede aynı sektör içerisinde farklı ihtiyaçlara da hitap ederek müşterilerin bir numaralı tercihlerinden biri oluyor.

Tek Pazar Stratejisi

Yoğunlaştırılmış Pazar stratejisi olarak da adlandırılan bu yöntemde pazarın sadece bir bölümüme odaklanılır. Seçilen bölüm hedef pazar yeri kabul edilerek çalışmalar yapılır. Belirlenen pazardaki kitle üzerinde etkili olmak isteyen E-Ticaret siteleri bu stratejiyi kullanabilir. Bu sayede aynı sınıf içerisinde yer alan ürünlere ilgi gösterecek kişilere ulaşılabilir.

Tek pazar stratejisinin en büyük avantajı rakiplere karşı güçlenmeyi sağlamaktır. Ancak bunun yanı sıra içerisinde bir takım riskler de barındırır. Örneğin kozmetik ürünleri satan bir E-ticaret sitesi hayvanlar üzerinde deney yapmıyorsa bu konu üzerine yoğunlaşarak müşterilere ulaşılabilir.

Niş Pazar Stratejisi

Dar dilimli pazarlama stratejisi olarak bilinen bu yöntemde hedef pazarın en küçük birimine ulaşmak hedeflenir. Özel bir grubun ihtiyaç duyabileceği ürün ya da hizmetlere odaklanılır. Pazardaki mevcut boşluklar tespit edilerek yeni ürün ve hizmetlerle boşlukların dolması sağlanır. Büyük E-Ticaret siteleri böyle bir stratejiyi kullanmak istemez. Çünkü hitap edecekleri kitle çok kalabalık olmayabilir. Bu nedenle niş pazar stratejisi uygulayan bir firmanın çok rakibi olmaz. Bu durum elde edilecek kar marjının yüksek olmasını sağlar. Birden fazla pazarda dar dilimli planlama stratejisi uygulayarak lider konumuna gelmek mümkündür. Stratejinin uygulanması sırasında sürekli veri toplanması gerekir. Daha sonra elde edilen verilerin analiz edilmesi ve satışa çıkarılacak ürünlerin belirlenmesi aşamasına geçilebilir.

Hedef Pazar Seçim Stratejileri Uygulamanın Önemi

Pazarlama stratejileri firmaların en önemli çalışmaları arasındadır. Etkili bir çalışma markanıza, müşterilerle aranızdaki ilişkiye ve dolayısıyla satışlarınıza etki edecektir. Çalışmaların başarılı olması sizin planlı çalışmanıza bağlıdır. Satın alma, kargo, stok ya da iade gibi konularda yeterince iyi olmayan bir firma için pazarlama çalışmaları yapmadan önce eksiklikleri düzeltmek gerekir. Sürecin en iyi şekilde yürütülebilmesi sağlandıktan sonra pazarlama alanında çalışmalar yapılabilir. İyi bir fikir zamanla meyve verecektir. Ancak bu süreçte sabırlı ve istikrarlı bir şekilde çalışmalara devam etmek gerekir. E-Ticarette hedef pazar seçim stratejileri uygulamanız istediğiniz satış oranlarına daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.