Yeni Başlayanlar için E-Ticaret

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını mağazacılık ve perakende sektörü üzerinde de ciddi etkiler yarattı. Bu durum hem mevcut iş yerlerini hem de yeni iş kurmak isteyen girişimcileri e-ticaret alanına yönlendirdi. İlk bakışta kolay gibi görünse de e-ticaret sürekli öğrenme ve yenilenme gerektiren bir alan. Bu yazıda yeni başlayanlar için e-ticaret konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Neden E-Ticaret?

Online alışveriş ile e-ticaret hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Günümüzde birçok tüketici mağazada saatlerce vakit harcamayan yerine sadece birkaç dakikada istediği ürünü satın almak istiyor. Aynı zamanda elektronik ticaret sayesinde tüketiciler aradıkları ürünü en uygun fiyatlara bulabiliyor. Rekabetçi bir ortam yaratan bu alışveriş türü KOBİler ve esnaflar için birçok avantajı da barındırıyor. E-ticaretin faydaları kısaca şu şekilde açıklanabilir.

Geniş Müşteri Ağı

Geniş müşteri ağı e-ticaretin faydaları arasında en önemli yeri tutar. E-ticaret sayesinde hem ülke içinde hem de ülkeler arasında daha fazla tüketiciye erişmek mümkün olur. Gelişen kargo ve gönderim ağı da e-ticaret yapan kişilerin ürünlerini kısa sürede dünyanın farklı yerlerine göndermesine izin verir.

Her Gün Her Saat Satış

İnternet alışverişinin artmasıyla tüketiciler zaman ve mekandan bağımsız alışveriş yapabilir hale geldi. Günümüzde birçok tüketici mağazaların açılmasını beklemeden e-ticaret siteleri aracılığıyla sipariş veriyor. Böylelikle haftanın her günü ve günün her saati satış yapmak mümkün.

Adım Adım Yeni Başlayanlar için E-Ticaret

Her ne kadar birçok faydayı barındırsa da yeni başlayanlar için e-ticaret karmaşık bir yapıya sahiptir. Sanılanın aksine e-ticaret, sadece ürün alım-satımından çok daha fazladır. Arka planda değerlendirilmesi ve uygulanması gereken birçok önemli madde bulunur. Kısaca yeni başlayanlar için e-ticaret nasıl olmalı ona bakalım.

Doğru Ürün Seçimi

E-ticaret söz konusu olduğunda ilk adım doğru ürün seçimi olarak sayılabilir. Ürün seçimi aşamasında detaylı bir pazar araştırması yapılmalıdır. Bu aşamada şu sorular yeni başlayanlara yardımcı olacaktır:

  • Tedarik edilecek ürünün hedef kitlesi kim?
  • Tedarik edilecek ürün için pazar hacmi ne kadar?
  • Niş ürün mü yoksa genel kullanıcıya hitap eden ürün mü seçilmeli?
  • Seçilecek ürün sadece yerel kullanıcıya mı hitap edecek?
  • Uluslararası satış yapılacaksa ürünün genel talebi hangi düzeyde?
  • Seçilecek ürünün rakip ürün fiyatları hangi düzeyde?

Bu soruların cevapları doğru ürün seçmeye yardımcı olacaktır.

Doğru Satış Kanalı Seçimi

Ürün seçiminin yanı sıra doğru satış kanalı seçimi de e-ticarete yeni başlayanlar için önemli bir konudur. Satış kanalı olarak iki seçenek yer alır:

  • Satış yapılacak ürünler için e-ticaret websitesi
  • Pazaryerleri (Hepsiburada, n11, Trendyol gibi)
  • Hibrit model (hem internet sitesi hem pazaryerleri)

Her iki satış kanalı da kendine has avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Kendi e-ticaret siteniz olursa ürünlerinizi doğrudan potansiyel alıcılara sunabilirsiniz. Ancak bu seçenekte arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çalışma yapmanız gerekir. Her geçen gün rekabetin arttığı online satış dünyasında online görünürlük büyük rol oynar. Yeni başlayanların bu online marka görünürlüğünü elde etmesi için zaman gerekir.

Buna karşılık ürünlerinizi pazaryerlerinde listelediğiniz zaman görünürlüğünüz daha yüksek olabilir. Özellikle niş ürün satmayı planlayan girişimciler ilk aşamalarda online pazaryerleri sayesinde daha yüksek görünürlük elde edebilir. Ancak bu yerlerde ürünlerinizi listelediğinizde pazaryeri komisyonu ödemeniz gerekir.

Diğer yandan hem internet sitesini hem de pazaryerini içeren hibrit strateji de uygulamak mümkün olur. E-ticarete yeni adım atanlar en yüksek satış potansiyeli olan ürünlerini pazaryerlerinde diğer ürünlerini ise internet sitelerinde listeleyebilir.

Doğru Tedarik Zinciri

Ürün ve satış kanalı seçimiyle birlikte tedarik zinciri de büyük önem taşır. Bu aşamada ürünün nereden tedarik edileceğini belirlemek önemlidir. Örneğin Çin gibi denizaşırı ülkelerden tedarik edilen ürünlerde bazı riskler bulunur. Son aylarda yaşadığımız salgın gibi durumlarda tedarik zinciri aksayabilir.

Diğer yandan ürünü yerel olarak ürettirip satışa sunmak da bir seçenektir. Ancak e-ticaret alanında tecrübesi olmayan kişilerin az miktarda ürünü tedarik edip küçük adımlarla başlaması riskleri en aza indirir. İşler geliştikçe tedarikçileri değiştirmek veya mevcut tedarikçileri desteklemek mümkün olur.

Ödeme Kanalı Entegrasyonu

Ödeme kanalı entegrasyonu olmadan e-ticaret alanında başarılı olmak mümkün olmaz. Sanal ödeme sistemleri, sanal POS görevini yerine getirerek ödeme almanıza izin verir. Ayrıca kapıda ödeme gibi seçeneklerin olması da potansiyel müşterileri çekmenize yardımcı olacaktır.

Yeni başlayanlar için e-ticaret birçok adım içerse de yukarıda yer alan dört adım sayesinde e-ticaret operasyonlarına başlamak mümkün. Ölçeklenebilir yapı sayesinde yeni başlayanlar işlerini ilerlettikçe e-ticaretin sunduğu diğer avantajlardan da faydalanabilirler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.