E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-Ticaretin Püf Noktaları Nelerdir?

E-ticaret son zamanların gözde iş kollarından birisi. Artık günümüzde birçok kişi alacağı ürünü ilk olarak internet sitelerinde arıyor. Her ne kadar 90’ların ortasında tüketiciler ile buluşsa da özellikle 2000’li yıllardan itibaren geniş kitlelere hitap etmeye başlayan e-ticaret siteleri son zamanlarda artık alışverişin normal haline dönüştü.

E-ticaretin pastasındaki payın her geçen gün büyümesi de birçok kişiyi bu alana taşımaya başladı. Birçok kişi müşteri portföyü bulunan pazaryerlerinden satış işlemlerini gerçekleştirse de zaman zaman kişiler kendi internet sitelerini kurarak ilerlemeyi tercih etmektedir. E-ticaret alanına girmek istiyorsanız öncelikle bir şirkete sahip olmalı ve vergi mükellefi olmak zorundasınız. Aksi takdirde yasal zorunluluklar devreye girer ve ciddi cezalarla karşılaşabilirsiniz.

E-ticaret gibi geniş kitlelere hitap eden operasyonlara nasıl başlanır? E-ticaret içerisinde yer alan püf noktalar nelerdir? gibi konu başlıkları ile süreci anlatmaya çalışacağız.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret internet üzerinden yapılan satış faaliyetidir. Kısacası mağazalarda ya da iş yerlerinde klasik ticaret yöntemlerinin online mecralara aktarılması olarak da bilinebilir. Ancak burada klasik iş modelinden ayrı olarak burada bir platform üzerinden alım satım işlemi gerçekleştiği için ürünü fiziksel olarak görebilmek mümkün değil. Tüketici ürünü yalnızca sipariş sonunda kendisine gelen pakette görebiliyor.

E-ticaret dediğimiz kavram çoğunlukla B2C yani satıcıdan müşteriye olacak şekilde gerçekleşir. Ancak zaman zaman işletmelerden işletmelere B2B satış kanalı ile de yapılmaktadır. B2B genel olarak e-ihracat alanında değerlendirilmektedir.

E-ticaretin ana gündemi ürün tedariki ve bunun tüketiciye ulaştırılması yani lojistik sürecidir. Lojistik süreci oldukça önemlidir çünkü hangi ürün olursa olsun tüm kargolar doğru bir şekilde paketlenmeli ve herhangi bir hasar görmeden ulaştırılmalıdır.

E-Ticaret Günümüzde Hangi Noktalarda Yapılıyor?

E-ticaret ilk çıktığı günlerde yalnızca kişisel bilgisayarlar üzerinden yapılabiliyordu. Ancak zaman ilerledikçe hem telefonların farklı uygulamaları çalıştırabilmeleri hem de yeni akıllı cihazların çıkması sonucunda e-ticaret

  • İnternet sayfaları
  • Cep telefonları ve tablet uygulaması

üzerinden rahatlıkla yapılmaya başlandı. Buna ek olarak sosyal medyadaki tüketim alışkanlıkları da eklenince son zamanlarda Instagram, Facebook, Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden de e-ticaret yapabilmek mümkün hale geldi. Dolayısıyla e-ticaretin tanımı kendisini var eden platform gibi durmadan dönüşüyor ve bu durum sürekli olarak takip edilmelidir.

Neden E-Ticarete Başlamalıyız?

Klasik ticaretle uğraşan birçok kişi bu soruyu soruyor. E-ticaret kendisini geniş kitlelere duyurmak ve satış rakamlarını ciddi anlamda artırmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek bir yöntemdir. İnternetin bugün girmediği ülke ve ev hemen hemen kalmadı. Öyle ki artık internet sadece evlerde değil, cep telefonları ve tabletlerde bu da çeşitli uygulamalar bağlantısı ile birçok potansiyel müşteriye ulaşabilmeyi sağlıyor.

Satıcılar tarafında eğer doğru hamleler yapılırsa binlerce müşteriye neredeyse aynı anda ulaşabilme imkanı doğurmasıdır. Sattığınız ürün için mağazanıza gelecek birkaç müşteri yerine binlerce kişi tarafından incelenme satın alınma potansiyeline ancak e-ticaret sitesinde ulaşabilirsiniz.

E-Ticaretin Getirdiği Yararlar Nelerdir?

E-ticaret denildiğinde akla gelen ilk yarar fiziksel olarak mağaza açılmadığı için makul düzeyde yatırımdır. Bugün bir mağaza açmak istediğinizde binlerce lira ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak ister hazır pazaryerlerinde isterseniz kendi web sitenizde bu işi oldukça uyguna yapabilirsiniz. Online pazaryerlerine gerekli bilgileri girmeniz halinde saniyeler içerisinde üye olabilir ve internet mağazanızı açabilirsiniz.

E-ticaret ile dünyanın öteki ucundaki kişi sizin müşteriniz olabilir. Hem e-ihracat yönüyle hem de perakende satış noktasında e-ticaret size geniş olanaklar sunabilir. İster toplu satış ister tek satış fark etmeksizin tüm dünyada müşteri bulabilme şansınız olur.

Doğru bir strateji izleyerek sattığınız ürünleri hemen herkese gösterme şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda yapacağınız çalışmalar ile pazaryerinde olsanız dahi bu noktada mutlaka hamle yapılmalıdır. Böylece arama motorlarında sattığınız ürün arandıkça daha önde fazla görünmeye başlarsınız.

E-Ticarete Girişte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

E-ticarette her ürünü satamayabilirsiniz. Bu bağlamda giriş yaparken hangi ürün grubunda gelecek olduğu ile ilgili bir pazar araştırması yapmanız gerekiyor. Bu sayede satışı olmayan ya da çok az talep gören ürünlerden uzak durur daha çok satış gerçekleştirebilirsiniz.

Markanızın tanıtım faaliyetlerine önem vermelisiniz. Bu noktada yine arama motorlarının reklam paketlerini inceleyebilir, belirli anahtar kelimelerde öne çıkabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.