Dönüşüm Hunisi Nedir?

İngilizce’de “conversion funnel” olarak bilinen kavram dilimize dönüşüm hunisi olarak geçmiştir. Bu kavram satın alma işlemleri sırasında izlenen tüm aşamalar anlamına gelmektedir. Huni kelimesinin kullanılma nedeni, sürecin tıpkı bir huni gibi ilerlemesinden dolayıdır.

Gün içerisinde internet sitelerini çok sayıda kişi ziyaret eder. Ziyaretçilerin siteye uğradıkları an huninin en üst yani en geniş kısmı gibi düşünülebilir. Siteye giriş yapan her ziyaretçi ürün ya da hizmetlerden satın almaz. Hatta bir süre sonra siteden çıkış yapar. Siteye girdiği halde satış yapmayan ziyaretçiler ise huninin en altında bulunan dar kısım gibi düşünülebilir. Burada önemli olan huniye giren ziyaretçileri satın almaya ikna etmektir.

E-Ticaret Siteleri İçin Dönüşüm Hunisinin Önemi Nedir?

E-Ticaret sitelerinde müşteri çekmek için reklam ve benzeri pazarlama yollarına başvurulur. Bu yolla siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı fazla olsa da satın alma işlemi yaparak gerçek müşteriye dönüşen sayısı azdır. Siteyi ziyaretçileri yakalamak için dönüşüm hunisini önemi büyüktür. Gerekli optimizasyonlar yapılarak huni istenilen şekle getirilerek satışlarda hedeflenen oran yakalanabilir. Müşterilerin markaya güven duyması, tekrarlayan siparişler oluşturması ve çevresine önermesi için dönüşüm hunisi kapsamında yapılan çalışmalar oldukça önemli olmaktadır.

Dönüşüm Hunisi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Dönüşüm hunisi siteye girişten satın almaya kadarki süreçte dört aşamadan oluşur. Hunide amaç ziyaretçinin ilk aşamadan son aşamaya kadar gitmesini sağlamaktır. Bu aşamalar şunlardır;

Farkındalık Aşaması

Huninin ilk aşaması olan farkındalıkta internet sitesine ne kadar fazla ziyaretçi çekilse iyidir mantığıyla hareket edilir. Bu aşamada siteye en çok ziyaretçinin hangi kanallardan geldiğini takip edebilirsiniz. Böylece etkili dijital pazarlama stratejileri oluşturarak site trafiğini arttırabilirsiniz.

İlgi Aşaması

Ziyaretçilerin sadece sitenize gelmesi yetmez. Geldikten sonra kalmaları da gerekir. Bunun için site tasarımından arayüzüne kadar kullanıcıların beğenecekleri ve ilgilerini çekecek bir düzenleme yapmalısınız. Ziyaretçilerin sitenizle ilgilenip ilgilenmediğini üyelik ya da e-bültene abone olma gibi işlemleri ne kadar yaptıklarına bakarak öğrenebilirsiniz.

Arzu Aşaması

Ziyaretçileri sitenize gelmeye ikna ettiniz, ilgilerini çektiniz. Şimdi ise ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamalısınız. Dönüşüm hunisinin üçünü aşamasına geçen ziyaretçiler, satın almaya yatkın kişiler olarak görülür. Kullanıcıların bir sonraki aşamaya geçmeleri için gereken desteği vermelisiniz. Bu sayede gerçek müşteriler kazanabilirsiniz.

Eylem Aşaması

Dönüşüm hunisinin en önemli aşaması olan eylemde, satın alma işlemi gerçekleşir. Daha önce herhangi bir faaliyette bulunmayan kullanıcı bu aşamada sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlar. Huninin amacı kullanıcıları bu aşamaya kadar getirebilmektir.

Dönüşüm Hunisi Optimizasyonları

Dönüşüm hunisinden daha fazla verim almak için birtakım optimizasyonlar yapılabilir. Huni temelde üst, orta ve alt olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Her bir aşamada farklı işlemler yapılır. Bunlar;

Üst Kısımda Yapılan Optimizasyonlar

En dikkat edilmesi gereken kısım burasıdır. Kullanıcıların ürün ya da hizmet aradıklarında geldikleri ilk kısımdır. Çok sayıda kullanıcı çekmek kadar nitelikli olmaları da önemlidir. Arama reklam ağı kullanılarak doğru hedef kitlesi belirlenerek siteye ziyaretçi çekilebilir. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarında da hedef kitleye yönelik paylaşımlar yapılabilir. Önemli olan belirlenen anahtar kelimelere uygun olarak içerikler üretmektir.

Orta Kısımda Yapılan Optimizasyonlar

Orta kısım siteye giriş yapmış kullanıcıların kalmasının ve bir sonraki aşamaya geçmesinin sağlandığı yerdir. . Kullanıcılar aradıkları ürünlerle ilgili ihtiyaçlarına yanıt veren sitelere yönelirler. Eğer orta kısma geldilerse markanın nasıl bir hizmet sunduğuna bakar ve üye olarak satın almaya dair önemli bir adım atmış olurlar. Bu aşamada ziyaretçilere dair detaylı analizler yaparak ilgi alanları ölçülebilir. Bir sonraki aşamaya geçen ziyaretçiler tespit edilerek çalışmanın nasıl bir sonuç verdiği anlaşılabilir.

Alt Kısımda Yapılan Optimizasyonlar

Huninin alt kısmına gelen ziyaretçiler hangi ürünü alacaklarını netleştirmiş, kullanıcı yorumları ve incelemelere göz atmaya başlayan kişilerdir. Bu aşamada arama ve yeniden pazarlama reklamları ile markanın akılda kalması sağlanabilir. Çalışmalar sayesinde bir defa siteden alışveriş yapmış müşteriler daimi hale getirilebilir. Bunun için E-posta pazarlaması ile ziyaretçilere yeni teklifler iletilebilir, üye olanlara özel indirimler sağlanabilir. Zaman zaman yapacağınız kampanyalar da müşterilerin markanıza olan bağlılığını arttırmaya yardımcı olacaktır.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.