Pazarlama Çalışmalarında Başarılı Bir E-posta Kampanyası Oluşturmanın Önemi

E-ticaret, günümüzün en başarılı iş modellerinden biridir. Farklı kategorilerde yüzlerce ürünü müşteriyle buluşturmayı sağlar. Dijital mecrada her geçen gün daha da çetin hale gelen rekabetle başa çıkmak için belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

Başarılı Bir E-posta Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

E-Ticaret sitenizin başarılı olması için pazarlama çalışmalarına önem vermelisiniz. Bu kapsamda yapabileceğiniz çalışmalardan biri de E-posta pazarlama kampanyası oluşturmaktadır. Sitenize kayıt olan müşterilere mail göndererek tekrar sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunu sağlamak için mailinizi oluştururken belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

Mail kampanyaları sitenize ziyaretçi çekeceğinden güzel bir karşılama ekranına sahip olmanız önemlidir. Bu sayede mailinizi ilgi çekici bularak sitenizin linkine tıklayan biri hayal kırıklığına uğramayacaktır. Hızlı bir site ve kaliteli görseller ziyaretçilerin hoşuna gidecektir. Hareketli resimler ve videolar ekleyerek sitenizi çok daha canlı bir hale getirebilirsiniz. Sitenizin yeterince iyi olduğundan eminseniz mail kampanyanıza zaman ayırmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcıları kampanya ve indirimlerinizden haberdar etmek istiyorsanız metin ayrıntılarına dikkat etmelisiniz. Eğer çalışmanızda belirli bir ürün üzerine yoğunlaşıyorsanız okuyucuyu harekete geçirecek içerikler hazırlamalısınız. Dil bilgisi ve noktalama işaretlerinin kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Böyle bir mail alıcılarda profesyonel bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır. Mail içeriğiniz dikkat çekici ancak son derece sade olmalıdır. Okuyucunun kafasını karıştıracak ifadelerden uzak durmalısınız. Verdiğiniz bilgiler doğru olmalıdır. Bu sayede müşterilerde güvenilir bir firma izlenimi oluşturabilirsiniz.

E-Posta Kampanya Ölçümlemenin Önemi

E-posta kampanya ölçümleme E-Ticaret pazarlama çalışmalarında önemli bir yer tutar. Ölçümleme sayesinde mailing çalışmalarının başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. E-posta kampanya ölçümlemeden elde ettiğiniz sonuçları kaydedebilirsiniz.  Böyle bir çalışma yapmanız müşterin hangi ürünlere yöneldiklerini ve sizden neler beklediklerini anlamanıza yardımcı olabilir. Tıklanma oranlarından en çok ilgi gören ürünlerinizi tespit edebilirsiniz. Stoklarınızda kalan ürünlerin satılması için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

E-posta pazarlama kampanyanızın başarıyla sonuçlanması için profesyonel bir firmadan destek alabilirsiniz. E-ticaret pazarlama alanında deneyimli kişiler siteniz için en iyi kampanyayı geliştirecektir. Kurumsal bir firma aylık raporlandırmalar yaparak sizleri gidişattan haberdar edecektir.

E-posta ölçümlemesi yaparken belirli noktalar mutlaka kontrol edilmelidir. Bunların yanı sıra siz de farklı parametreleri kontrol etmek isteyebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlara bağlı olarak farklı kategorilerdeki ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Özel günlerde ilgi görebilecek ürünlere dikkat çekebilirsiniz.

E-Posta Kampanya Ölçümleme Yaparken Kontrol Edilmesi Gerekenler

Gönderilen e-posta sayısı: E-posta kampanya ölçümleme yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta gönderdiğiniz toplam E-posta sayısıdır. Toplam oranı bilirseniz genele göre bir çıkarım yapabilirsiniz.

Adrese teslim edilen E-posta sayısı: Mail adresinin yanlış yazılması ya da kapatılması gibi sebeplerden dolayı yolladığınız postalar adresine gitmeyebilir. Bazı kullanıcıların sahte adres yazmış olması da mesajınızı görmemesine neden olacaktır. Bu gibi durumları tespit edebilmek için maillerin ne kadarının adrese ulaştığını tespit edebilirsiniz.

Kullanıcıların açtığı E-posta sayısı: E-postaların adrese gitmesi kadar kullanıcıların açması da son derece önemlidir. Eğer E-postalarınızın açılma oranı düşükse yükseltmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Dikkat çekici başlıklar kullanarak E-postanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

E-postadan gelen tıklanma sayısı: Gönderdiğiniz E-postadaki linke tıklayan kişi sayısını ölçmelisiniz. Bu sayede hangi maillerin kullanıcılar tarafından ilgi gördüğünü belirleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz verilere göre ilerleyen zamanlarda göndereceğiniz mail türünü belirleyebilirsiniz.

Erişilebilirlik: Bu kavram gönderilen E-postaların adrese teslim edilen E-posta sayısına bölümü ile bulunur. Oran yüzde 90 ve üzerindeyse gayet iyi demektir. Ancak altında kalırsa mail listenizi mutlaka güncellemeniz gerekiyor anlamına gelir. Eğer abone satın aldıysanız, yapılan ölçümler hatalı çıkabilir. Alacağınız geri dönüşler düşük olacağından performansınız azalabilir. Bu nedenle sahte ya da kullanılmayan hesapları belirleyerek sisteminizden çıkarmalısınız.

Üyelikten çıkma oranları: Kullanıcılar gönderdiğiniz E-postadan sonra firmanızdan mail almak istemeyebilir. E-posta gönderiminden önceki ve sonraki üye sayılarınızı karşılaştırarak bu oranı öğrenebilirsiniz.  Sağlıklı sonuçlar almak adına mail gönderiminden bir süre sonraki değerlere bakmanızı tavsiye ederiz.

Tek bir E-postadan elde edilen kazanç: Attığınız maili gören bir kullanıcı merak edip açmalıdır. Bir sonraki aşamada ise ürünü görüntülemek için sitenize girmelidir. Yaptığınız çalışmanın ne derece başarılı olduğunu bir E-postadan elde ettiğiniz gelire göre öğrenebilirsiniz. Bu sayede gelecekte mail çalışmalarına yatırım yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.