Pazaryerlerinin Merak Edilen Son Komisyon Oranları

Pazaryerleri, satıcılar ve alıcılar arasındaki en büyük köprü konumunda yer alıyor. E-ticaret sitelerinin çıkış noktasında kendileri ürünü pazarlarken, yıllar geçtikçe farklı bir iş modeline yönelik adımlar atıldı ve bu siteler artık farklı satıcılar tarafından kullanılabilecek legal iş kollarından birisi haline geldi. Elbette her sitenin kendisine göre birçok gideri bulunmakta ve bunları da satıcılardan kesilen pazaryeri komisyonları ile karşılamaktadır.

Pazaryerleri her geçen gün artan müşteri portföyü ve satıcı ağı ile daha fazla tercih edilmeye başladı. Bu da komisyon oranlarının satıcılar için ciddi anlamda yukarıya çıkmasına neden oldu. Her site kendi içerisinde kategorize ederek uyguladığı bu sistemi yıldan yıla güncellemektedir. Yazımız içerisinde popüler pazaryerlerinin komisyon oranlarını rahatlıkla gözlemleyebilir, hangi pazaryerinin ne kadar komisyon uyguladığını görebilirsiniz.

Trendyol Komisyon Oranları

Trendyol, bugün hem satıcılardan hem de müşteriler tarafından en fazla ilgi gören pazaryerleri arasında yer alarak, kendisine önemli bir konum elde etti. Sitenin bugüne kadar 98 bin küçük ve orta ölçekli işletmeye yer açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra hem dünyaca ünlü markalar hem de yerel markaların da site içerisinde kendilerine ait dükkanlarda yaptıkları satışlar da hem Trendyol’un büyümesine hem de kendilerine katkı sağlamasına olanak tanıdı.

Trendyol komisyon oranları her kategoride farklı uygulanmaktadır. Satıcıların bazıları bu oranları müşterilerine fiyat farklı olarak yansıtsa da bir kısmının bu sistemi kullanmadığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra site yeni satıcılarına komisyon desteği de sunarak ilk satışlarında yanlarında olmayı hedefliyor. Buna göre satıcı başvuru tarihinden sonra üç gün içerisinde satış yaparsa yüzde 40, 4 ila 7 gün içerisinde yaparsa yüzde 30, 8 ila 15 gün içerisinde yaparsa da yüzde 10 komisyon indirimi bir ay boyunca satıcılara destek olarak veriliyor. Buna göre giyim sektöründe mevcutta uygulanan komisyon oranı yüzde 20 ise bunun yüzde 40’lık kısmı alınmıyor ve yüzde 12 olarak uygulanıyor.

Trendyol’da komisyon oranlarına bakacak olursak,

Giyim – yüzde17 ila yüzde 20

Aksesuar – yüzde 11 ila yüzde 25

Çocuk Kategorisi – yüzde 8 ila yüzde 23

Elektronik – yüzde 6 ila yüzde 23

Kozmetik ve Kişisel Bakım – yüzde 5 ila yüzde 17

Spor  – yüzde 8 ila yüzde 10

Süpermarket – yüzde 12 ila yüzde 15

Hepsiburada Komisyon Oranları

Hepsiburada komisyon oranları konusunda da aynı Trendyol’da olduğu gibi kategorik bazda ayrılmış, hatta her kategorinin kendi içerisinde farklı komisyon oranları olduğunu da söyleyebiliriz. Dolayısıyla Hepsiburada da 2022 yılında farklı türde oranlarla satıcıların karşısına çıkmıştır. Türkiye’nin en fazla tercih edilen markalarından birisi olmak hem de böylesine rekabetçi bir ortamda oldukça zor olduğu için Hepsiburada çalışanları ve diğer giderlerini de düşünerek komisyon oranlarını belirlemiş.

Hepsiburada’da Trendyol’daki gibi yeni gelen satıcılara dair komisyon desteği bulunmuyor. Dolayısıyla ilk giren de sonra gelen de aynı oranlarla yoluna devam ediyor. Hepsiburada’nın 2022 komisyon oranlarını inceleyelim;

Altın – yüzde 4

Giyim – yüzde 18

Aksesuar – yüzde 18

Çanta – yüzde 18

Erkek Ayakkabı, Kadın Ayakkabı, Spor Ayakkabı, Bot, Outdoor Ayakkabı – yüzde 18

Kadın Parfüm, Erkek Parfüm, Parfüm Seti – yüzde 15

Taraftar Ürünleri (Giyim, Aksesuar, Hediyelik) – yüzde 18

Android Telefonlar, Iphone, Cep Telefonları – yüzde 4

Taşınabilir Bilgisayar, Monitör PC (All-in-One), Mini PC  – yüzde 6

Motosiklet Lastikleri, Oto Lastik – yüzde 9

LCD Televizyon, LED Televizyon, Smart TV – yüzde 5

N11 Komisyon Oranları

N11 henüz 9 yıllık geçmişe sahip olsa da ülkemizdeki en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olmayı başardı. 2011 yılında Doğuş Grubu ve Güney Koreli SK Group tarafından hayata geçirilen site, son dönemlerde birçok satıcı tarafından ilgi ile karşılanıyor. Bu noktada birçok kategoride komisyon belirleyen şirket, satıcı ile alıcı arasında köprü vazifesini yerine getirmeye devam ediyor. N11 komisyon oranlarına baktığımızda ise,

Elektronik ürünlerde – yüzde 5 ila yüzde 12

Anne ve bebek – yüzde 15 ila yüzde 20

Kozmetik ve kişisel bakım – yüzde 10 ila yüzde 15

Otomotiv ve Motor – yüzde 2 ila yüzde 12

Spor ve Outdoor – yüzde 12 ila yüzde 15

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.