E-Ticaret Sistemi Firmaları Krizden Kurtarabilir mi?

Günümüzde geçerli bir ticaret yöntemi olan e-ticaret, bundan 20 yıl önceye kadar çok fazla önemsenmeyen bir alandı. Ancak bugün birçok firma klasik ticaretin yanı sıra e-ticaret yapabilmek için gerekli düzenlemeler yapıyor. Bunun en büyük sebebi e-ticaretin bugün milyarlarca insana hitap etmesi ve bir sitenin bir gün içerisinde milyonlarca ve hatta milyarlarca insan tarafından ziyaret edilmesi anlamına gelmesidir.

Peki, e-ticaret gerçekten maliyetleri aşağıya çeken ve daha fazla insana ulaşmayı sağlayan sağlıklı bir yöntem midir? Bunun için atılacak gerekli adımlar nelerdir? E-ticaretin hangi avantajları bulunmaktadır? gibi sorulara yazımız içerisinde yanıt bulabilirsiniz.

E-Ticaretin Maliyetlere Etkisi Nedir?

Bir firma klasik satış yolu ile ürettiğini ya da satın aldığını pazarlıyorsa ciddi bir külfeti de beraberinde taşıyor demektir. Ancak bu firma e-ticaret yapmaya ve klasik satışlarına ek olarak online ortamda da devam etme kararı alırsa maliyetleri sınırlı düzeyde olacaktır. Öncelikle zaten bir iş yerine ve şirkete sahip olduğu için bu tür masrafları olmayacak.

Bu noktada ya bir site kurup, bunun üzerinden satış yapmaya çalışacak ya da hali hazırda kurulu olan pazaryerlerinde kendisine mağaza açacak. İlk yolu tercih ederse sitenin maliyeti ve sürekli olarak yazılım desteklemesi söz konusu olacak. Ancak ikinci yolu tercih etmesi halinde ücretsiz olarak pazaryerinde mağaza açarak satış yapmaya başlayacak. Fakat burada da satış yaptığı ürünün cinsine göre komisyon ödemesi gerçekleşecek.

Şirket tarafından online satış yapılma kararı alındığında ister site kurulsun isterse de pazaryerinde satış yapıldığında daha düşük maliyetlerle iş yapmaya başlayacak. Bunun temel nedeni ise, klasik iş yapma şeklinde mağazalar ücretsiz olarak açılmıyor. Bu da iş yapma şeklinin en başından maliyetli olmaya başladığı anlamına geliyor. Ancak internet ortamında açılan mağaza ya ücretsiz ya da çok daha az maliyetli. İkinci olarak çalıştırılan elemanların maaşları ve sigorta gibi giderleri online ortamda bulunmuyor. Dolayısıyla şirketlerin bu alana yönelmek istemesi son derece doğal olarak kabul edilebilir. Bu da bir süre sonra şirketlerin komple online ortamı tercih etmesine neden olabiliyor.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-ticaretin tek avantajı maliyet oranlarının düşürülmesi değildir. Bunun yanı sıra daha büyük bir pazara kavuşursunuz. Bir mağazaya ya da iş yerin günde binlerce kişi girip, çıkabilir. Ancak e-ticaret mağazasına her gün milyonlarca ve hatta global çaptaysa milyarlarca insan girebilir. Dünyada bugün yalnızca kişisel bilgisayarlardan değil, cep telefonlarından dahi e-ticaret pazaryerlerine giriş yapabilmek mümkün hale geldi. Dolayısıyla her gün birçok insanın cebinde yer alabileceğiniz bir dünyadır e-ticaret.

E-ticaret mağazalarında sınırsız ürün sergileyebilirsiniz. Bu sayede çok geniş bir kitleye hitap edebilir hale gelirsiniz. Bu sayede kişiselleştirilmiş alışveriş imkanı da sunarak kullanıcıların alışkanlıklarını ve hangi ürünleri aradıklarını görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra e-ticaret daha geniş görü sağlayabilecek alanı da size sunar. Normal ticaret içerisinde mağazaya gelen bir kişinin hangi ürünü aradığını veya arayabileceğini bilemeyebilirsiniz. Ancak e-ticarette online mağazanızda gezinti yapan kişilerin verilerini saklayarak onlarda ilerleyen dönemlerde satın alma güdüsü oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri otomatik olarak algılayan yazılımlar sayesinde saniyeler içerisinde veriyi elde edip, analiz edebilirsiniz.

Online pazarlarda müşterilerin istek ve şikayetlerine hızlı yanıt verebilirsiniz. Sistemi küçük dokunuşlarla değiştirip, kullanıcıların istediği şekle kısa süreler içerisinde getirebilirsiniz. Bu da müşterilerin rakip firmaya gidip, alışveriş yapmasına mani olur. Ancak fiziki mağazalarda bu sorunları çözüme kavuşturmak ve personeli bu konuda eğitmek hem maliyetli hem de zaman alan yöntemlerdendir.

E-ticaret dünyasında ürünün tüm yönlerini kullanıcılarla rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Mağazanız içerisinde yer alan ürünü detaylı bir şekilde tanıtarak müşterilerinize zaman kazandırabilirsiniz. Ayrıca halen daha müşterilerin aklında soru kaldıysa size sorabilecekleri alanlardan ulaşabilmelerini sağlarsınız. Bu sayede yine müşteriler ile hızlı iletişim kurabilirsiniz.

E-ticaret ile global çapta müşteri kazanabilirsiniz. İnternet dünyası global bir alan olduğu için tüm dünya sizin müşteriniz olabilir. Bu da e-ihracat yapabilmeniz anlamına geliyor. İlk zamanlar daha düşük şekilde ihracat yapabilirsiniz. Ancak ilerleyen dönemlerde hacminizi artırarak büyüyebilir, hatta krizde olan şirketinizi kurtarabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında bir firma mali anlamda kriz ile karşı karşıya kalıyorsa e-ticareti kullanarak düzlüğe çıkarak, kriz kıskacından kurtulabilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.