e-Fatura ve e-Arşiv İptal Edilirken Bunlara Dikkat!

Dijital bir süreç olan e-dönüşüm süreci, birçok yanlışlığı da beraber beraberinde getirebilir. 8 gün içerisinde iptal etmeniz gereken e-arşiv faturanızda eğer 8 günü geçerseniz alıcının iade faturası kesmesi ile sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Satıcı, kendisine alıcının kestiği fatura ulaştıktan sonra doğru satış faturasını keserek problemin çözülmesini sağlayabilir.

Dijital ortamda kesilmesi ile bilinen e-fatura, e-arşivden farklıdır. Meydana gelen fark, faturanın kesildiği kişilerin farklı olmasından kaynaklanır. Vergi kimlik faturasından kaynaklı olarak kesilen e-fatura, bu yönüyle e-arşivden ayrılır. Bu nedenle e-fatura kesilen birine e-arşiv faturası kesilmesi mümkün değildir. Kolay mutabakat süreci sayesinde en doğru sonuçlara ulaşmanıza olanak sağlayan e-fatura sisteminde hataların önüne geçebilir ve mutabakat süresini kısaltabilirsiniz. Sisteme alışmak için bir süre kullanmanız gerekecektir. Sisteme entegre olduktan sonra zahmetsiz bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Fatura İptali Süreci

E-fatura iptal sürecinin bir onay aşaması vardır. 8 gün içerisinde kestiğiniz faturanın iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer 8 gün içerisinde alıcı tarafından herhangi bir işlem yapılmazsa, bu durum faturanın otomatik olarak kabul edilmesi anlamına gelir. Eğer faturanız iptal etmek istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığının e-fatura iptal portalına girdikten sonra “Fatura iptal taleplerinin durumlarını görmek ve adınıza gelen iptal taleplerine onay vermek için tıklayınız.” ibaresine tıklamanız gereklidir. Ardından karşınıza bir form açılır. Açılan formda ilgi alanlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gereklidir. Ardından karşınıza iptal edilen faturalar listelenir. İptalini onaylamak istediğiniz faturayı veya faturaları seçtikten sonra onayla sekmesine tıkladıktan sonra iptal sürecini tamamlayabilirsiniz.

E-Arşiv İptali Süreci

E-arşiv iptalleriniz için de 8 günlük süreniz vardır. Alıcıya iletme tarihinden itibaren başlayan bu süreç içerisinde e-arşiv faturanızı iptal etmek istiyorsanız tarafınıza düzenlenen belgeler için iptal talebi oluşturabilirsiniz. Alıcı tarafından iptal talebinin onaylanması veya reddedilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra düzenleyen tarafından iptal oluşturma işlemini de Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Adınıza düzenlenen e-belgeler için gelen iptal talebini onaylama veya reddetme hakkına da sahip olursunuz. Bunun yanı sıra itiraz bildirim talebi oluşturabilirsiniz. Alıcı ve satıcının başlatabileceği bu talebi oluşturduktan sonra karşı taraf onaylama ve reddetme imkanına sahiptir. Tüm bu problemlerle uğraşmak istemiyorsanız fatura göndermeden önce iki kez teyit etmeniz önerilir. Yanlışlık ve aksaklıkların meydana gelmesi hem zaman kaybına hem de emek kaybına neden olacaktır. Ticari faturalar bazında müşterinin onayına ihtiyaç duyulduğu için sürecin uzamaması adına fatura kontrolleri zamanında ve doğru bir şekilde yapılmalıdır.

e-Faturaya Geçişte Başvurunuzu Zahmetsizce Yapın

e-faturaya geçmek isteyenler başvurularını zahmetsiz bir şekilde yapabilir. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen başvurular sayesinde zahmetsiz bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  E-fatura sistemine geçtikten sonra mobil sistemler üzerinden e-fatura kesmeniz de mümkündür. Standardizasyon sağladığı için de ekstra avantajlı olan bu sistemler, tasarruflu, kolay ve güvenli bir şekilde fatura kesmenize yardımcı olur. Geriye dönük fatura kesebileceğiniz e-fatura sisteminde usul cezasını ödeyerek 7 günden eski olan faturalarınızı kesebilirsiniz. Son derece güvenli olan bu sistemde muhasebe ile daha entegre bir şekilde çalışma fırsatı elde edersiniz. Mali mühür ile başvurmanız gereken bu sisteme geçiş için Kamu Sertifikasyon Merkezinden mali mühür talebinde bulunmanız gereklidir. Mali mühür ile başvuruda bulunmak istemiyorsanız e-imza ile de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NetKasam E-Fatura Uygulamasını Keşfedin

NetKasam e-fatura uygulaması sayesinde müşterilerinize hızlı bir şekilde faturalarını gönderebilirsiniz. Fatura giderlerinin azaltılmasına olanak sağlayan bu sistem, oldukça hızlı ve kolaydır. Posta masrafı olmadan elektronik ortamda düzenlediğiniz faturaları gönderebileceğiniz NetKasam e-fatura sistemi, bulut teknolojisi ile korunur. Güvenli bir altyapıya sahip olan bu sistemde faturalarınızı arşivlemek zorunda kalmazsınız. Bulut teknolojisi sayesinde faturalarınız otomatik olarak arşivlenir. Siz de hızlı tahsilat ve hızlı teslimat imkanlarının bulunduğu e-fatura uygulamalarımız ile tanışın, faturalarınıza 7 gün 24 saat boyunca erişme fırsatı bulun! Dijitalde çözüm ortağınız olan NetKasam, işletmenizin sürdürülebilir kılınması için ihtiyaç duyduğu tüm donatıları sizler için sunacaktır. Siz de Türkiye’nin neresinde olursanız olun hızlı bir şekilde NetKasam hizmetleriyle tanışarak avantajlarından faydalanabilirsiniz. En iyi online muhasebe ve e-ticaret programları ile zamandan, efordan ve maliyetten tasarruf edin.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.