2021’de Adından Söz Ettirecek 4 E-ticaret Trendi

E-ticaret, dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi oldu. 2020, e-ticaret işletmeleri için için rekor kıran bir büyüme getirdi. Pandemi etkisinin artarak devam eden durumu nedeniyle 2020 yılında E-ticaret sektörü hiç ummadığı bir büyüme gerçekleştirdi. Bugün, 2021’de e-ticaret için ne gibi değişiklikler ve trendler oluşacak onalara bir göz atalım istedik.

Sürdürülebilirliğe Daha Fazla Odaklanma

Küresel ısınma ve gezegenin aşırı nüfusuyla ilgili artan endişelerle, birçok tüketici sürdürülebilirliği  alışveriş tercihlerinde en öne taşımaya başladı.

Çevre dostu olma yönündeki bu baskının kanıtı, plastik kullanımını azaltılması örneğiyle görülebilir. Hatta bu durumu en iyi örneklerden birisi diyebiliriz.

Daha küçük bir çevresel ayak izi bırakmak için işletmenizde yapabileceğiniz birçok basit değişiklik var.

İşte bunlardan sadece birkaçı…

  • Ambalaj – siparişlerinizi paketlerken geri dönüştürülmüş ya da geri dönüştürülebilir ambalaj malzemeleri kullanabilirsiniz.
  • Tedarik – ürünlerinizin bulabileceğiniz en etik ve yeşil dostu tedarikçilerden temin edebilirsiniz.
  • Sosyal Sorumluluk Projeleri – Farklı Sivil Toplum Kuruluşları ile etkili çalışmalar yaparak çevre odaklı projelerde yer aldığınızı web e-ticaret sitenizde gösterebilirsiniz.

Mobil E-ticaretin Önemi Artarak Devam Ediyor

Mobil e-ticaret uzun yıllardır yükselişte ve 2021 sonuna kadar toplam e-ticaret satışlarının %73’ünü oluşturması bekleniyor. Bu değişim, çevrimiçi alışverişe artan tüketici güveni ve mobil teknolojilerin hızlı gelişimi gibi bir dizi faktöre bağlıdır. E-ticaret işletmecisi olarak, çevrimiçi mağazanızın hem masaüstü hem de mobil satın alımlar için tamamen optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Sahip olduğunuz e-ticaret platformunun mobil uyumuna göz atmalı, eğer yoksa bu yönde gözü kapalı bir yatırıma hazırlanmalısınız.

Şimdi Satın Al Sonra Öde Seçeneği

Geçmişte, karşılayamayacakları bir şeyi satın almak isteyen tüketiciler üç seçeneğe sahipti: bir kredi kartı kullanmak, bireysel bir kredi almak (ve yine, faiz masraflarını almak) veya hayır demek. Kredi kartı seçeneğini seçenlerin çoğu, kötü alışkanlıklar geliştirecek ve potansiyel olarak sürekli borçlu hale gelecekler. Ancak 2021’de yeni bir seçenek var.

Şimdi satın al sonra öde ödeme ağ geçitleri, tüketicilere alışverişlerini haftalık veya aylık olarak, genellikle %0 faizle finanse etmenin bir yolunu sunuyor. Bu esnek ödeme stratejisi, yurtdışında Y kuşağı arasında giderek daha popüler hale geldi, hızla yayılıyor ve popülaritesi artıyor. Bu yeni ödeme yöntemini benimseyen e-ticaret işletmeleri, terkedilmiş alışveriş sepeti oranlarında ciddi bir düşüş, artan ortalama sipariş değerlerinde artış ve daha yüksek tüketici güveni fark etmeye başladıklarını söylüyorlar.

E-ticaret işletmesi olarak, bu tarz ödeme seçeneklerini düşünmek hem işinizi geliştirmek hem de satışlarınızı artırmanın en iyi yollarından birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

E-ticaret Sitelerinde Kripto Para Kullanımı

Her ne kadar yakın bir zamana kadar ülkemizde skandallara neden olan ve yasayla ürün alımlarında kullanımı yasaklanmış olsa da kripto paralar ve e-ticaret birbirinden ayrı olarak düşünülemeyecek gibi görünüyor. Kripto paraların yükselen popülaritesi ve gitgide artan kullanım alanı sonucunda e-ticaret sektörünün buna sessiz kalması beklenemezdi.

Şu anda, Google Play, Apple veya Samsung Pay ve Paypal gibi dijital cüzdanlar e-ticaret pazarında yaygın olarak kabul görmektedir. Bunlar, alışveriş deneyiminin beklenen bir parçası haline gelmeye başladı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, insanların %70’i bu dijital ödeme seçeneklerinin 2030 yılına kadar nakit ve kart alımları ile yapılan ödemeleri geçmesini bekliyor.

Ancak ülkemiz daha geleneksel ödeme yöntemlerine odaklanırken, kripto para birimi perde arkasında popülaritesini artırıyor. Yurtdışından bir örnekle buna bakalım; Overstock.com, artık çevrimiçi mağazalarında 60’ın üzerinde kripto para birimini kabul edeceğini duyurdu.

E-ticaret işletmenizin bu ödeme yöntemi hakkında düşünme ihtiyacından büyük olasılıkla yıllarca uzak olmasına rağmen, gerçekten emin olamayız. E-ticaret sektörü o kadar hızlı hareket ediyor ki, bu eğilimin günlük pazarda popüler olmasının düşündüğümüzden çok daha erken olabileceğini görebiliriz.

Sonuç

Her ne kadar e-ticaret sektörü büyüyor olsa da farklı değişiklikler ve trendler yepyeni müşteri deneyimleri ve tüketici alışkanlıkları getiriyor. Bu nedenle e-ticaret işletmesi olarak trendleri takip ederek çevrimiçi mağazanızı sürekli güncel tutabilir ve satışlarınızı artırma şansını yakalayabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.