En Kötü Mobil SEO Hataları

Ortalama olarak insanlar internette mobil cihazları masaüstü bilgisayarlardan daha sık kullanırlar. Akıllı telefonların ve tabletlerin arkasındaki yapı nedeniyle, bu kullanıcılara uyum sağlamak için optimizasyonun ayarlanması gerekiyor.

Tanınan web barındırma platformları SEO söz konusu olduğunda birçok performans sorununu çözebilse de, geliştirmenin büyük kısmı hala geliştiriciye bağlıdır. Hızlı bir sunucu, web tasarımcısı zayıf optimizasyon uygulamaları kullanırsa hiçbir şey ifade etmez. Bu nedenle mobil uyum söz konusu olduğunda meydana gelen hataları iyi analiz etmek ve çözüme kavuşturmak gerekir.

Duyarlı Tasarım Kullanmamak

Akıllı telefonların geliştirilmesinden bu yana, çoğu web tasarımcı duyarlı web siteleri geliştirmek için çabaladı. Ancak, duyarlı optimizasyon birçok geliştirici için hala tam bir öncelik değil. Mobil cihaz kullanan kişilerin yaklaşık üçte biri, şirketin web sitesini temel alarak bir markayı araştırmaya başlar. Bu, tüm cihazlarda iyi çalışan zarif bir görünüm oluşturmanın çevrimiçi başarı için çok önemli bir rol oynadığı anlamına gelir. Günümüz pazarında mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın değerini asla küçümsemeyin. Yine de tüm “duyarlı” tasarımlar akıllı telefonlarda ve tabletlerde iyi çalışmaz.

Sitenin düzeninden kullanılan görsel sayısına kadar her şey harika bir web sitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Başlıkların ve bağlantıların düzeni bile arama motoru optimizasyonunu kötü etkileyebilir. Gezinme, geçiş reklamı açılır pencereleri, reklam banner’ları ve altbilginin kötü gelişimi bile kötü bir deneyime neden olabilir. İnternette mobil teknolojinin aşırı kullanımı nedeniyle, web sitenizin 24 inç geniş ekrana göre daha küçük bir ekranda daha iyi görünmesi gerekiyor.

Site Hızına Odaklanmamak

Bir site geliştirirken hız hayati bir öneme sahiptir. Ne yazık ki, herkes mobil teknolojiyi etkileyen unsurları geleneksel bilgisayar sistemleri kadar dikkate almıyor. Bu durum genellikle mobil bir cihazda düşük performans gözlenmesine neden olacaktır. Mobil ortamda yavaşlığa neden olacak bazı unsurlar şu şekilde listelenebilir:

  • Optimize edilmiş görüntü uygulamaları kullanmamak.
  • Siteyi, paylaşım ağları ve pazarlama kanalları gibi çok fazla üçüncü taraf simgesiyle doldurmak.
  • JavaScript ve CSS kodlamasının aşırı yoğunluğu.
  • Flash tabanlı öğeleri kullanma.

Çoğu insan, akıllı telefonlarından bir web sitesine erişmek söz konusu olduğunda anında tatmin arıyor. Onları harekete geçiren şey, hareket halindeyken daha fazlasını yapmanın sağladığı avantajlardır. Hızlı yanıtlar ve anında etkileşim, ziyaretçilerin çoğunun bir sitede aradığı şeydir. Mobil veya masaüstü kullanıcılarına odaklanıyor olsanız da siteyi hızlandırmanın çeşitli yollarını keşfetmelisiniz. Arama motoru açısından bakıldığında, hıza odaklanmamak aslında sonuç sayfalarındaki sıralamaları etkileyecektir.

Düğmeleri Dokunulabilir veya Tanımlanabilir Yapmamak

Çoğu geliştiricinin sahip olduğu büyük bir sorun, düğmeleri ve mobil etkileşimleri ortalama akıllı telefon kullanıcısı için çok küçük yapmaktır. Daha küçük düğmeler ve bağlantılar bir masaüstü bilgisayarda iyi görünebilir, ancak daha küçük bir ekranda korkunç görünebilir. Bu, başparmakla dokunmanın ne kadar zor olabileceği hakkında hiçbir şey söylemez. Yakınlaştırma teknolojisi, web sitesini yakından görmek için yararlı olsa da, ziyaretçileri rahatsız edebilecek ek bir adımdır.

Düğmelerin, hedefe ulaşmak için kolayca dokunulabilecek kadar büyük olması gerekir. Düğmeyi tasarlarken 4 inçlik bir akıllı telefon ekranı kullanırken nasıl görüneceğini test edin. Kaçınılması gereken yaygın SEO hataları, düğmelerinizde ve resimlerinizde ALT etiketlerini kullanmamayı içerisinde barındırabilir. Bu bilgi aslında arama motoruna grafiğin neyi temsil ettiğini söyler. İnsanlar için daha büyük bir düğmenin çalışması gibi, botlar için çalışan tanımlayıcı bir işarettir.

Dokunulabilir Öğeleri Ayırmamak

Küçük düğmeler, bir web sitesiyle etkileşim söz konusu olduğunda sorunun yalnızca bir parçasıdır. Öğelerin çok yakın olması da kullanıcılar için sorunlara neden olabilir. Mobil kullanıcıların fare işaretçisinin hassasiyetine sahip olmadığını unutmayın. Bazı temalar ve tarayıcılar, kullanıcıların doğru olanı tıklamasını kolaylaştırmak için yakından bağlantılı öğeleri daha büyük bir pencereye açsa da, bu yine de fazladan bir adımdır.

Web sitesinde mümkün olduğunca az adımla gezinebilmek buna katkıda bulunur. Ayrıca fazla sayıda bağlantı, bir ziyaretçinin bakış açısından genellikle yetersiz kalır. Unutmayın, Google gibi arama motorları sayfa sıralamasını belirlerken konuyla alaka düzeyi arar. Aslında bazı uzmanlar bu giden bağlantıların çoğunun dikkati dağıtabileceğine ve içeriğin keşfedilmesini zorlaştırabileceğine inanıyor. Giden bağlantılar oluşturmamak, kaçınılması gereken yaygın bir SEO hatası olsa da, çok fazla bağlantı daha küçük ekranlarda gezinmeyi zorlaştırabilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.