e-SMM Kullanması Gerekenler Kimlerdir?

Serbest meslek erbapları tarafından kullanılan ve e-SMM, serbest meslek alanında çalışan kişilerin tahsilatlarını belgelendirmelerine yardımcı olur. Dönüşüm vasıtasıyla elektronik ortama taşınan serbest meslek makbuzları, tahsilatların belgelendirilmesine yardımcı olur. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre gerçekleştirilen işlemler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir. Bu kurallar içerisinde serbest meslek mensuplarının e-serbest meslek makbuzu kullanması zorunlu kılınmıştır. Özel bir kuruma veya kamuya bağlı olmadan mesleğini icra eden herkes için geçerli olan serbest meslek makbuzu, hem kağıt israfının önüne geçiyor hem de zamandan kazanmanıza olanak sağlıyor.

e-SMM Sistemine Nasıl Geçiş Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının portalından, özel entegratör vasıtasıyla veya işletmenizin kendi sunucusundan direkt olarak oluşturacağınız Gelir İdaresi Başkanlığı entegrasyonu sayesinde e-SMM sistemine kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde makbuzlarınızı kesmenize olanak sağlayan NetKasam vasıtasıyla tahsilat süreçlerinin çok daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm serbest meslek mensupları e-SMM sistemine geçiş yapmak zorundadır. Bunun için mesleğinizi resmi olarak başlattıktan sonra üç ay içerisinde e-SMM sistemine geçmiş olmanız gereklidir. Eğer zamanında geçişi gerçekleştirmezseniz cezai işlem ile karşılaşabilirsiniz.

Kimler e-SMM’ye Geçiş Yapmak Zorundadır?

Yazarlar, restoranlar, noterler, mali müşavirler, veteriner hekimler, hemşireler ve doktorlar da serbest meslek erbabı kapsamında değerlendirilir. Eğer dijital ortamda elektronik belge oluşturmayıp direkt olarak kağıt belge düzenlerseniz usulsüzlükten dolayı ceza alırsınız. Mücbir sebepler, Maliye Bakanlığınca belirlenmiştir ve mücbir sebeplerden dolayı elektronik belge düzenlemeyenler cezai işlemlerden muaf tutulur. Mükellefin ispat etmesi kaydıyla elektronik imzanın çalınması ve arıza yapması gibi durumunda, yeni cihazların temin edilmesi süresi boyunca mükellefin cezadan muaf tutulması mümkündür. Bunun yanı sıra eğer kişi kendi sistemini sunucu üzerinden entegre ettiyse ve bu entegrasyon sistemsel bir arızaya, planlı bir bakım durumuna veya kesintiye sahip olursa ceza işlemden muaf tutulur. Belge işlemlerinin gerçekleştirildiği portallarda bakım, kesinti ve arıza olması durumunda da sistem arızasından kaynaklanan aksaklıklarda kesilen fiziki belgeler, cezai kapsam dışında tutulur.

e-SMM Kullanmak Neden Gereklidir?

Özel entegratör, Gelir İdaresi Başkanlığı portalı, başkanlık sistemlerine entegrasyon gibi farklı yollar ile elektronik faturalar oluşturabilirsiniz. Depolama maliyetleri ve arşiv maliyetlerinin azaltılmasına olanak sağlayan e-SMM sistemi sayesinde veri kaybının önüne geçebilirsiniz. Makbuzların on yıl süreyle güvenli bir formatta saklanmasına olanak sağlayan e-SMM, işlem sonucundan önemli derecede tasarruf elde etmenize yardımcı olur. Raporlarınızı elektronik ortamda kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturabileceğinize e-SMM uygulamaları SMS ve e-posta vasıtasıyla da alıcıya gönderilir. Bu sayede hatalı işlemler kolayca belirlenir ve dijital ortamda yönetilir. Yanlış kestiğiniz faturaların iptalini kolayca yapabileceğiniz e-SMM uygulamalarında kargolama, depolama, arşivleme ve baskı gibi giderlerden tasarruf edebilirsiniz.

e-SMM Avantajlarından Kolayca Faydalanın

Hayatı kolaylaştıran ve işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi olanak sağlayan e-SMM sistemine kolay bir şekilde ulaşabilmek için siz de Netkasam’ı tercih edebilirsiniz. Gelecek tahsilatlarımızdan haberdar olabileceğiniz ve tek ekrandan bütün banka hesaplarınıza ulaşabileceğiniz anahtar teslim etme hizmetler, mobil cihazlar ile de uyumlu olduğu için bulunduğunuz her yerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cari hesap bilgilerinizi anında görüntüleyebileceğiniz e-SMM hizmetleri sayesinde iş akış süreçleriniz kesintisiz olarak devam edecek.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.