Basın Bülteni Nedir? Nasıl Yazılır?

Basın bülteni E-Ticaret işletmeleri için önemli olan bir bildiri metni olarak tanımlanır. Firmaların, markaların, hedef kitleye ulaşımı sırasında, kamuoyu ile kurduğu iletişim yöntemi olarak da anlatılabilir. Çünkü işletmelerin kendi markalarının değerlenmesi, bilinirliğin hızlı bir şekilde yükselebilmesi için önemli bir adımdır. Özellikle E-Ticaret çalışmalarınızda yapılan değişiklikleri basın bültenleri aracılığıyla duyurabilirsiniz. Yani basın bültenleri, firmanızın E-Ticaret çalışmaları sırasında yapılan tüm yenilikleri, farklılıkları sunma yöntemidir. Halkla, yani hedef kitlenizle iletişim kurmanız için kullanabileceğiniz en verimli iletişim yöntemi olduğu söylenebilir. Kişilerin ve kurumların, kamuoyu ile buluşturmak istediği kararlar, gelişmeler gibi detayların verildiği bir platformdur.

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir?

Basın bülteni özellikleri farklı detaylar barındırır. Kendine özgü yazılış tarzı ve kuralları bulunur. Bu yüzden söz konusu özelliklere sahip olmayan yazılar, basın bülteni yazıları olarak ele alınmazlar. Öncelikli olarak içeriğin yalnızca bilgi vermek amacıyla kullanılması gerekir. Tanıtım yapmak gibi nedenlerle kullanılması basın bülteni yazılarının amacından sapmasına neden olur. Genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse, basın bültenleri başlıkları, metinin içeriğinin özetidir. Yani başlığı gördüğünüz zaman içerik hakkında bir fikriniz oluşur. Başlığın, 5 ila 6 kelime aralığında olması ve etki uyandırması gerekir. İçeriğin tek sayfalık bir haber metni şekilde tamamlanması daha doğru kabul edilir. Ayrıca bilgilerin kaliteli olduğu kadar güvenilir ve güncel olması da önemlidir.

Giriş kısmında 5N1K sorularına yer verilir. İçeriğin hazırlanması sırasında süslü, övgü dolu cümleler kurmaktan kaçınılır. Doğrudan hedef kitleye, tüketicilere seslenilmez. Kitleye hitap ederken, daha çok duyuru yapıyor gibi ilerlenmesi daha doğru olacaktır. Çünkü basın bülteninin amacı reklam yapmak değildir. İçerikte dilerseniz bilimsel veriler de kullanabilirsiniz. En alt kısımdaysa, basın bülteni için temas kurulacak kişilerin adının ve soyadının yer alması gerekir.

Basın Bülteni Nasıl Sınıflandırılır?

Basın bültenleri kendi içerisinde türlerine göre sınıflandırılırlar. Çünkü basın bültenleri kendi içerisinde çeşitlerine, yayınlanma amacına ve konusuna göre ayrıldığı görülür. Bu yüzden de sınıflandırmayı çeşitlendirebilirsiniz. Amacınıza uygun olarak hazırlayacağınız basın bültenlerini bulmak sanıldığından çok daha kolay. Basın bültenleri türleri içerisinde atama bülteni, yatırım bülteni, araştırma bülteni gibi seçenekler yer alır. Daha detaylı incelediğinizde markaların ödülleri için yayınladıkları bültenleri görmeniz mümkün. Hatta yeni ürünlerin satışa sunulması, yeni proje bülteni gibi içerikler de var. Bu durum aslında aklınıza gelebilecek çoğu konuda kamuoyu ile iletişim kurulabileceğini ve bilgi verilebileceğini gösterir. Markalar, yayınlamaları gereken önemli duyuruları bu şekilde yayımlarlar.

Basın Bülteni Nasıl Yazılmalıdır?

Basın bülteni, söz konusu kurumun gelişmesini, kararını basit bir şekilde yazmak olarak değerlendirilmemeli. Basın bültenlerinin kendi içerisinde bir düzeni var. Daha detaylı bakarsak;

Başlık: Basın bülteninde dikkat edilmesi gereken, haşhaş detaylardan biri başlıktır. Çünkü başlığın gazetecilik dilinde yazılması, haber niteliği taşıması gerekir. Hem dikkat çekmesi hem de genel konuyu ele alan bir başlık olması bir önemlidir.

  • Giriş: Giriş kısmı, gerçekleşen olayın aktarılması için kullanılır. Yani genel olarak okuyucunun aklına gelebilecek tüm noktaların bu kısımda cevaplandırılması gerekir. 5N1K ile birleşmesinin yanı sıra aktarılan tüm bilgilerin bu sorulara cevap verir nitelikte olması çok önemlidir. Zaten tam da bu yüzden, içeriğin kısa tutulmaması beklenir. Tabi çok uzun tutulduğunda da diğer bölümlerin kısalmasına neden olacağından, ortalama bir uzunluk belirlenmelidir.
  • Gelişme: Haber bülteni için en büyük detayı bu kısımda vermeniz gerekir. Metnin ana gövdesi olduğu söylenebilir ve en fazla beş paragraftan oluşması önerilir. Basın bülteninin yazılma amacına, içeriğine, burada değinilir. Eğer kullanılacaksa görsellerin, grafiklerin burada tercih edilmesi, gelişme bölümünün zenginleşmesi için uygundur.
  • Alıntılar: Altınılar bölümü sayesinde hazırlandığınız bülteni daha inandırıcı ve ikna edici bir içeriğe dönüştürebilirsiniz. Okuyucuların basın bültenine daha farklı açılardan bakabilmesi de mümkündür. Ayrıca alıntıların olması basın bülteninin desteklendiğine dair içerikler barındırmış olur.
  • İletişim: Basın bültenlerinde yer verilen iletişim kısmı, bültenin, iletişim sürecinin daha verimli olması ve olumlu geçmesini sağlar. Ek olarak yayın organlarınıza haber verebilmenizi kolaylaştırır. Eklediğiniz iletişim bilgileriyle yayın organlarının size ulaşmasını kolaylaştırmış olursunuz.

Basın Bülteni İçerikleri Nelerdir?

Basın bültenleri nasıl yazılması gerektiği gibi içeriğinde bulunanlar da çok önemlidir. Çünkü içerik, metin imajını ve bilgilendirme seviyesini etkiler. Örnek vermek gerekirse, bültende kullanılan logo, metnin akılda kalıcılığını arttıran önemli bir detay olarak görülür. Başlığın, alt başlığın doğru şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca yer ve tarih detayları da atlanmamalı. Çünkü basın bültenleri, sizin gönderdiğiniz anda yayına alınmazlar. Tarih bildirmediğiniz zamanlarda da yanlış zamanda yayınlanma ihtimali çok yüksektir. Bülten içeriğiyse, son olarak, bültenin en önemli aşaması olarak görülür. İçerik başlık, paragraf gibi tüm detayları bir araya toplar. Hatta arka plan verileri, sayısal veriler, şirket bilgileri gibi eklentileri de içerik olarak sayılır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.