E-ticaret Muhasebesi İçin Ayrıntılı Bir Kılavuz

E-ticaret işiniz, nakit akışınızı nasıl yönettiğinize bağlı olarak devam edecek ya da kötü bir finansal sonuçla bitecektir. Popüler satışlarınızın olduğunu düşünelim. Müşteri edinme maliyetleriniz ve işletme giderleriniz toplam satış hacminizden fazlaysa, bu durum bir yerlerde yanlış yaptığınız anlamına gelir.

Durum kesinlikle böyle olmak zorunda değil. Bir e-ticaret sitesi için muhasebenin temellerini anlamak; basit sistemler ve süreçler kurmakla birlikte uyumlu kalmanıza ve eksiye gitmekten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazıda, e-ticaret muhasebesi için yapmanız gerekenleri ve ‘Neden yapmalısınız?’ sorusunu bulabileceksiniz.

Muhasebe E-ticaret için Neden Önemlidir?

İyi bir muhasebe sistemi, finansal olarak istikrarlı ve uygulanabilir bir iş için her zaman iyi bir zemin oluşturur.

E-ticaret sistemi olarak altyapınız ne olursa olsun mali durumunuzu yönetmek için iyi bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. İster kendi başınıza tuttuğunuz dosyalar isterseniz sizin yerinize bu işi daha rahat yapacak tam donanımlı bir sistem edinebilirsiniz. Ama unutmayın tam donanımlı bir muhasebe uygulaması işinizin bütün süreçlerini sizin yerinize gözetecek ve tam da ihtiyacınız olanı size verecektir. Bu nedenle otomasyona yani kendi dilinizde ve para biriminizde olan bir sisteme sahip olarak muhasebesel anlamda dinamik bir yapı oluşturmanızı sağlayacaktır.

İşinizin başlangıcından bu yana sağlam bir şekilde muhasebe sistemine sahip olmanın bazı faydalarına göz atalım;

  • Muhasebe, finansal olarak istikrarlı ve güvenilir bir iş modeli oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
  • Muhasebe, işinizin geleceğini tahmin etmenize yardımcı olacaktır.
  • İyi bir muhasebe sistemi, vergilerinizin takibini kolaylaştıracaktır.

İpucu: E-Ticaret işlemlerinizin her bir adımını tek ekrandan yönetebileceğiniz birçok sistem mevcut. Fakat ürün, sipariş, fatura ve kargo gibi tüm süreci takip edebileceğiniz ve tam da bu noktada tüm muhasebe sorunlarınıza cevap olacak bir muhasebe sistemi var; NetKasam.

Daha fazla bilgi >>

Muhasebe Açısından Donanımlı Bir E-Ticaret İşletmesi Neye Benzer?

Herhangi bir sisteme sahip olduğunuz sürece hangi sistemi seçtiğinizin bir önemi yoktur. Muhasebeniz; İster bir Google E-tablosunda ister NetKasam gibi daha sağlam bir bulut muhasebe sisteminde olsun, ay içinde işlemleri ve giderleri kategorize etmek için ayırdığınız zaman, bir mesai içerisine rahatlıkla sığdırılabilir.

Düzenli muhasebe süreçleri oluşturmak, işletmenizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olacaktır. Muhasebe gibi karmaşık bir şeyi alıp daha basit bir şeye dönüştürdüğünüzde, işiniz için daha değerli olan bir olguya dönüşecek, zaman ve para tasarrufu sağlamanıza imkan sağlayacaktır. Doğal olarak daha az stresli ve daha üretken olmanıza neden olacaktır.

Bu durum şirketiniz için geleceği planlamanıza, belirli bir bütçe dahilinde çalışmanıza ve nakit akışınızı daha iyi yönetmenize harika bir zemin oluşturacaktır. Son olarak, ayda en az bir kez Kar – Zarar, bilanço ve nakit akışı tablolarınıza göz attığınızda ilerleyişinizi ve finansal istikrarınızı daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Elbette bunu kendi imkanlarınızla oluşturduğunuz e-tabloda yapabilirsiniz. Ama bu sizin için nasıl bir zaman kaybı olacak hiç düşündünüz mü? Makul fiyatları ve uçsuz bucaksız muhasebe özellikleriyle donatılmış tam bir sistem olan NetKasam, bu konudaki bütün zamanı ve üretkenliği size bırakmak üzere tasarlandı.

Doğru E-ticaret Muhasebe Sistemi Çözümü Seçmek

Muhasebe sisteminizdeki en önemli bileşen, NetKasam gibi bir bulut muhasebe sistemi kullanmaktır.

Muhasebe sistemi, verilerinize ve yazılımınıza her zaman ve herhangi bir cihazdan çevrimiçi olarak erişebilmenizi sağlar. Ayrıca elektronik tablolardan farklı olarak, ek güvenilirlik ve şeffaflık sağlarlar. Ayrıca sizin için pazaryerleriyle entegre olarak bağlanmanıza da olanak tanıyarak, ayrı yerlerde satışta olan ürünleriniz ve stoğunuz için bir düzende hesap tutabilme kabiliyetini sağlar.

Örneğin, NetKasam kullanıyorsanız, ürünlerinizi, stoğunuzu veya ürün maliyetinizi ölçmek için bunu envanterinizde tek ekranda görebilirsiniz. Ayrıca farklı kargo firmaları ile gönderi oluşturuyorsanız bütün kargo firmaları ile entegrasyona sahip olan NetKasam sayesinde tek bir ekrandan tüm operasyonunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Sizin için bir muhasebe sistemine sahip olmadan önce sormanız gereken birkaç soruyu sıraladık.

  • Sistemin kullanımı kolay mı?
  • Online Pos sistemine sahip mi?
  • Pazaryerlerine entegrasyon imkanı sağlıyor mu?
  • Güvenlik ne kadar ön planda?
  • Bütçenize uygun mu?
  • Yardıma ihtiyaç duymanız halinde veya herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde hızlı ve kolay müşteri desteği sunuyorlar mı?

Bu sorular sizin için iyi bir muhasebe sistemi seçimi için çerçeve niteliğindedir.

Sonuç olarak iyi bir e-ticaret muhasebesi uygulamak, işinizi büyütmenize ve ölçeklendirebilmenize olanak tanır. İyi bir muhasebe sistemi kullanmak, finansal raporlarınızı incelemek ve takibini yapmak, işinize ayıracağınız verimi artıracağı gibi kazancınızı katlamanıza yardımcı olacaktır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.