Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing,  Türkçe’de satış ortaklığı olarak da ifade edilebilecek bir reklam türüdür. Diğer tüm reklam türlerinde olduğu gibi bu yöntemde de amaç gelir üretmektir. Genellikle bu reklam türü sosyal medya kanallarında tercih edilir. Kısaca tanımlamak gerekirse, yapılan reklam üzerinden alınan komisyon gibi ifade etmek mümkün olur.

Bu kazanç türünde farklı ürünlerin, hizmetlerin ve işletmelerin reklamını yaparak yapılan satışlar üzerinden kazanç elde etmek mümkündür. Son yıllarda sosyal medya kullanımının artması, bu reklam türünün de artmasına yol açmıştır. İnternet fenomenleri, ünlüler ve ünlü markalar çektikleri fotoğraflar ve videolar aracılığıyla bu reklam türünü kullanırlar.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl İşler?

Bu reklam sisteminde markalar ve işletmeler, farklı kişilerle çalışarak kendi ürünlerine ve markalarına yönlendirme yapılması sağlanır. Kullanıcıların bu linklere tıklayarak ürünü ve markayı ziyaret etmesi gerekir. Herhangi bir tıklama olmazsa reklamı yapan kişi herhangi bir komisyon alamaz.

Şirket Tanıtımını Arttırmak için Ortaklıklar

Bir tür ortaklık türü olan affiliate marketing, şirketlerin ve markaların tanıtımına katkıda bulunur. Markalar normalde ulaşamayacakları kitlelere bu reklam türüyle ulaşabilir. Tanınan simaların ürünlerini tanıtması sayesinde bu kişilerin kullanıcı kitlelerine de erişmeleri mümkün olur.

Amazon’da Affiliate Marketing Mümkün Mü?

Amazon gibi siteler affiliate marketing seçenekleri sunar. Bu süreç için öncelikle bir blog veya internet sitesi oluşturmanız gerekir. Daha sonra Amazon Associates sayfasına giderek kendinize bir hesap açmalısınız. Kişisel bilgilerinizi ve internet sitenize nasıl trafik çekeceğinizi de hesap oluştururken girmeniz gerekir. Hesabınız onayladıktan sonra Amazon linklerini kullanarak sitenizde Amazon affiliate marketing çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Gelir Üretmek için Ne Yapmanız Gerekir?

Her ne kadar affiliate marketing reklamları gelir elde etmeye yardımcı olsa da bu süreç oldukça zorludur. Öncelikle markaların sizinle çalışması için belirli bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekir. Bu takipçilerin de ürün linklerine tıklayarak reklamını yaptığınız ürünü veya markayı görüntülemesi gerekir.

Ayrıca çektiğiniz videolarda veya fotoğraflarda linkini verdiğiniz ürünlerin tanıtımını da yapmanız gerekir. Alacağınız ödeme veya komisyon miktarı, verdiğiniz linki kullanarak ürünü satın alan veya sayfayı ziyaret eden kişi sayısına bağlıdır. Aslıda çalıştığınız markanın reklamını ne kadar iyi yaparsanız kazancınız da o kadar fazla artar.

Affiliate Marketing ile Ödeme Nasıl Alınır?

Bu reklam şekliyle ödeme almak için birkaç yöntem bulunur.

  • Satış Başı Maliyet – Bu ödeme türünde, sizin internet sitenizde bulunan linki kullanarak yapılan satın almalardan ödeme alırsınız. Satın alma başına önceden belirlenen miktarda yüzde alırsınız. Her satıştan satış bedelinin %2’si gibi bir ödeme miktarı belirleyebilirsiniz. Bu yöntemdeki en önemli şart, ziyaretçinin sizin linkinizi kullanarak satın almayı tamamlamasıdır.
  • Müşteri Oluşturma Maliyeti – Bu ödeme türünde onaylanmış müşteriler için ödeme alırsınız. Örneğin bir kişi sizin linkinize tıklayarak üyelik oluşturursa, bundan ödeme alırsınız. Ancak eğer üyelik oluşturma süreci yarım kalırsa bu müşteriden ödeme alamazsınız.
  • Tıklama Başına Maliyet – Bu ödeme türünde çalıştığınız markanı internet sitesine trafik oluşturduğunuz için ödeme alırsınız. Daha fazla kişinin tıklaması daha fazla trafik anlamına gelir. Çalıştığınız markaya ne kadar çok trafik sağlarsanız o kadar çok ödeme alabilirsiniz.
  • Eylem Başına Maliyet – Bu ödeme türünde form doldurma, anket doldurma, e-bülten indirme gibi eylemlerden ödeme alırsınız. Ziyaretçiler sizin yönlendirmenizle bu işlemleri tamamlarsa, çalıştığınız marka da size ödeme yapar.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Affiliate marketing hem reklam yapanlar hem de markalar için birçok avantajı beraberinde getirir. Her iki taraf da çalışacağı kişileri kendisi seçebilir. Bu da reklam ilişkinin daha sağlam temellere dayanmasına izin verir. Ayrıca işletme olarak sizin faaliyet alanınıza daha uygun bir kişiyle çalışarak satışlarınızı arttırma olasılığınızı da desteklerseniz.

Diğer bir avantaj ise hedeflenmiş trafik elde etmektir. Bu reklam türüyle zaten sizin ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenen kişilere ulaşmış olursunuz. Bu kişilerin ürünü veya hizmeti satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır. Böylece daha iyi ROI değerlerine daha az maliyetle ulaşmış olursunuz.

Marka bilinirliği arttırma konusunda da bu reklam türü size yardımcı olacaktır. Start-up şirketleri veya e-ticarete yen giriş yapan kişiler, affiliate marketing ile daha kısa sürede daha geniş kitlelere ulaşabilirler. Ayrıca detaylı istatistikler ve verilerle daha doğru bir hedefleme ve reklam çalışması da yapılabilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.