Video Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

YouTube gibi yayın platformlarının daha geniş kitlelere ulaşmasıyla videolar hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Markalar ve şirketler de video pazarlaması yöntemiyle videoların dünyasından faydalanmaya çalışıyor.

Farklı video türleri sayesinde çok geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak mümkün. Özellikle de kısa sürede daha fazla içerik tüketmek isteyen yeni nesil potansiyel müşterilere videolar sayesinde ulaşmak daha kısa sürüyor. Ayrıca birçok durumda bu pazarlama türünde yatırım getirisi oldukça yüksek değerlerde oluyor.

Video Pazarlaması Türleri

Video pazarlaması yaparken elinizde birbirinden farklı video türleri olacak. Video seçiminde önemli olan, ürününüzü ve hizmetinizi en iyi şekilde yansıtacak video türünü seçmektir. Ayrıca uzun ve izlemesi zaman alan videolar yerine kısa kısa birden fazla video yayınlamayı da tercih edebilirsiniz.

Demo Videoları

Elinde hazır çalışır bir ürün olan şirketler demo videoları ile video pazarlamasından faydalanabilirler. Bu video türünde ürünün çalışır hali veya yapabildikleri videoda gösterilir. Böylece ürünün kapasiteleri, neler yapabileceği ve sınırları kısa sürede izleyicilere yansıtılmış olur.

Marka Videoları

Marka videoları, reklam kampanyalarının bir alt türü olarak ele alınabilir. Bu videolarda şirketin vizyonu, misyonu, ürünleri veya hizmetleri kısa kesitler halinde sunulur. Televizyonda yayınlanan reklamların aksine, bu videolar sosyal medya kanallarında ve yayın akışı platformlarında yayınlanır.

Etkinlik Videoları

Bir etkinliğe sponsor olan markalar, etkinlik videoları sayesinde ürünlerini daha geniş bir kitleye ulaşabilirler. Konferanslar, ürün tanıtımları ve ürün sunumları sırasında video çekmek ve çekilen videoları yayınlamak iyi bir pazarlama süreci olabilir.

Uzman Görüşü Videoları

Ürünlerinizi kullanan veya hizmetlerinizden faydalanan uzmanların görüşlerini uzman görüşü videoları ile takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu tür videolar, uzmanların görüşlerin yansıttığı için potansiyel müşterilere daha fazla güven verecektir.

Müşteri Görüşü Videoları

Uzman videoları kadar etkili olan diğer bir yöntem de müşteri görüşü videoları olarak görülebilir. Bu videolarda ürünü kullanan müşterilerin deneyimleri yansıtılır. Böylece ürünün gerçek kullanıcılarının görüşleri potansiyel müşterilere de yansıtılabilir.

Video Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Video pazarlaması için öncelikle markanız ve şirketiniz için en doğru video türlerinden birini seçmeniz gerekir. Sunduğunuz ürün ve hizmeti en iyi şekilde yansıtan video türünü seçmek, uzun dönemde başarı getirecektir.

Bir sonraki aşamada ise videoyu nasıl kurgulayacağınıza karar vermelisiniz. Videoları herhangi bir plan yapmadan çekmek başarılı sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle önce video için bir senaryo yazmanız gerekir. Senaryo, tüm kurgu sürecini de içermelidir. Daha sonra videoyu çekmeye başlayabilirsiniz. En son aşamada ise videoda gerekli düzenlemeleri yaparak videoyu yayına hazırlayabilirsiniz.

Yayınlama aşamasında ise yayın yapacağınız kanala karar vermeniz gerekir. YouTube üzerinden daha uzun videolar paylaşabilecek olsanız da Twitter veya Instagram üzerinden daha kısa videolar paylaşmanız gerekecektir. Bu iki kanalı YouTube’a yönlendirmek için destekleyici kanallar olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Video Pazarlaması

Instagram ve Twitter, video pazarlaması için harika seçenekler sunar. Özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren işletmeler, ürünlerini tanıtmak için sosyal medya üzerinden video paylaşımını tercih edebilir. Videolar, kullanıcıların etkileşime girmesi için birden fazla yol sunar.

İlk olarak potansiyel müşteriler sosyal medyada paylaşılan videoları görerek üründen ve hizmetten haberdar olur. Daha sonra ise bu videoları kendi takipçileriyle paylaşarak markanızın daha geniş kitlelere yayılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak yorumlar ve beğeniler sayesinde videonun etkileşimini de arttırırlar. Tüm bunlar pazarlama çalışmasının daha etkili olmasına yardımcı olur.

Video Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm dijital pazarlama türlerinde olduğu gibi zamanlama video pazarlaması için kilit rol oynar. Videonun en çok kişiye ulaşmasını sağlayacak şekilde doğru zamanda paylaşılması gerekir. Potansiyel müşterilerin en aktif olduğu saatler, video paylaşmak için ideal olacaktır.

Ayrıca videonun doğru bir şekilde kurgulanması gerekir. Videonun ne çok karanlık ne de çok aydınlık olması gerekir. Işık ayarları ve kontrast ayarları da videonun etkileyici olmasını sağlar. Gerekli durumlarda profesyonel video kurgu desteği almak, videolarınızın daha etkileyici olmasını sağlayacaktır.

Hedef kitleyle etkileşim içinde olmak da video ile pazarlamanın en önemli adımıdır. Yapılan yorumlara cevap vermek, hedef kitlenizle etkileşime girmenizi sağlar. Böylece kitlenizin gücünden daha çok faydalanarak daha geniş bir kitleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.