E-Ticaret Nedir? – 2. Bölüm

E-ticaret kavramının tanımlandırılması sürecinde yol haritası belirleyebilmek ve doğru stratejileri izleyebilmek adına iş modellerinin anlaşılması çok önemlidir. “E-Ticaret Nedir” başlıklı yazı dizimizin ikinci bölümünde D2C ve C2C kavramlarının yanı sıra e-ticaretin etkilerini inceleyeceğiz.

E-ticaret, farklı iş modelleri ile birlikte alışveriş dünyasında mutlak bir boyutta farklı kapılar açma becerisini göstermiştir. Bu nedenle içerisinde bulunan imkan, fırsat ve avantajlarla birlikte e-ticaretin sağladığı her türlü ayrıntı farklı sahalarda insanlığa türlü üstünlükler sunuyor.

E-ticaret kavramına en çok değer katan iş modellerinden birisi Direct to Consumer modelidir. Bu model, toptancının perakende satış yapabilmesine imkan tanıdığı için özellikle üretim maliyeti ve satış fiyatı arasındaki farkın az olduğu ürünlerin sürdürülebilirliği adına son derece önemlidir. İşte Direct to Consumer modeli hakkında bilmeniz gereken önemli ayrıntılar…

Direct to Consumer (D2C) Nedir?

Son yıllarda doğrudan tüketiciye hizmet veren şirketlerin patlayıcı büyümesiyle birlikte birçok perakende yöneticisi, bağlılık ve müşteri deneyimi söz konusu olduğunda bu şirketlerin başarılarının kaynağını taklit etmeyi umuyor. Doğrudan tüketiciye (D2C) şirketler, aracı olmadan doğrudan üreticiden hedeflenen tüketiciye tanıtım yapar. Bu benzersiz yapı, D2C şirketlerinin tüketicilere herhangi bir müdahale olmaksızın ulaşmasına olanak tanıyarak, onlara strateji ve veriler üzerinde tam bir kontrol imkanı verdi. Sonuç olarak D2C şirketleri, düşük genel gider maliyetlerini koruyabilir ve ürünlerin üretimi, pazarlaması ve dağıtımı üzerinde uçtan uca tam kontrol sağlayabilir.

D2C iş modeli, çevrimiçi alışverişin popülaritesindeki büyüme ve işletmeler ve tüketiciler için neredeyse anında sipariş karşılamadaki gelişmelerle mümkün oldu. D2C iş modeli sayesinde satıcılar yeniden stoklama zaman çizelgelerini ve pazarlama tekniklerini bildiren, taleple ilgili ayrıntılı bilgileri günlük olarak alabilirler. Medya harcaması optimizasyonuna yönelik bu veri odaklı yaklaşım, D2C markalarına güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor.

Consumer to Consumer (D2C) Nedir?

Consumer to Consumer (C2C) modeli,  müşterilerin genellikle çevrimiçi bir ortamda birbirleriyle ticaret yapabileceği bir iş modelidir. C2C pazarlarının iki uygulaması açık artırmalar ve sınıflandırılmış reklamlardır. C2C pazarlaması, internetin ve eBay, Letgo, Etsy ve Dolap gibi şirketlerin gelişiyle popülaritesini artırdı. C2C, bir müşterinin işlemi kolaylaştırmak için üçüncü taraf bir işletme veya platform kullanarak başka bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar ortamını temsil eder.

Müşteriler, ürünler için rekabetten yararlanır ve genellikle başka yerlerde bulunması zor olan ürünler bulur. Ayrıca bu noktada marjlar, satıcılar için geleneksel fiyatlandırma yöntemlerinden daha yüksek olabilir. Çünkü perakendecilerin veya toptancıların olmaması nedeniyle minimum maliyetler vardır. Satıcılar ürünlerini çevrimiçi olarak listeler ve alıcılar onlara gelir. Consumer to Consumer modelinde öne çıkan ayrıntılar şu şekilde sıralanabilir:

  • Müşteriden müşteriye (C2C), müşterilerin sıklıkla çevrimiçi ortamda birbirleriyle ticaret yapmalarını sağlayan bir iş modelidir.
  • Bazı C2C şirketlerinde kalite kontrol eksikliği ve ödeme garantileri gibi sorunlar yaşanabilir.
  • C2C işletmeleri, e-ticaret teknolojisi ve paylaşım ekonomisi ile ortaya çıkan bir iş modeli türüdür.
  • Consumer to Consumer modelinde kullanıcılar birbirlerine birçok anlamda benzer olduğu için ticaret çok daha kolay bir hal alacaktır.

E-Ticaretin Önemli Etkileri

Birçok perakendeci için, e-ticaretin büyümesi markaların erişimini genişletti ve kârlılıklarını olumlu yönde etkiledi. Ancak çevrimiçi pazarı benimsemekte yavaş olan perakendeciler için etki farklı oldu. Arada kalan bazı perakendeciler, e-ticaretin etkisine tepki olarak en büyük değişiklikleri hissedenlerdir. Birçok küçük işletme için e-ticaretin benimsenmesi yavaş bir süreç olmuştur. Ancak, onu benimseyenler e-ticaretin yeni fırsatlara kapı açabileceğini keşfettiler. Yavaş yavaş, küçük işletme sahipleri e-ticaret mağazaları açıyor ve tekliflerini çeşitlendiriyor, daha fazla müşteriye ulaşıyor ve çevrimiçi/mobil alışverişi tercih eden müşterilere daha iyi uyum sağlıyor.

B2B şirketleri, B2C şirketlerini yakalamak adına çevrimiçi müşteri deneyimlerini geliştirmek için çalışıyor. Bu, birden fazla temas noktasıyla çok kanallı bir deneyim oluşturmayı ve müşterilerle kişiselleştirilmiş ilişkiler oluşturmak için verileri kullanmayı içerisinde barındırıyor. E-ticaret çözümleri self servisi mümkün kılar, fiyat karşılaştırması için daha kullanıcı dostu platformlar sağlar ve B2B markalarının alıcılarla ilişkilerini sürdürmesine de yardımcı olur. E-ticaret pazarları, 1990’ların ortalarından bu yana Amazon, Alibaba ve diğerleri gibi bugün bildiğimiz devlerin piyasaya sürülmesiyle dünya çapında yükseliştedir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.