Evden E-Ticaret Yapılabilir Mi?

Tüm dünyayı saran pandemi ticaret başta olmak üzere birçok alanda iş yapma şekillerini değiştirdi. Uygulanan sokağa çıkma yasakları, ticaret yapanların farklı alanlara yönelmesine yol açtı. Maliyetleri azaltma ihtiyacı da satıcıların farklı yöntemleri aramasına yol açtı. Evden e-ticaret, günümüzde birçok kişinin tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntemle evden para kazanmaya başlayarak ticaretin hareketli dünyasında yerinizi alabilirsiniz.

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Bu ticaret yönteminde tüm sipariş ve tedarik sürecini yönetmek mümkün. Müşterilerden gelen siparişleri evinizde paketleyip gönderebilirsiniz. Ayrıca tüm iade süreçlerinizi de evden yönetmek mümkün. Evden e-ticaret, özellikle bu alana giriş yapan kişiler için oldukça faydalı olabilir. Maliyetler daha düşük olacağı için fiziksel bir mağaza açmaya göre kazanç elde etmeye başlamak daha kolay olacaktır.

E-Ticaret İçin Mağaza Açmak Gerekiyor Mu?

Fiziksel mağazanız varsa kısa sürede işlerinizi online dünyaya da taşıyabilirsiniz. Ancak E-ticaret yapmak için artık fiziksel bir mağaza açmaya gerek yok. Günümüzde ticaret yapanların çoğu pazaryerleri üzerinden de mağaza açmayı tercih edebilir. Ayrıca tüm ticaret sürecini evden yönetmeniz mümkün. Bazı adımları izleyerek kısa sürede evden e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan hedeflerinize ve satış yapacağınız ürünlere göre bir strateji belirlemek. Daha sonra farklı mağaza türlerinden birini seçerek hemen evden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Evden E-Ticaret Yapmak İçin Neler Gerekli?

Evden e-ticaret yapmak için ihtiyacınız olan adımlar, fiziksel bir mağaza açmaya göre oldukça kolaydır. Tüm süreçleri 1-2 haftada tamamlayarak kısa sürede kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

1. Kendi Şirketinizi Açın

Evden e-ticaret yapmak için ilk olarak kendi şirketinizi kurmanız gerekir. Şahıs şirketi açarak e-ticaret serüveninize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Evden yapacağınız ticaret için ev adresini göstererek şahıs şirketi kurmanız mümkün olur. Buna alternatif olarak kirası daha düşük olan sanal ofisleri de şahıs şirketinizin adresi olarak kullanabilirsiniz.

E-ticaret ile satış yaptığınızda fatura kesme yükümlülüğünüz bulunur. Fatura kesmeden satış yapmak, ileride vergi borcu olarak size yansıyabilir. Fatura kesmek için ise şirket kurmaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle evden e-ticaretle satış yapacaksanız ilk adımınız şirket kurmak olmalıdır.

2. Ürün Satın Almak için Bağlantı Kurun

Bir sonraki aşama ise satacağınız ürünleri seçmek olacaktır. Bu aşamada kendinize bir hedef kitle belirlemeniz gerekir. Gençler veya orta yaşlılar sizin hedef kitleniz olabilir. Daha sonra seçtiğiniz kitleye göre ürün araştırması yapmalısınız.

Ürün araştırması sırasında farklı ürün grupları oluşturmak faydalı olacaktır. Ürünleri seçtikten sonra tedarikçilerinizi de seçmeniz gerekir. Tedarikçi seçiminde size en kısa sürede en kaliteli ürünleri gönderecek şirketlerle çalışmanız faydalı olacaktır.

3. Evden Kargo Altyapınızı Oluşturun

Evden e-ticaretin en zorlu kısmı kargo süreçleridir. Sipariş aldıktan sonra kargoları en kısa sürede çıkarmanız gerekir. Ayrıca müşterilerden gelen iade gibi süreçleri de yönetmeniz gerekir. Bu aşamada toplu gönderim anlaşmaları yapmanız gerekecektir.

Kurumsal bir şirket olmadığınız için böyle bir şansınız olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak birçok kargo şirketi, küçük satıcıları destekleyen farklı kargo gönderi paketleri sunuyor. Amazon, Hepsiburada gibi pazaryerleri de satıcıların kargo gönderme süreçlerine destek oluyor.

4. Satış Yapacağınız Yere Kadar Verin

E-ticaret yeni başladıysanız e-ticaret devleriyle mücadele etmeniz ilk aşamalarda zor olacaktır. Bu nedenle kendi e-ticaret siteniz yerine pazaryerlerinde satış yapmayı deneyebilirsiniz. Evden e-ticaret yaparken pazaryeri üzerinden mağaza açmanız mümkün.

Tüm ürünlerinizi pazaryerlerinde listeleyerek dev şirketlerin sunduğu avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Bazı pazaryerleri aynı zamanda kargo ve paketleme gibi seçenekler de sunuyor. E-ticaret yapacağınız yere karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmayı unutmayın.

5. Müşteri Memnuniyetine Önem Verin

Söz konusu e-ticaret olduğunda en önemli kısım müşteri memnuniyetiyle ilgilidir. Ayrıca müşterileri kendi mağazanıza çekecek farklı ürünler de sunmanız gerekir. Bu aşamada ürünlerinizle fark yaratmalısınız. Buna ek olarak kargo ve iade süreçleriyle de rakiplerinizin önüne geçmeyi deneyebilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti için kaliteli ürünleri uygun fiyatlı olarak sunmanız gerekir. Aynı zamanda değişim ve iade süreçlerini de müşterileri mağdur etmeden ele almalısınız. Evden çalışırken genellikle tek çalışan siz olursunuz. Tüm bu süreçler ilk aşamada kulağa fazla gibi gelebilir. Ancak kısa sürede evden e-ticaret sürecinizi yönetecek becerileri kazanabilirsiniz.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.