E-Ticaret Siteleri İçin Online Ön Muhasebe Rehberi

Günümüzde e-ticaret giderek daha fazla önem kazanıyor. E-ticaret sitelerinin yapılandırması da fiziksel bir işletme ile aynı şekilde ve aynı kurumsallık ile ilerliyor. Bu yüzden e-ticaret siteleri için online ön muhasebe rehberi olacak bu yazıyı sizleri bilgilendirmek için hazırladık. E-ticaret siteleri için yapılandırma yapıldığında birçok farklı iş kolu ortaya çıkmaktadır. E-ticaret sitesinin tasarlanması arama motoru optimizasyonu yapılması ürünlerin tedarik edilmesi ve görsellerinin hazırlanması ürünleri tanıtma içerikleri e-ticaret sitesi ile entegre edilmiş sosyal medya hesaplarının yönetimi gibi birçok farklı iş kolu e-ticaret siteleri için büyük öneme sahiptir. E-ticaret siteleri için büyük öneme sahip konulardan biri de ön muhasebe konusudur.

E-Ticaret Ön Muhasebe Hakkında

E-ticaret olarak faaliyet gösteren işletmelerde muhasebe en önemli departmanlar arasında yer almaktadır. Muhasebenin içerisinde yer alan bürokratik işlemler, evrakların sunulması, para yönetiminin yapılması ve vergilendirme yapıları gibi işlemler her zaman profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle iş hacmi büyüyen e-ticaret işletmelerinde mali durumu takip ederken işlerin karışık hale gelmemesi için e-ticaret ön muhasebe için profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç vardır.

E-Ticaret Muhasebe İşlemleriniz için Önemli Tavsiyeler

E-Ticaret yaparken finansal durumu belli kriterler dahilinde kontrol altında tutmak her zaman yorucu ve zahmetli olmaktadır. Ön muhasebe takibi yapılırken işinizi kolaylaştıracak bazı tavsiyelerimiz var.

Finansal durumunuzu gösteren mali tabloları incelemeyi son ama ertelemeyin. Harcama konusunda da sınıflandırma yaparken ay sonu ya da yıl sonu gibi dönemlere erteleme yapmayın. Çünkü ay sonu ve yıl sonu gibi dönemler Her zaman ön muhasebe ve genel muhasebe için en yoğun zamanlardır. Aynı zamanda son ana bıraktığınız için yaşanan yoğunluk nedeniyle önemli belgeleri gözden kaçırabilirsiniz. Kaçıracağınız her bir evrak işletmeniz için büyük bir risk ve sıkıntılı bir sürece yol açabilir.

Tüm işlerimizi düzenli yapmak bir anda bütün yapmanız gereken işlemleri biriktirerek yoğun döneme ertelemekten oldukça iyidir. Kendinize bir planlama yaparak tüm mali belgeleri ve işletmemiz ile ilgili evrakları düzenli bir şekilde incelemeniz size yoğunluk yaşamadan bu işlemleri tamamlama fırsatını sağlayacaktır. Böylece zaman eksikliği nedeniyle gözden bir şeyler kaçırmamanız söz konusu olmayacaktır. Bu sayede defter tutarken manuel hataları yapmanın ve tutarsızlıklar ve karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz. Bu konuda bir ön muhasebe yazılımı kullanarak e-ticaret işletmeniz için daha etkili sonuçlara imza atabilirsiniz.

E-Ticaret Mağazanızın Ön Muhasebesini Yaparken İhtiyacınız Olanlar

E-ticaret mağazanızın ön muhasebesini yaparken ihtiyacınız olanlar üç temel başlıklı toplanmaktadır Bunlar vergi kimlik numarası, işletmenize ait banka hesapları ve muhasebe yazılımıdır.

Vergi Kimlik Numarası: Sahip olduğunuz e-ticaret işletmesinin vergi mükellefiyetini işletmenize ait vergi numarası üzerinden gerçekleştirirsiniz. Tamamen işletmenizi özel bir numara olan vergi kimlik numarası 10 haneli bir sayıdan oluşmaktadır. Bununla birlikte T.C. kimlik numaraları da ülkemizde kişisel vergi numarası olarak kullanılıyor. İşletme sahibi olduğunuz zaman şehrinizdeki vergi dairelerinden alacağınız vergi kimlik numarası ile işlem yapmanız gerekmektedir.

İşletmenize Ait Bir Banka Hesabı: Sahip olduğunuz e-ticaret işletmesinde şahsınıza ait finansmanlar ile işletmenize ait finansmanları ayrı tutmanız gerekmektedir. Bu durum ön muhasebe ve genel muhasebe için altın niteliğinde bir kuraldır. Bu nedenle sahip olduğunuz e-ticaret işletmesi için ayrı bir banka hesabı açmanız gerekiyor. Bu konuda istediğiniz bankayı seçebilirsiniz ama size en fazla avantajı sağlayan popüler bankalardan birini tercih etmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Ön Muhasebe Yazılımı: Finansal işlemlerinizin kaydını pratik ve otomatik bir şekilde tutmak istiyorsanız ön muhasebe yazılımı kullanmanız gerekmektedir. Böylece e-ticaret işletmenize ait satış kaydından gider yönetimine defter tutmadan rapor oluşturmaya kadar çok sayıda işlemi basit ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece zamandan büyük ölçüde tasarruf ederek e-ticaret işletmenizin diğer faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Kayıtlarınıza İşletmenize Uygun Şekilde Tutmak

Kayıtlarınızı işletmenize uygun şekilde tutmak e-ticaret ön muhasebe için kritik bir öneme sahiptir. Böylece maliye ile ilgili durumlar nedeniyle sorun yaşamazsınız ve hiçbir şekilde yaptığımız işlemlerde karışıklık meydana gelmez. E-ticaret işletmenizde ön muhasebe ve genel muhasebe açısından sorun yaşamayı istemiyorsanız kestiğiniz makbuzları ve faturaları düzenli bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Bununla birlikte bozdurulan çekler, banka hesap özetleri, daha önce hazırlanan vergi beyannameleri, banka ve kredi kartı ekstreleri ve kullanmayı tercih ettiğiniz ön muhasebe uygulamasının kayıtlarını da düzenli bir şekilde saklamanız gerekmektedir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.