İş Planında Finansal Projeksiyon Nedir?

Sağlam finansal yapılar hem yatırımcılar için güçlü bir cazibe yaratır, hem de yeni işletmelerin onları üretken ve kârlı bir geleceğe götürecek rotayı çizmelerine yardımcı olur.

NetKasam tarafından kullanıcıya sunulan online muhasebe yazılımı, iş planınız için farklı finansal projeksiyonları harekete geçirmek adına size birçok kolaylık sunacaktır. E-fatura, pazaryeri entegrasyonu, online satış gibi birçok modern konuda ihtiyaçlarınıza yanıt verecek olan NetKasam, finansal öngörülerde de önemli avantajlar yaratır.

Mevcut işletmeler, mevcut mali tablolarından farklı çıkarımlar toplayarak devam eden iş planlamalarını yönlendiren ve geliştiren satış projeksiyonları oluşturabilirler. Bununla birlikte diğer mali tahminlerin elde edilmesi ve satış projeksiyonları ile kullanılması firmanızın emin adımlarla ilerlemesine imkan sağlayacaktır. NetKasam online muhasebe yazılımında bulunan gider yönetimi, cari hesap takibi ve dinamik rapor hizmetleri finansal vizyonunuzu belirlemek için sizlere ihtiyacınız olan her türlü veriyi sunacaktır.

Finansal Projeksiyon Nedir?

Başarılı şirketler; büyüme, yenilikçilik ve rekabet gücü için bir rota çizmek adına yakın ve uzak geleceği işaret eden, ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyarak ileriye dönük planlar yaparlar. Hem ilk iş planının hem de devam eden iş planlamasının bir parçası olarak mali projeksiyonlar, işletme sahiplerinin yaklaşan giderlerini ve gelirlerini stratejik olarak faydalı bir şekilde tahmin etmelerine yardımcı olmak için şirketin mali tablolarını kullanır.

Çoğu işletme iki tür finansal projeksiyon kullanır:

  • Kısa vadeli projeksiyonlar aya göre bölünmüştür ve genellikle gelecekteki 12 ayı kapsar. Şirketlerin mali yıl için hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için mali faaliyetlerini izlemek ve ayarlamak adına kullanabilecekleri bir kılavuz sağlarlar. İlk yılda kısa vadeli projeksiyonlar tamamen tahmin üzerinden belirlenir. Ancak sonraki yıllarda, daha fazla doğruluk ve stratejik fayda için ince ayar yapılmasına yardımcı olmak adına geçmiş veriler kullanılabilir.
  • Uzun vadeli projeksiyonlar gelecekteki üç ila beş yıla odaklanır ve genellikle yatırımı (hem başlangıç ​​hem de devam eden) güvence altına almak, şirketin büyümesi için stratejik bir yol haritası sağlamak veya her ikisi için kullanılır.

Finansal Öngörüler İçin Temel Bileşenler

İster iş planınızın bir parçasını ister iş planınızın tamamını geliştirmek için hazırlıyor olun, mali projeksiyonlar oluşturmak için aynı mali tablolara ihtiyacınız olacaktır: Bir gelir tablosu, bir nakit akışı tablosu ve bir bilanço.

  • Bazen kar ve zarar tabloları olarak da adlandırılan gelir tabloları, şirketinizin belirli bir dönem için (örneğin, üç aylık, yıllık veya çok yıllık bir dönem) gelir ve giderleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.
  • Nakit akışı tabloları, bir işletmeye giren ve çıkan nakit akışının kapsamlı bir görünümünü sağlar. Operasyonlardan, yatırımlardan ve finansman faaliyetlerinden kaynaklanan tüm nakit akışını kaydederler. Nakit akışı tablolarının amacı, ticari faaliyetlerden elde edilen nakitle birlikte yatırım ve finansmandan tahmini nakit girişlerinizi ve çıkışlarınızı izlemektir.
  • Bilançolar, bir şirketin varlıklarını, yükümlülüklerini ve belirli bir süre için öz kaynaklarını göstermek için kullanılır. İşletmenizin belirli bir dönem için finansal performansının bir “anlık görüntüsünü” sağlayan bilanço, şirketinizin varlıklarını, yükümlülüklerini ve öz sermayesini içerir.

Finansal öngörülerde yararlanmak adına ihtiyaç duyacağınız tüm verilere NetKasam online muhasebe yazılımı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Etkili Finansal Projeksiyonlar için En İyi Uygulamalar

Diğer birçok iş süreci gibi mali planlama da karmaşık, zaman alıcı ve hatta manuel iş akışları, kağıt belgeler veya Microsoft Excel gibi temel elektronik tablo stili uygulamaları kullanıyorsanız sinir bozucu olabilir. İster iş planınızın mali bölümü için olsun, ister yalnızca devam eden iş planlamanızın bir parçası olsun, etkili ve doğru finansal projeksiyonlar oluştururken kendinize sağlayabileceğiniz en iyi avantaj; kuşkusuz, satın almadan ödemeye her yerde işe yarayan kapsamlı bir yatırım yapmaktır.

NetKasam, yardımcı şablonlara ek olarak sınıfının en iyisi P2P yazılımı, geçmiş verileri tahminlere dönüştürmeyi kolaylaştıran zengin bir gerçek zamanlı veri analizi, raporlama ve tahmin araçları gibi avantajlar da sağlar. Buna ek olarak kullanıcılara sunulan yetkilerin kontrol altında olduğu süreç otomasyonu verilerinizi toplamayı, düzenlemeyi, yönetmeyi ve tüm iç paydaşlarla paylaşmayı kolaylaştırır. Bu sayede herkes mümkün olan en kullanışlı eksiksiz tahminleri ve projeksiyonları oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olur.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.