e-İhracat Nedir?

Öncelikli olarak “İhracat nedir?” sorusunu kısa ve öz bir şekilde tanımlayalım. Bir malın ya da hizmetin bir ülkeden başka ülkeye satılmasıdır. Bu ticaret devletler arasında olabileceği gibi şirketler arasında da gerçekleşebilir.

Günümüz tüketici toplumları zaman ilerledikçe artmakta bununla birlikte küreselleşme hızla devam etmekte ve bundan dolayı da yeni yeni ticaret alanları ve ticaret çeşitleri   ortaya çıkmaktadır. Bu ticaret türlerinden bir tanesi de günümüzde çok popüler olan e-ihracattır.

E-ihracat ise yukarıda bahsettiğimiz ihracatın internet yolu ile ya da elektronik ortamda devletler veya şirketler bazında gerçekleşmesidir. E-ihracat bir malın alınıp satılması gibi düşünülse de hizmetinde alınıp satılması e-ihracat ile mümkündür. Her geçen gün dünya iletişim ve ekonomik alanda çok fazla büyümektedir. Bundan dolayı da e-ihracat her geçen gün hacmini arttırarak büyümektedir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak bazı resmi işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunlar; e-İhracat faturası, temsil yetki belgesi, maliye onaylı fatura, Elektronik Ticaret gümrük beyanı, ihracat belgesi, Ticari Faturalar, orijinal fatura, dolaşım sertifikaları ve dolaşım belgelerinin olması gereklidir.

E-ihracat yapmak isteyen kişiler ya da şirketler online bir mağaza kurmak zorundadırlar. Bu mağaza çok ünlü online alışveriş sitelerinden açılabilir. Bunun için amazon, etsy, allegro, bol.com, aliexpress, en ideal alışveriş sitelerinden biridirler. Bu siteler sayesinde satışımız çok hızlı ve karlı olacaktır. Aynı zamanda e-ihracatı bu siteler sayesinde daha kolay ve daha ucuz yapabiliriz. Bu siteler oluşturmuş oldukları e ihracat pazarından dolayı sizin de müşteriye ulaşmanız çok kolay olacaktır. Özel bir web sitesi kurulursa e-ihracat için daha kullanışlı olur. Oluşturduğunuz web siteniz üzerinden ürün pazarlayabilmeniz için ya müşterilerinizin web sayfanıza rast gele girmeleri gerekir ya da bilerek seçerek sizin sayfanıza girmesi gerekmektedir. Başka bir yolla müşterinizi kendi web sitenize çekmeniz mümkün olmayacaktır.

E-ihracat web sitesi kurulurken bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunlar;

1- Web sitenizde başta İngilizce, Çince ve İspanyolca olmak üzere birçok dilde hizmet verilmelidir.

2- Web sitenizde farklı para birimleri olmalıdır. Böylelikle daha fazla ülkeye satış yapabilirsiniz.

3-Alışveriş web siteniz gayet sade ve anlaşılır olmalıdır.

4-Ticaret ya da hizmet ürünleriniz sosyal medyada da aktif olarak yer bulmalıdır.

5-Web sitesinde çok farklı ürünler olacak ise kategori bölümü olmalıdır. Bu şekilde alıcı tarafından ürünlere daha kolay ulaşılabilir.

6- Her ülkeye göre arama motoru optimizasyonu olmazsa olmazlardandır.

7-Ürünlerin fiyatlanması yapılırken de satışı yapılacak ülkenin para birimine uygun şekilde yapılmalıdır.

8-Satışı yapılan ürünün kargo sürecinde o ülkedeki kargo şirketleriyle entegre çalışılmalıdır.

9-Müşteriler hangi ürünü alacaksa özellik ve fiyat karşılaştırması yapabilmelidir.

10- Web sitesinde ürünlerin tanıtımı adına reklamlar yorumlar ve videolar bulunmalıdır.

11-Ürünlerin iadesi ya da farklı sorunları çözmesi adına güçlü bir müşteri hizmetleri birimi kurulmalıdır.

Resmi işlemler bittikten sonra web siteniz kurulduktan sonra hangi ürünü ihraç edeceğinizi belirlemelisiniz. Bu ürünün ne olacağı çok önemlidir. Puronun en çok üretildiği bir ülkeye siz puro ihraç etmeye çalışırsanız hata yaparsınız. İhraç edeceğiniz ya da satacağınız ürün yada hizmet güncel olmalı ve ihtiyaçlara cevap vermelidir. İhtiyaca cevap veremeyen ürünlerin satışı çok zor olacaktır.

Web sitemizde pazarlayacağımız ürünler ülkelere, mevsimlere, cinsiyete, yaşa göre değişkenlik göstermelidir. Bu etkenler göz önünde bulundurulursa satış hacmi ve kar oranı da o denli artacaktır.

Satış için hangi ülkeyi hedef seçmişsek o ülkenin kullandığı arama motorlarına hakîm olmalıyız. Arama motorları sayesinde reklamlar ile çok fazla satış gerçekleştirebiliriz.

Tabi dünya genelinde para birimimizin değerini de   göz önünde bulundurmamızın faydası olacaktır. Çünkü reklam vereceğiniz ülkenin para birimi özelliklede Avrupa ve Amerika bizim paramızın çok üstündedir. Bundan dolayı da çok iyi hesaplar yapıp ne kadar kargo gideri ne kadar reklam gideri ne kadar vergi gideri olacak bunları çok iyi hesaplamak gerekmektedir.

Bunun içinde ülkemizde çok fazla ve çok ucuz olan ürünleri ihraç etmekte fayda olacaktır.

Web sitemiz bizim vitrinimiz olacağından dolayı burada yapacağımız ilk satışlarımız bizim için referans niteliğinde olacaktır. İyi bir referans ile e-ihracata başlarsak birçok ülkede güven kazanmış olacağız. Böylelikle e –ihracat alanımız zaman ilerledikçe genişleyecektir. E-ihracatın belki de dünyada ki lokomotifi olan amazon sağladığı güven ortamından dolayı e-ihracatta çok önlerdedir.

E-ihracat yapmadan önce ülkenizdeki ticaret hacmine hakîm olmanız gerekmektedir. Ülkeniz ile alakalı ve ürününüz ile alakalı tüm ticari bilgilere hakîm olduktan sonra e-ihracat yapılmalıdır.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.